Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Murat Karayılan Yakalandı

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Murat Karayılan Yakalandı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Ağu 2011, 22:33

MURAT KARAYILAN YAKALANDI

Resim

TRT Haber'e göre, bölücü terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın İran tarafında yakalandığı iddia ediliyor.

TRT Türk Tahran’daki muhabiri Hakan Çelik’e bağlandı. Hakan Çelik de Karayılan’ın yakalandığı iddiasına ilişkin resmi veya gayriresmi düzeyde doğrulanmadığını bildirdi.

İran Büyükelçisi de haberi teyit edemeyeceklerini bildirdi.

PKK'DAN ANINDA YALANLAMA

PKK'dan haberle ilgili jet yalanlama geldi.

Fırat Haber Ajansı'na bilgi veren PKK kaynakları Karayılan’ın İran tarafından yakalandığı yönündeki haberleri yalanladı.

Ajans 17.00 itibarıyla yalanlama haberini flaş geçti.

Son olarak dört gün önce Fırat Haber Ajansı'na konuşan Karayılan İran'ın, PKK'nın ülkedeki uzantısı PJAK'a yönelik operasyonlarını durdurduğunu belirterek “Eğer İran saldırılarını tekrar başlatmazsa tarafımızdan saldırı olmayacak” demişti.

Resim

İran'ın operasyonlarını sürdürmesi durumunda bu kez PJAK militanlarının yerine PKK'lıların devreye gireceğini belirten Karayılan, "Kandil bölgesinde artık sınır üzerinde PJAK olmayacaktır. Bu İran’ı yeni bir saldırıya tahrik etmemek için tek taraflı olarak alınmış bir tedbirdir ve umarım İran tarafından da dikkate alınacaktır. Bu aşamadan sonra İran tekrar saldırılarını başlatırsa, artık sadece PJAK değil, PKK olarak devreye girmek durumunda kalacağız” ifadesini kullanmıştı.

İRAN’IN PJAK’A BASKISI ARTIYORDU

İran ordusu son dönemde PJAK'a yönelik operasyonlarını sıklaştırmıştı. Hatta İran askerlerinin Irak topraklarına girdiği iddia edilmişti.

Haber ajansları, Temmuz ortasından bu yana Devrim Muhafızları'yla PJAK militanları arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda PJAK'lının öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalarda İran askerlerinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Hatta İran Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada, çatışmalar sırasında yaşanan bir patlamada General Abbas Asemi isimli komutanın hayatını kaybettiği ifade edildi.

İran'dan en son PJAK haberi, Karayılan'ın açıklamasıyla aynı gün geldi.

İran'ın Türkiye sınırındaki Maku ilçesi kırsalında bir polis aracına düzenlediği mayınlı saldırıda beş İran polisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

KARAYILAN KİMDİR?

1954 Birecik doğumlu olan Murat Karayılan, PKK Terör Örgütüne 1979'da katıldı. Kod adı Cemal. Şu anda örgütün lideri. Yüksekokul makine bölümü mezunu olan Karayılan, uzun süre Şanlıurfa civarlarında faaliyet gösterdikten sonra 12 Eylül'de Suriye'ye kaçmıştı.

Odatv.com
13.08.2011 17:03

http://www.odatv.com/n.php?n=kara-yilan ... 1308111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Re: Murat Karayılan Yakalandı Mı ?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Ağu 2011, 14:37

MURAT KARAYILAN YAKALANDI

Resim

İran, terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Murat Karayılan’ın yakalandığını doğruladı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Karayılan'ın, İran tarafından yakalandığını söyledi.

Konuya ilişkin haberleri değerlendiren Burucerdi, “Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK'nın iki numaralı ismini tutuklamıştır” ifadesini kullandı.

Burucerdi, “İstihbarat güçlerimiz, Karayılan'ı yakalayarak önemli bir iş başarmışlardır” diye konuştu.

İran Devrim Muhafızları'nın, 16 Temmuz'dan beri terör örgütü PJAK'a yönelik operasyonlarında örgüte darbe vurulduğunu kaydeden Burucerdi, “Bizim, Devrim Muhafızları'ndan da beklentimiz budur” dedi.

HÜKÜMET KAYNAKLARI BİLGİYİ TEYİT EDEMEDİ

Türk hükümeti kaynakları, PKK elebaşı Murat Karayılan’ın yakalandığını henüz teyit etmedi.

Edinilen bilgiye göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin açıklamasına ilişkin olarak hükümete resmi herhangi bir bilgi ulaşmadı.

Odatv.com
14.08.2011 12:38

http://www.odatv.com/n.php?n=mirat-kara ... 1408111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Re: Murat Karayılan Yakalandı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ağu 2011, 16:21

BENİ RAHATSIZ EDECEK ADIMLAR ATMA!
http://www.odatv.com/images/2011_08/201 ... 1200_l.jpg[/img]

Türkiye ile İran arasında yaşanan “Karayılan” trafiğinin perde arkasından Tahran yönetiminin “ince mesajları” çıktı. İran’ın Meclis Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile 90’lı yılların ikinci yarısında PKK’nin bu ülkedeki kamplarına ilişkin önemli müzakereler yürütmüş olan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Onur Öymen, hafta sonu Ankara-Tahran arasında PKK’nin ikinci adamı Murat Karayılan’a ilişkin yürütülen diplomasi trafiği ile İran’ın Türkiye’ye özellikle Suriye konusunda dört önemli mesaj verdiğini anlattı. İran’ın diplomaside iyi bir satranç oyuncusu olduğunu belirten Öymen, Tahran yönetiminin, “Ben Kandil’de operasyon yapabiliyorum, senin aradığın adamları yakalayabiliyorum, bunları sen benden isteyeceksin, bana karşı bu kadar talepkâr konumdaysan Suriye konusunda beni rahatsız edecek adımlar atma” mesajlarını ilettiğini söyledi.

Diplomaside attığı her adım ile yaptığı her açıklamanın Dışişleri Bakanlığı’nda kuyumcu terazisi ile tartıldığı Tahran yönetiminin Karayılan konusunda Türkiye’ye ince mesajlar verdiği yorumları ağırlık kazanmaya başlarken, bu bağlamda Karayılan’a ilişkin ilk açıklamayı Meclis Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin yapmış olması dikkat çekti. Brucerdi, 28 Şubat sürecinde İran Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bagheri’nin olaylı Kudüs gecesinde yaptığı konuşma sonrasında Persona non grata (istenmeyen adam) ilan edilmesinin ardından Ankara-Tahran hattında özel temsilci olarak görev yapmıştı.

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’a yakınlığı ile de bilinen Brucerdi, Milli Görüş içinde önemli bağlantıları olan bir isim olarak da biliniyordu.

Hatta Erbakan başbakan olduktan sonra ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği İran’a gelişinde kendisini havaalanında Burucerdi’nin karşılamasını istemişti.

Yaşanan gelişmelerin şifrelerini çözen Öymen, şu değerlendirmeleri yaptı: “İran meselesinde üzerinde durulacak konu şudur: Demek ki İran Kandil Dağı’na operasyon düzenleyebiliyor. İsmi ne olursa orada birtakım üst düzey insanları yakalayıp tutuklayabilecek konumda. İran’ın operasyon düzenleyebildiği Kandil’e Türkiye operasyon düzenleyemiyor. En küçük bir hareket yaptığınızda dünya ayağa kalkıyor, başta ABD ve Irak hükümeti. Ama İran yapınca kimse bir şey diyemiyor.”

İranlıların iyi bir satranç oyuncusu olduğunu belirten Öymen, özellikle terörle mücadele konusu olunca Tahran yönetiminin kartlarını çok iyi kullandığını dile getirdi. Öymen, bu bağlamda söylenen sözlere ihtiyatla yaklaşılması gerektiğine işaret ederek İran’ın “Suriye konusunda baskı yaparsan, hele hele askeri müdahaleyi gündeme getirirsen terörle mücadele konusunda seninle işbirliği yapamayabilirim” mesajı verdiğini dile getirdi. Öymen, Tahran yönetiminin vermek istediği mesajları şöyle sıraladı: “Ben Kandil’de operasyon yapabiliyorum, senin aradığın adamları yakalayabiliyorum, bunları sen benden isteyeceksin, bana karşı bu kadar talepkâr konumdaysan Suriye konusunda beni rahatsız edecek adımlar atma.”

Cumhuriyet / Bahadır Selim Dilek
Odatv.com
16.08.2011 11:47

http://www.odatv.com/n.php?n=beni-rahat ... 1608111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Re: Murat Karayılan Yakalandı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ağu 2011, 15:57

KARAYILAN’I İRAN MI KURTARDI

İran'ın Cumartesi günkü “Karayılan’ı yakaladık” açıklamasının ardından önce Anadolu Ajansı daha sonra TRT'nin haberiyle birlikte, Türkiye günlerce Murat Karayılan'ın yakalanıp yakalanmadığını konuştu.

Ardından konuyla ilgili, İran'dan devamlı çelişkili haberler gelmeye başladı. Daha sonrasında da İran’ın Karayılan’ı “kasten” yakalamadığı iddiaları konuşuldu. Bu iddialara göre amaç, Türkiye’yİ Suriye politikasından vazgeçirmekti.

Konuyla ilgili birkaç gün önce Onur Öymen’den çarpıcı açıklamalar gelmişti.

Öymen Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamalarda, Tahran yönetiminin, “Ben Kandil’de operasyon yapabiliyorum, senin aradığın adamları yakalayabiliyorum, bunları sen benden isteyeceksin, bana karşı bu kadar talepkâr konumdaysan Suriye konusunda beni rahatsız edecek adımlar atma” mesajlarını ilettiğini söyledi.

İsmi ne olursa orada birtakım üst düzey insanları yakalayıp tutuklayabilecek konumda olduğunu belirten Öymen şöyle devam etmişti;

“İran’ın operasyon düzenleyebildiği Kandil’e Türkiye operasyon düzenleyemiyor. En küçük bir hareket yaptığınızda dünya ayağa kalkıyor, başta ABD ve Irak hükümeti. Ama İran yapınca kimse bir şey diyemiyor.”

Öymen’e göre özellikle terörle mücadele konusunda Tahran yönetimi kartlarını çok iyi kullanıyordu ve PKK ile mücadele konusunda şu mesajı veriyordu, “Suriye konusunda baskı yaparsan, hele hele askeri müdahaleyi gündeme getirirsen terörle mücadele konusunda seninle işbirliği yapamayabilirim”

Öyle de oldu…

Türkiye, 2-3 Ağustos'ta Karayılan ve diğer PKK yöneticilerinin yeri ile ilgili istihbarat bilgilerini İran'a iletti. Ancak İran gerekli hassasiyeti göstermeyince Karayılan kaçtı. İran'ın "Karayılan'ı yakaladık" açıklamasını da bilinçli olarak yaptığı ileri sürüldü.

Bu iddia daha önce de konuşuldu fakat netleştirilemedi. Öymen’in açıklamalarıyla da paralellik gösteren bu iddialara ilk Sabah gazetesi yer verdi. “Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre” diye başlayan haberin detayları şöyleydi;

“2-3 Ağustos tarihlerinde başta Murat Karayılan olmak üzere terör örgütü yöneticilerinin Kandil'de barındıkları bölgelerin koordinatlarını İran'a verdi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kandil'in İran bölümüne ilişkin verilen 20 noktaya bir an önce operasyon düzenlenmesi talep edildi. Bu noktalardan ikisinin Murat Karayılan'ın sürekli olarak kullandığı bölge olduğu tespiti yapıldı. Buna rağmen İran güvenlik güçlerinin gerekli hassasiyeti göstermediği ortaya çıktı. Karayılan da bulunduğu yeri terk etti.”

Haber şöyle devam ediyor;

“Devletin ilgili kurumları arasında yapılan değerlendirmeye göre 13-14 Ağustos tarihlerinde İran kaynaklarından gelen "2 numara yakalandı" açıklaması bilinçli olarak yapıldı. İran, "Karayılan'ı ancak ben istersem yakalarım" mesajını vermek için bu açıklamayı yaptı.

İran tarafından daha sonra sehven yapıldığı belirtilen açıklamalar üzerine Türkiye, Kandil'in İran bölgesine operasyon önerisi getirdi. Ancak İran bunu kabul etmedi. İran'ın ağır davranması üzerine Türkiye, Kandil'e operasyon kararı aldı. Bu amaçla terör örgütü liderlerinin tüm hareketleri takip altına alındı.

Hükümetin Ramazan sonrasında başlatmayı düşündüğü operasyon Çukurca saldırısı ile öne çekildi. Başbakan Erdoğan’ın 17 Ağustos'ta verdiği talimat ile aynı akşam hava harekâtı başlatıldı. İstihbarat birimlerine göre Türkiye'nin Karayılan, Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık'ı ele geçirmesini istemeyen bölgesel güçler bu kişileri pazarlık unsuru olarak koruyor.”

Görüldüğü gibi Sabah’ın “şok bilgilere ulaştık” tarzında verdiği haber aslında Öymen’in çok önceden verdiği bilgilerle birebir örtüşüyordu.

PKK’ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı’nda hava operasyonlarının başlamasından sonra bir açıklama yayınlandı. HPG adına yapılan açıklamada özetle “kaybımız yok” denildi. Bu durum da PKK’nın bombalanacak olan yerleri bildiği şüphesini kuvvetlendiriyordu.

Asıl merak konusu ise Türkiye’nin terörle mücadele adına bundan sonra nasıl bir yol takip edeceği… İran, Türkiye’yi Suriye politikasından vazgeçirebilmek için gerektiğinde Türkiye ile ortak elde ettiği istihbarat bilgilerini rahatlıkla PKK ile paylaşabiliyor.

Bakalım “sıfır sorun” politikası ile hareket ettiğini söyleyen hükümet, Suriye ile ilişkilerinde nasıl bir formül uygulayacak? Ya da şöyle soralım; PKK ile mücadelede “kartlarını çok iyi kullanan Tahran yönetimi”ne karşı Türkiye nasıl bir tavır alacak?

Şahin Aytan
Odatv.com
20.08.2011 16:37

http://www.odatv.com/n.php?n=karayilani ... 2008111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir