Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mesut Yılmaz'ı Kim Dinledi?

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Mesut Yılmaz'ı Kim Dinledi?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Tem 2012, 01:42

Mesut Yılmaz'ı Kim Dinledi?

24 Aralık 1995 seçimlerine kısa bir süre kalmış, Türkiye seçim havasına girmişti. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın elinden telefon düşmüyordu. Askeri bir yetkili Mesut Yılmaz ile görüştü ve "telefonlarınızı dinliyorlar" dedi. Yetkili askeri istihbaratın tespitlerini Yılmaz'a aktardı. Başbakan Tansu Çiller'in dinlettiğini düşünüyordu. Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök'e konuşan Yılmaz, "Telefonlarda rahat konuşamıyorum. Bazı kişiler beni uyardı. Başbakan telefonumun dinlenmesi için bir istihbarat yetkilisine talimat vermiş. O nedenle bu numaradan rahat konuşamıyorum" diyordu.

Telefonlarının yanı sıra, fiziki takip olduğunu, evinin gözetlendiğini düşünüyordu: "Kim giriyor, kim çıkıyor fişliyorlar. Her gün Tansu Hanım'ın önüne, girip çıkan insanlarla ilgili rapor gidiyor. Bu işi Tansu Hanım'ın emriyle Mehmet Eymür yapıyor."

Mesut Yılmaz net konuşunca MİT Müsteşarı Sönmez Koksal, Yılmaz'ı arayarak dinlenmediği güvencesi verdi. MİT Müsteşarı'nın Mesut Yılmaz'ı biz dinlemiyoruz açıklaması, okları Emniyet İstihbaratına yöneltti. Ancak onlar sessiz kalmayı tercih etti!

Telekulak, seçim öncesi yine Türkiye gündeminin ilk sıralarındaydı. O dönem Türkiye'de beş kuruluşun dinleme yapabildiği ortaya çıktı: MİT, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı, Emniyet Organize Suçlarla Mücadele Dairesi, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı.

Seçim yapıldı. ANAYOL hükümeti (Anavatan Partisi-Doğru Yol Partisi) kuruldu ve Mesut Yılmaz başbakan oldu. Eski İçişleri Bakanı olan bir hükümet üyesi, Yılmaz'ın dinlendiğini bir görüşmesinde iletti:

"Efendim telefonlarınız dinleniyor. Hangi cep telefonunu kullanırsanız kullanın, dinlenmekten kurtulamazsınız. Mehmet Ağar zamanında Emniyet İstihbaratı'nın elindeki cihazlar MİT'i geçti. Emniyet'te, MİT'te bile olamayan aletler var artık."

Bakan'ın Yılmaz'a önerisi bu gücü Çiller'e bırakmaması oldu:

"En iyisi iyi bir Emniyet Genel Müdürü atamak. Size yakın, uyanık bir kişiyi Genel Müdür yapmazsanız, siz Başbakan da olsanız bütün konuşmalarınız on dakika sonra Çiller'in eline gider."

Bir süre sonra Emniyet Genel Müdürlüğüne Alaattin Yüksel atandı. Ama Mesut Yılmaz'ın telefonları yine de dinlenmekten kurtulamadı. İçişleri Bakanlığı'ndan bir ihbar telgrafı geldi:

"Son yıllarda İçişleri Bakanlığı'na bilhassa Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatına bulaşan virüsler, kadrodaki bazı kanserojen odaklarının yerlerinden olacağı endişesiyle fitne yuvalarını harekete geçirerek atamaları engellemeye başlamışlardır. Sayın İçişleri Bakanımızın bu hareketlere karşı kararlılığını candan kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

"Cemal Ünlü, Birinci Sınıf Emniyet Müdürü, APK (Emniyet Genel Müdürlüğü Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı) Uzmanı

"Not: Çok önemli telefon konuşmalarına dikkat edilmeli."

Ulusal Basın Ajansı'nın, 1 Nisan 1996 tarihli telgrafın, 6 Nisan 1996'da haberleştirmesi üzerine, Cemal Ünlü hakkında soruşturma açıldı. Ünlü, emekliye ayrıldı ve telgraflı uyarı dosyası kapandı.

Böcekleri Yerleştiren Bulundu

Mesut Yılmaz, iktidardan ayrıldıktan sonra da telekulak vakası yaşadı. Evinin bitişiğindeki çalışma bürosunda yeni düzenlemeler yapıyordu. Duvarlardan olağanüstü sinyallere rastlandı. Susurluk olayı Türkiye'yi sarsıyordu. Mesut Yılmaz'ın çalışma ofisinden üç dinleme cihazı çıkarıldı. Yılmaz, üç böceği MİT'e sordu. "Bu bina eskiden MDP'nin Gençlik Merkezi'ydi. O dönemden kalmış" yanıtını aldı.

Kaynakça
Kitap: TELE TAYYİP, Çürüyen Sistemin Büyüyen Kulağı
Yazar: Ufuk Akkaya
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir