Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Varsaklar'la ilgili Yer Adları

Burada Varsak Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Varsaklar'la ilgili Yer Adları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Ara 2010, 06:42

Varsaklar'la ilgili Yer Adları

Bu başlık altında Varsaklar'ın ayrıldıkları boy ve kabile isimlerinden ziyade bizzet Varsak veya Farsak olarak geçen isimleri vermeye çalışacağız.
Anadolu'da bu isimle anılan iki tane yerleşim alanı vardır. Bunlardan birisi Antalya'da, diğeri ise, Adana'dadır. Sümer hocanın "Çukur-Ova Tarihine Dair Araştırmalar" adlı makalesinde Antalya'nın merkez köyleri arasında belirttiği bu yer, şu anda Varsak kasabası adı altında bir belediyeliktir.

Diğeri ise Adana'nın Düziçi ilçesine bağlı ve ilçeye 17 km uzaklıkta "Farsak Akdere" adında bir köydür. M.Necati Karaer, "Karacaoğlan" adlı eserinde bu köyü Bahçe ilçesinin Farsak köyü olarak belirtir. Ancak bu köy 1983 yılında ilçe olan Düziçi'ne bağlanmıştır.

Ayrıca yerleşim alanı olmayıp da bazı yer adları olarak da geçmektedir. Mesela, Konya bölgesinde "Varsak Deresi-Kuyusu", Adana bölgesinde "Varsak Üyüğü" adında yerler vardır. Yine bugün Konya'nın Doğan Bey nahiyesinin "Yunuslar köyü" güneyinde "Varsaklar-Köyü-Oreni" adlı bir yer vardır. Isparta vilayetinde de "Farsak" şeklinde bir yer adının mevcut olduğu ve Konya-Ermenek arasında da Varsak veya Farsak adlı yerlerin bulunduğu ifade edilmektedir.
Bir de Antalya'nın Korkuteli kazasında, özellikle yazları göçülüp yerleşim alanı olarak kullanılan "Farsak Yaylası" vardır.

Şu anda yerleşim alanı olarak kullanılmayıp ve böyle bir ismin de geçmediği 16. yüzyılda Kayseri merkezde "Varsak Mahallesi" adında bir mahalle ismi geçmektedir.
XV. yüzyılda, Tarsus ile Karaman ili arasındaki üzeri büyük ağaçlarla örtülü sarp dağlardan oluşan kısma da "Varsak İli" denmekteydi.
Anadolu sınırları dışında da Varsak ismine rastlamaktayız.

Hayber geçidi civarında Peşaver yakınında Varsak adında bir yerin ve ayrıca Bedahşan'da Hoca Muhammed silsilesinden, Talikan'a akan suyun üzerinde Varsak (Versek) isminde bir vadinin varlığından bahsedilmektedir ki, muhtemelen bu vadi Afganistan topraklarında olup Kabil yakınlarındadır.

Kaynakça
Kitap: Anadolu'da Varsak Türkmenleri
Yazar: Ahmet GÖKBEL
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Varsak Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir