Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

PKK’nın Sensörlü Bombaları ve Gerçekler

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

PKK’nın Sensörlü Bombaları ve Gerçekler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Kas 2011, 16:19

PKK’NIN SENSÖRLÜ BOMBALARI VE GERÇEKLER

Vatan gazetesi Ankara temsilcisi Murat Çelik, 10 Kasım günkü yazısında teröristin yeni kullanmaya başladığı bir bomba tipini tarif etti: sensörlü bomba...

Apartmanlarda kullanılan ve her elektrikçide bulunabilen hareket algılayıcı sensörlerin, bombaların harekete geçirilişi olarak kullanıldığını ayrıntılarıyla anlattık.

Öğretici bir yazı. Ancak yazıda bizce yanlış bir tespitte bulunarak, bu tip sensörlü mayınların, uzaktan kumandalı ve telefona monteli bombaların, Jammer (sinyal engelleyici) nedeniyle patlayamadığı için kullanıldığını, bunların asker-sivil ayırt etmemesi bakımından eskiden daha tehlikeli olduğunu belirtip, bunun yeni bir yöntem gibi algılandığı görülüyor.

SENSÖRLÜ BOMBA YENİ DEĞİL ESKİDİR

Harekete duyarlı patlayıcı sistemleri aslında 1990’lara aittir. Evet, o zamanlar, şimdiki gibi hareket algılayıcı sensörler yoktu ama bunun önemi de yoktu. Çünkü aynı tip bomba ve mayınları kullanıyorlardı; ama sensör yerine başka sistemler hazırlıyorlardı. Mesela gergiden kurtulma, basınçtan kurtulma, elektrikli ve basınca duyarlı; hatta güneş veya gölge farkına göre çalışan fotoselli sistemler kullanıyorlardı. Bunların mantık ve teknik bakımdan Murat Çelik’in tarif ettiği sensörlü bombadan hiçbir farkları yoktur.

Burada önemli olan da zaten sensörün kolay bulunması veya patlayıcının teknik yetenekleri değildir. Burada değişen saldırının mantığıdır ve bunun bir nedeni vardır.

90’LARA DÖNÜŞ

PKK sensörlü değil ama uzaktan kumandalı bomba kullanmaya başladığı zaman “yeni bir yöntem” denilebilirdi. Çünkü o zaman patlamayı kontrollü olarak ve seçilmiş bir hedefe yönelik olarak yaptırması gerekiyordu.

Şimdi ise tıpkı 90’larda olduğu gibi bir bölgeyi, bu tip harekete duyarlı mayınlarla kirleterek halkı da tehdit edebiliyor. Burada gözden kaçaması gereken halkın üzerinde kurulan ve bu baskının nedenleridir.

PKK, hükümetin 2002’den beri “çok etnikli topluluk” politikası nedeniyle yakın ve şevkatli ilgisine mazhar oluyor, açılım politikaları, almış başını gidiyordu. PKK’nın düz ovada siyaset yapmasına ise bir tek asker karşı çıkıyordu. İşte bu yıllarda özellikle 2004’ten sonra hedefin seçilmesi imkanı veren uzaktan kumandalı mayınlar kullanıldı. Hedef askerdi...

Özellikle açılım politikalarının resmen başladığı 2009 yılı sonrasında, uazaktan kumandalı ve telefonlu mayınların yanısıra, bombalı araçlarla karakollara saldırı; şehirlerdeki askeri personele yönelik suikast eylemleri gibi 90’larda pek rastlanmayan yöntemler kullandılar. Bir yandan da şehir merkezlerindeki yapılarını güçlendirdiler. Bu dönemde askeri operasyonlar, olabildiğince seyrek yapılmasına rağmen iktidara yakın kalemlerce ağır eleştirilere neden oluyordu. Bu musamahalı ortam şehir örgütlenmesini kolaylaştırdı.

PKK’nın bundan sonraki eylem yönelimi, halkı da baskı altında tutarak toplumsal hareketleri kışkırkma biçimine doğru gitmektedir. Tıpkı 1992 ve sonrasında olduğu gibi...

Devlet görevlilerinin lojmanlarının, sivil halkın, bu tür bombalamalarla güven duygusunun yok edilmesi ile örgütün gücünün tüm kesimlerde hissettirilmesi amaçlanmaktadır.

Yani sensörlü bombalarla yapılan eylemleri bütün bu olgularla birlikte düşündüğümüzde, karşımıza yeni bir yöntem değil; ama yeniden bir denemenin izleri çıkmaktadır.

Ayaklanma ve özerklik kazanma denemeleri. Bunun için de otoritesini silahla korumakta ve yaygınlaştırmaktadır. Tıpkı 90’lardaki gibi...

Yani PKK’da 1990’lara dönmektedir...

Mehmet Yiğittürk
Odatv.com
13.11.2011 04:14


http://www.odatv.com/n.php?n=pkknin-sen ... 1311111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir