Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bakan Eroğlu Halkla Dalga Mı Geçiyor

Bu 10 senelik süre içinde, AKP Hükümeti'nin yaptığı başarılı "Amerikan Uşaklığı" görevi sayesinde Amerika Irak'ı işgal etmiştir. Sonrasında 1,5 milyon Müslüman'a, Amerika ve AKP tarafından Soykırıma tabi tutulmuştur.
Genelkurmay Başkanları yeniden Amerika'nın hizmetine girdiler(örneğin Hilmi Özkök).
Hilmi Özkök döneminde Şanlı Türk Askerimiz'e çuval giydirilmiştir. Sonrasında Kahramanımız Aziz Ergen Paşa çuval rezaletinin intikamını almıştır, ancak yine AKP döneminde emekli yapılmıştır. Sonrasında R.T.E.'ye "ABD'ye nota verecekmisiniz" diye sorulunca, cevabı "Ne veriyoruz müzik notası mı bu" olurken, Suriye konusunda tam tersi açıklamaları neden yaptığı açık bir şekilde ortadadır.
AKP, PKK teröristlerini ödüllendirdi, Türkiye’de kahraman gibi(Habur İhaneti) karşılanmalarına izin verildi. Oslo’da Tayyip ve Öcalan, İngiltere’nin emriyle ihanet anlaşmasına seve seve imza attılar! Tayyip Yahudilerden üstün hizmet madalyası almıştır ve asla geri iade etmemiştir!
Hizbullahçı teröristler, anlamsız bir şekilde beraat ettirilip ödüllendirildiler.
Silivri'deki Kahramanlarımız en kötü şartlarda yaşarlarken, İmralı'daki terörist bozuntusu Öcalan'ın en lüks hücrelerde yaşatılmasına izin verildi ve buradan bu şerefsize PKK'yı yönetebilme yetkisi verildi. AKP yetkilileri, ABD emriyle, Öcalan ile defalarca işbirliği yaptılar.
ABD-Erdoğan-Mehmet Ali Talat İşbirlği sonucunda KKTC'nin Tam Bağımsızlığını yok edebilmek için önemli anlaşmalar yapıldı. Yunanistan resmen adalarımızı işgal etmiştir.
Erdoğan ve Yandaşları yaptıkları yolsuzluklar sonrasında aşırı derecede zenginleştiler.
Tüm değerli Topraklar ve Milli Kuruluşlar Düşman devletlere satıldı.
Arap Milliyetçisi R.T.E. kendisini Davos fatihi zannederken(Davos olayı bir kurgu-senaryodur), buna karşısında, şerefsiz Tayyip, Azerbaycan Türkleri'nin Namus Meselesi olan Karabağ Soykırımı'na karşı kasıtlı bir şekilde duyarsız kalıp Soydaşlarımıza hakaret etmiştir! Büyük tepki ve baskı olmasa, AKP Ermenistan ile sınırların açılmasını sağlayacaktı.
İşsizlik oranları %30’lara tırmanmaktadır.
Atatürkçü Kahramanlarımız, Şanlı Ergenekon Destanımız'ın adı verilen sahte bir suçlamayla tutuklanıp zindanlara atılmıştırlar.
-Kuzey Irak’taki kukla PKK-Barzani devletine savaş ilan etmesi gerekirken, AKP, ABD’nin emriyle Suriye’yi düşman ilan edip bağımsız bütünlüğümüzü kasıtlı olarak tehlikeye atmaktadır. AKP Barzani’yi resmi devlet başkanı olarak tanıdı. AKP ve yandaşları Kuzey Irak’ta PKK’yla işbirliği yaparak zenginleştiler.
-Tek Çözüm, 1960 devriminde olduğu gibi bir Milli Güç Birliğindedir. Bu birliğin başında İşçi Partisi olmalıdır. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve onların etrafındaki CIA ajanlarının, aynen Tayyip ve Feto gibi ABD'nin ajanları olduğu açık bir şekilde ortaya çıkmıştır son dönemde! CHP ve MHP'nin Sorosçu, MİT'çi, Fethullahçı, CIA'ci olmayan Milli Atatürkçü tam bağımsız halk önderleri bir çatı altında birleşip CHP ve MHP üst yönetimini ele geçirip buraları tam bağımsız Atatürkçü'lerle doldurup düzmece olmayan bir CHP-MHP-İP Milli Türk Güçbirliğini kurmaları gerekir!
Önümüzdeki dönemde Türk Milletimizin izlemesi gereken siyasi strateji:
1. Bölücü Anayasa’ya HAYIR, Türk’lük Maddesini Anayasa’dan Çıkartamazsınız!
2. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh, Suriye Kardeştir, ABD Kalleştir!
3. NATO'dan çıkmalıyız, Kuzey Irak işgal edilip PKK'nın kökü kazınmalıdır! Türk-Kürt Kardeştir, ABD Kalleştir!
4. FETO'CILAR, TAYYİP, AKP'LİLER, HEPSİ YARGILANACAK, AKP HÜKÜMETİ BEKLENEN EKONOMİK KRİZLE DEVRİLECEK, GÜÇ KAYBEDEN ABD ORTA DOĞU VE TÜRKİYE'DEN DEFOLUP GİDECEK. ASİL TÜRK SOYUMUZ BÜTÜN AVRASYA TÜRKLERİ BİRLEŞTİRİP TÜRK BİRLİĞİNİ KURACAKTIR VE CİHAN HAKİMİYETİNİ YENİDEN KURACAĞIZ, BUGÜN BİZE YAPILAN TECAVÜZLERİN İNTİKAMI ALINACAKTIR, KORKUN BİZDEN!

Bakan Eroğlu Halkla Dalga Mı Geçiyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Kas 2011, 16:18

BAKAN EROĞLU HALKLA DALGA MI GEÇİYOR

Trabzon’un Solaklı Vadisi’ndeki protestolarının ardından, vadinin HES’ten sonra Uzungöl’den daha güzel olacağını söyleyen Bakan Eroğlu’na Solaklı’dan yanıt var: “mesire yerine değil, yaşamaya ihtiyacımız var!”

BAKAN EROĞLU: ‘HES’LER VADİLERİ TURİSTİK HALE GETİRECEK’

Hidroelektrik santralleri (HES) uzunca bir süredir Türkiye’nin gündeminden düşmüyor. Gerze, Tortum ve son olarak Trabzon’un Çaykara ilçesindeki 36 HES projesinin planlandığı Solaklı Vadisinde yaşanan protestolar halkın yaşam alanlarını tehdit ettiği öne sürülen projelere karşı tepkisini ortaya koydu. Ancak yaşam alanlarını savunan halkın tepkilerini biber gazı ve cop kullanarak bastırmaya çalışan yetkililerin tavrı infial yaratırken bir yandan da yeni HES yatırımları hızlandırılıyor. HES yatırımcıları da tıpkı vadilerdeki halk gibi ‘platform’ çatısı altında örgütlenerek HES’lerin ‘yararlarını’ kamuoyuna anlatmaya hazırlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’da Trabzon ve Rize’de seçilen birer pilot derede inşa edilecek HES’lerin ‘turistik’ birer cazibe merkezi haline gelebileceğini söylüyor.

‘HALK, SOLAKLI’YI GÖRÜNCE VADİLERİNİN DE BÖYLE OLMASINI İSTEYECEK’

HES’lere karşı ortaya çıkan tepkilerin büyük çoğunluğunun yersiz olduğunu dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Halk, Solaklı ve İyidere vadilerindeki ekolojik çalışmaları görünce, diğer vadilerin bu şekilde olmasını isteyeceklerdir” açıklamasında bulunurken bazı çevrelerden de Solaklı Vadisi’ndeki halkın dışarıdan gelenler tarafından kışkırtıldığı öne sürüldü. Ancak Bakan Eroğlu’nun ve HES firmalarının açıklamalarına karşın vadilerdeki öfke dinmiyor.

EMO’YA GÖRE 10 BİN HES KAPIDA

Resmi olmayan rakamlara göre 2000’in üzerinde HES projesi bulunduğu belirtilen Türkiye’de en büyük tepki Doğu Karadeniz bölgesinden geliyor. Geçtiğimiz Hafta Zaman Gazetesi’ne konuşan Bakan Eroğlu, "Ülkenin boşa akan kaynaklarını değerlendiriyoruz. Bin 500 santral müracaatı var. HES'ler çevreyi kirletmiyor, nehirde nokta gibi, taşkınları önlüyor, fazla suyun enerjisini alıyor" ifadelerini kullanmıştı. Türkiye’nin 2023 hedefinin ise 40 bin HES olduğu söyleniyor. Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) geçtiğimiz aylarda hazırladığı bir rapora göre ise 10 bin ‘mikro HES’ de kapıda. Buna rağmen inşasına başlanan birçok proje yargıdan dönüyor.

BAKAN EROĞLU: ‘SOLAKLI UZUNGÖL’DEN DAHA GÜZEL OLACAK’

HES’ler konusundaki tablo oldukça karışık. Solaklı Vadisi’ndeki HES protestolarına da değinen Bakan Eroğlu, 5 Mayıs 2012, saat 10.59'da herkesi açılışa ve vadinin son durumunu görmeye davet ettiğini söyledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden öğretim üyeleriyle birlikte vadide çok iyi bir peyzaj çalışması yapıldığını anlatan Eroğlu, Solaklı'da Uzungöl'den daha güzel bir mesire alanı kurulduğunu dile getirdi.

KARAÇAM KÖYÜNDEN MURAT SARI: ‘YARGIYA GÜVENİMİZ KALMADI’

Bakan Eroğlu’nun açıklamalarını ve ‘dışarıdan kışkırtılıyorlar’ iddialarını tartışmaların odağındaki Solaklı Vadisi’ndeki yaşam savunucularına sorduk. Solaklı Vadisi’ndeki Karaçam köyünde doğan 35 yaşındaki Murat Sarı, uzunca süredir vadisindeki HES’lere karşı mücadele veriyor. Vadide şimdilik tansiyonun düştüğünü anlatan Sarı, kendilerine yargıya taşınan projenin mahkeme kararı çıkmadan inşaatına başlanmayacağına dair söz verildiğini ancak artık yargıya da güvenlerinin kalmadığını söylüyor: “Kolluk kuvvetleri ve şirket yetkilileri tarafından bizlere verilen hiç bir söz yerine getirilmedi. Dolayısıyla bu saatten sonra yargıya da güvenimiz yok. Çıkacak karar ne olursa olsun biz vadimizde kesinlikle HES istemiyoruz ve bu anlamda sonuna kadar mücadele vereceğimizi de herkese duyuruyoruz.”

‘BAKAN’IN AÇIKLAMASI TAM BİR KOMEDİ’

Biri faaliyette, 10 tanesi de inşaat halinde olan toplam 36 HES projesinin bulunduğu Solaklı’daki firmaların bir çoğunun taşeron, bazılarının da yabancı ortaklı olduğunu öne süren Murat Sarı, Bakan Eroğlu’nun Solaklı’daki HES projesinin tamamlandığında Uzungöl’den bile daha güzel mesire alanı olacağını söylemesi, üstelik tarih ve saat verip herkesi açılışa davet etmesi karşısında söyleyecek söz bulamadığını dile getiriyor: “Solaklı Vadisinde doğup büyüdüm. Bu bölgenin nasıl olduğunu bir bakan kadar iyi biliyorum. Bu açıklama bir komedidir. HES’lerin nasıl bir tahribat yaptığını, vadinin HES’ten once ve sonraki halini biliyoruz. Buraları nasıl eskisinden daha güzel hale getirecekler bunu anlamış değlim.”

‘MESİRE YERİNE DEĞİL, YAŞAMI KORUMAYA İHTİYACIMIZ VAR’

Solaklı’da mesire yerinden anlaşılanın sadece eğlenme-dinlenme yeri olmadığını anlatan Sarı, “Mesire’nin buralardaki anlamı yalnızca piknik yapılan bir alan değil, insanların iki-üç aylık yaşamlarını sürdürdüğü birer üretiml yeridir de. Bu da bakış açısını gösteriyor. Bölge insanının mesire yerine değil, yaşamı korumaya ihtiyacı var” diyor.

‘HES’LERDEN KAÇAN YABAN HAYVANLARI KÖYLERE SIĞINDI’

Öte yandan Solaklı Vadisi’ndeki HES inşaatlarından etkilenerek vadinin yukarı bölgelerine doğru kaçışan yaban hayvanlarının kendi köylerine sığındığını anlatan Sarı, “Karaçam köyü yaban hayvanlarının sığınağı gibi oldu. Bugün sansarlarla köyün kedileri birlikte dolaşıyorlar. Çünkü HES’lerin yarattığı gürültü ve hayvanların geçiş yerlerini kapatmalarından dolayı vadinin yukarı bölgeleri yaban hayvanlarının tek barınak noktaları haline geldi. Sayın Bakan bunlara nasıl bir açıklama getirecek ben merak ediyorum” diye soruyor.

‘SIRTIMIZDA TOPRAK TAŞIDIK, BU ÜLKEDEN HİÇ ŞİKAYETÇİ OLMADIK’

Yaşadıkları toprakların kendileri için çok değerli olduğunun altını çizen Murat Sarı,


“Biz burada tarım yapabilmek için halen sırtımızda vadinin yamaçlarına toprak taşıyoruz. Bu ülkeden hiç bir zaman şikayetçi olmadık. Bakan Eroğlu’nun sözünü ettiği mesire yeri bizim yaşam alanımız. Bu yıl tarlalarımızdan hiç bir ürün alamadık. Ürünleri HES’lerden kaçan yaban havyanları yedi. İsteyen gelip bunları gözleriyle görsün” diye konuştu.

‘GELİP GÖZLERİYLE GÖRSÜNLER’

Bölge halkı başlangıçta HES’lere karşı hiç bir tepki göstermediğini ancak inşaatlar sürdükçe neden olunan yıkımların ardından insanlarda tepkiler oluşmaya başladığını anlatan Sarı, dışarıdan gelen grupların bölge insanını provoke ettiği iddialarına ateş püskürüyor. “İsteyen gelip burada gerçeği kendi gözleriyle görsün” diyor. Bir kaç ay once Trabzon Valisi’ni de köylerine davet ettiklerini ve neden HES’lere karşı olduklarını yerinde görmesini istediklerini anlatan Sarı, “maalesef hiç kimse gelip de vatandaşla konuşmadı, bizi ciddiye bile almadılar” diye sitem ediyor.

‘BAKAN’IN DAVET AÇIKLAMALARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ’

Bakan Eroğlu’nun tarih, saat ve dakika vererek Mayıs ayında yapılması planlanan HES’in açılışına şimdiden davette bulunmasının bölgede bundan sonra gelişecek olayların da habercisi olduğunu savunan Sarı, bu tür çıkışların HES davalarını gören mahkemeler üzerinde baskı oluşturacağına ve yargıyı zan alrında bırakacağını işaret ediyor ve ekliyor: “Sayın Bakan Eroğlu’nu bu konuda şiddetle kınıyoruz. Şu an kış mevsimindeyiz ve bilirkişilerin bölgede tespit yapması çok zor. Büyük ihtimalle baha aylarına kalacak çünkü.”

S. YÜKSEK: ‘KARALAHANA VE İNEKLERİNDEN BAŞKA BİR ŞEYLERİ YOK’

Solaklı’daki HES direnişine destek veren aktivistlerden biri olan Safiye Yüksek Öcal, uzunca bir süredir Türkiye’yi bir uçtan diğerine dolaşan bir yaşam savunucusu. Geçtiğimiz Nisan ayında çok sayıda arkadaşıyla birlikte Artvin’den Ankara’ya kadar yürüyerek HES’lerin yarattığı tahribata dikkat çekmeye çalışan Öcal, Solaklı’da en çok direnen köylerin Karaçam ve Köknar olduğunu söylüyor. Bölgede büyük tarım arazileri bulunmadığını anlatan Öcal, “50 metrekarelik küçücük bahçelerde sadece karalahana yetiştiriyorlar. Bir de inekleri var. Peynir ve tereyağı üretiyorlar. Karaçam köyünden bir teyze, ‘şimdi ben bu ineğimi sadece bu dereden ve vadiden besliyorum. Bu dere yokolursa ben ne yaparım?’ diye bize soruyor. Tarımsal üretim yok denecek kadar az. Yiyeceklerinin büyük kısmını vadiye yakın olan Bayburt’tan getiriyorlar. Köy halkı HES için açılan davanın bilirkişi masraflarını bile kendi aralarında toplayarak karşılıyor” diyor.

‘SOLAKLILILARIN AKLI YOK MU?’

Bölge köylülerine destek vermek için gelen yaşam savunucularına karşı bir ajitasyon yapıldığını anlatan Öcal, yöre insanının milliyetçi refleksleri kaşınarak köylere destek vermeye gelen insanların ‘solcu’ oldukları fikrinin işlendiğini söylüyor. Safiye Yüksek’e gore bu yaygarayı koparanlar bölge halkını aşağılıyorlar. Solaklı’daki son olayların köylü kadınların sabahın beşinde inek sağmaya giderken iş makinelerini fark etmeleriyle başladığını anlatıyor: “Köyün erkekleri de kadınların arkalarından yetişiyorlar. Dışarıdan gittiği söylenen insanlar, üniversitelerden, meslek odalarından ve Halkevlerinden yore insanına destek vermek için, yanlarında olmak için giden kişiler. Bölge insanının dışarıdan gelenlerden akıl almaya ihtiyacı yok. ‘Sol’ aklı ile direniş yaptığı söylenen Solaklılıların aklı yok mu? Bu tür açıklama yapanlar Köknar ve Karaçam halkını geri zekalı mı zannediyorlar? Orada yaşamını sürdüren kadınlarımızı ve kendi akılları ile direnen nüfusu destekliyor ve kutluyorum.”

Yusuf Yavuz
Odatv.com
19.11.2011 15:43


http://www.odatv.com/n.php?n=-bakan-ero ... 1911111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 2002-2017: Cumhuriyetimizin 7. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir