Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

90-100 PKK'lı Etkisiz Hale Getirdi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

90-100 PKK'lı Etkisiz Hale Getirdi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ağu 2011, 01:04

90-100 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Resim

Genekurmay Başkanlığı; bugüne kadar yapılan hava harektalarında 90 ila 100 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini 80'den fazla PKK'lının ise pasif hale getirildiğini açıkladı. Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan açıklamada; "hava ve kara operasyonlarına devam edilecektir" ifadesi yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde, Kandil Dağı ve çevresindeki PKK kamplarına düzenlediği harekatın sonuçları duyuruldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; harekat baskın etkisi yarattı, 90 ila 100 PKK'lı etkisiz hale getirildi, 80'den fazla PKK'lı ise bölgedeki hastane ve köylere kaçtı.

Bu aşamada etkisiz hale getirilen terörist sayısını kesin olarak ifade etmek mümkün olmamakla birlikte, elde edilen ilk bilgilerden; hava taarruzunun teröristler üzerinde baskın tesiri yarattığı, 90-100 teröristin etkisiz hale getirildiği, 80’den fazla yaralı teröristin bölgedeki hastaneler ve köylere taşındığı, çok sayıda terörist ile temasın kesildiği, çok sayıda teröristin yerel sivil halkın bulunduğu köylere kaçarak halkı canlı kalkan olmaya zorladığı öğrenilmiştir.

Açıklamada "132 hedefe, modern ve klasik mühimmatın kullanıldığı başarılı taarruzlar gerçekleştirilmiş" denildi. Hava harekatına katılan uçaklara, topçu birlikleri de destek verdi. Genelkurmay, topçu birliklerinin 349 hedefi ateş altına aldığını belirtildi.

Sivillerin zarar görmemesi için ayrıntılı çalışma yapıldığının altının çizilerek; 73 barınak, 6 sığınak, 18 mağara, 8 depo, 14 tesis/bina, 1 cephanelik, 9 uçaksavar mevzii, 3 kontrol noktasının etkili olarak vurulduğu kaydedildi.

Operasyonda yurt içindeki hedefler de vuruldu. Bu harekatlarda da 5 PKK'lı etkisiz hale getirildi. 5 PKK'lının Çukurca'da 9 askeri şehit eden gruptan oldukları açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı, harekâtın sevk ve idaresinin Diyarbakır'daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı'ndan sağlandığını duyurdu. Hava harekatının başladığı 17 Ağustos günü, Komutanlığın başındaki isim Hava Tuğgeneral Kubilay Baloğlu Balyoz tertibiyle tutuklanmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında Irak'ın Kuzeyine yapılan operasyonların süreceği bilgisi verildi. Açıklamadaki, "Hava ve Kara operasyonları" ifadesi dikkat çekti.

Salı, 23 Ağustos 2011 20:40

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir