Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hüseyin Kocadağ

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

Hüseyin Kocadağ

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 15:12

Hüseyin Kocadağ

Hüseyin Kocadağ, İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı.

Hayatı

* Hüseyin Kocadağ İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı
* 18 Ağustos 1995 tarihinde İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürlüğü’ne atandı.
* 3 Kasım 1996’da Balıkesir ili Susurluk ilçesi yakınlarında meydana gelen kazada hayatını kaybetti.

Kişiliği

Alevi bir aileden gelmesi basında çok tartışıldı. 1984 tarihinde Babalar Operasyonu sırasında Ankara’da Behçet Cantürk ile ilişkili olarak sorgulanmıştı.

Meslek Hayatı

Yeraltı dünyasının önde gelen isimleri ile ilişkisi olduğu iddiasıyla 1985 yılında polislikten uzaklaştırıldı; daha sonra mahkeme kararı ile mesleğine geri döndü. 12 Eylül öncesinde solcu polis örgütlenmesi POL-DER'in kuruculuğunu da yapan Kocadağ, 11 kez disiplin soruşturmasına uğramış; 1986 yılında kesin olarak meslekten ihraç edilmiş; ancak Danıştay kararı ile geri dönmüştü. Bununla birlikte 9 takdirname ve 322 maaş mükafatlandırmasının da sahibiydi.

1984 yılında Babalar Operasyonu sırasında Ankara'da Behçet Cantürk ile ilişkili olarak sorgulanmıştı. Ülkücü mafya babası Alaattin Çakıcı, eski karısı Uğur Kılıç‘ı Mehmet Çağlar ile ilişkisi olduğu gerekçesi ile suçlarken Kocadağ‘ın da adını anarak tehdit etmişti.

Bucak Aşireti ile ilişkisi Siverek İlçe Emniyet Müdürü olduğu döneme dayanıyordu. 1988 yılında Güneydoğu’da görev yaparken bir kaçakçıdan satın aldığı B 17890Z seri numaralı 9 milimetrelik Baretta tabanca için Diyarbakır Valiliğinden ruhsat alan Kocadağ, silah ruhsatında sadece Olağanüstü Hal Bölgesi sınırlarında kullanılabileceği belirtildiği halde İstanbul'a atandığında tabancasını da yanında getirdi ve kullanmaya devam etti.[1].

19 Aralık 1994 tarihinde Ömer Lütfü Topal’ın adamlarınca öldürülen Bülent Fırat ile ilgili dosyanın kapatılması için 40 bin Alman Markı rüşvet aldığı ileri sürüldü.

9 Ocak 1996'da Özdemir Sabancı'yı iki DHKP/C'li arkadaşının yardımıyla katledecek olan Fehriye Erdal'ın Sabancı Merkezi binasında işe alınmasını sağladı.

Gazi Olaylarındaki Etkisi

Kocadağ, 12 Mart 1995 gecesi İstanbul Gazi Mahallesi'ne yönelik saldırı ile başlayan olaylarda halk temsilcileri ile görüşerek polis ile sürdürülen çatışmayı engelleyen Kocadağ, ülkeyi bir iç çatışmaya sürükleyebilecek bir oyunu tek başına bozduğu iddia edilir.

Arkadaşları

Sedat Bucak'ın arkadaşı müteahhit Ali Oto'nun iddiasına göre aynı zamanda akrabası olan Kocadağ, İnterpol tarafından da aranan katliam sanığı Abdullah Çatlı‘yı gerçek ismi ile tanıyor ve ona Reis diye hitap ediyordu.

Susurluk Kazası

3 Kasım 1996’da Balıkesir ili Susurluk ilçesi yakınlarında meydana gelen ve hayatını kaybettiği kaza sırasında Sedat Bucak’ın arabasını Kocadağ kullanıyordu.

http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCseyin_Kocada%C4%9F
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir