Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kabadayı ile Külhanbeyi..

Burada Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi) hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Tem 2012, 22:58

Çoğu kişi ikisi arasındaki farkı yeterince değerlendiremez; oysa yattıkları yer ile içtikleri su bile ayrıdır...

Kabadayı mahallede barınır..

Külhanbeyi hamamda yatar kalkar..

Birincisi edeplidir..

İkincisi edepsiz..

Osmanlı yaşamında ikisinin de yeri, raconu ve töresi vardı...

Çok eskiden, aşağı yukarı her mahallenin bir kabadayısı bulunurdu; bu alanda Kasımpaşa ün salmıştır; ama, bir zamanlar İstanbul’da mahalle yaşamının düzenini sağlayanlar kabadayılardı..

Kabadayı ağırbaşlıydı..

Mahalle sakinlerinin sorunlarını çözümlerdi; kadınları kızları korur, gençlerin kötü alışkanlıklarına karşı çıkardı; silah taşımazdı..

Mahallenin önde gelen kişilerince korunan kabadayı çoğunlukla tulumba takımının başı olurdu..

Bol paçalı pantolon, yumurta topuklu ayakkabı giyer, fesini öne ya da yana yıkar, ceketini omzuna atar, elde tespih, salına salma yürürdü...

Ya külhanbeyi kimdi?..

Hamam külhanında barınırdı; ‘Layhar’ı pir sayardı; ona buna çatmayı huy edinen densiz kişilere de külhanbeyi denirdi..

Külhanbeyi zoru görünce çamura yatan..

Zayıfı ezmeye kalkışan..

Kabadayı geçinen..

Ama, kabadayı olamayan..

Konuşması laubali..

Densiz..

Farfara..

Gürültücü, patırtıcı, ama, kalıbının kıyafetinin adamı olmayan kişiydi..

Hamamlarda külhanbeyliği başlangıçta dilencilikle gelişmiş, sonraları tulumbacılığa sarmış, ona buna yamanarak yaşamayı yeğlemiştir..

Külhanbeyleri pirleri Layhar’a ‘Hû’ çekerler, dua okurlar, zorba görünürler, ama, yüreksiz ve ciğersizdirler...

Osmanlı döneminde kabadayı ile külhanbeyi ayrı konumlarda idiler; Cumhuriyet döneminde tulumbacılığın yerini itfaiyecilik aldı, hamam külhanları da düzene girdi, zapturapta alındı; kabadayılıkla külhanbeyliği de raconundan çıktı; sözde ve yaşamda birbirine karıştı...

Adamın birini kabadayı sanıyorsunuz..

Bu yolda hava atıyor..

Zamanla külhanbeyi olduğu ortaya çıkıyor..

Kendinden güçlünün elini eteğini öpmek, himayesine sığınmak için her şeyi yapıyor..

Yaltaklanıyor..

Kendinden güçsüze meydan okurken ipe sapa gelmiyor; usul erkân bilmiyor, ağzından çıkanı kulağı duymuyor...

Meğer adam kabadayı değilmiş..

Külhanbeyi imiş...

Peki, ben bu yazıyı neden yazdım?..

Vallahi ben de bilmiyorum..

Siz bir şey anladınız mı?..

14.05.2005

Kaynakça
Kitap: RTE Louis Mi?
Yazar: İlhan Selçuk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir