Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İsmail Hakkı PEKİN: Rusya Hava Ihlali Analizi

Bu 10 senelik süre içinde, AKP Hükümeti'nin yaptığı başarılı "Amerikan Uşaklığı" görevi sayesinde Amerika Irak'ı işgal etmiştir. Sonrasında 1,5 milyon Müslüman'a, Amerika ve AKP tarafından Soykırıma tabi tutulmuştur.
Genelkurmay Başkanları yeniden Amerika'nın hizmetine girdiler(örneğin Hilmi Özkök).
Hilmi Özkök döneminde Şanlı Türk Askerimiz'e çuval giydirilmiştir. Sonrasında Kahramanımız Aziz Ergen Paşa çuval rezaletinin intikamını almıştır, ancak yine AKP döneminde emekli yapılmıştır. Sonrasında R.T.E.'ye "ABD'ye nota verecekmisiniz" diye sorulunca, cevabı "Ne veriyoruz müzik notası mı bu" olurken, Suriye konusunda tam tersi açıklamaları neden yaptığı açık bir şekilde ortadadır.
AKP, PKK teröristlerini ödüllendirdi, Türkiye’de kahraman gibi(Habur İhaneti) karşılanmalarına izin verildi. Oslo’da Tayyip ve Öcalan, İngiltere’nin emriyle ihanet anlaşmasına seve seve imza attılar! Tayyip Yahudilerden üstün hizmet madalyası almıştır ve asla geri iade etmemiştir!
Hizbullahçı teröristler, anlamsız bir şekilde beraat ettirilip ödüllendirildiler.
Silivri'deki Kahramanlarımız en kötü şartlarda yaşarlarken, İmralı'daki terörist bozuntusu Öcalan'ın en lüks hücrelerde yaşatılmasına izin verildi ve buradan bu şerefsize PKK'yı yönetebilme yetkisi verildi. AKP yetkilileri, ABD emriyle, Öcalan ile defalarca işbirliği yaptılar.
ABD-Erdoğan-Mehmet Ali Talat İşbirlği sonucunda KKTC'nin Tam Bağımsızlığını yok edebilmek için önemli anlaşmalar yapıldı. Yunanistan resmen adalarımızı işgal etmiştir.
Erdoğan ve Yandaşları yaptıkları yolsuzluklar sonrasında aşırı derecede zenginleştiler.
Tüm değerli Topraklar ve Milli Kuruluşlar Düşman devletlere satıldı.
Arap Milliyetçisi R.T.E. kendisini Davos fatihi zannederken(Davos olayı bir kurgu-senaryodur), buna karşısında, şerefsiz Tayyip, Azerbaycan Türkleri'nin Namus Meselesi olan Karabağ Soykırımı'na karşı kasıtlı bir şekilde duyarsız kalıp Soydaşlarımıza hakaret etmiştir! Büyük tepki ve baskı olmasa, AKP Ermenistan ile sınırların açılmasını sağlayacaktı.
İşsizlik oranları %30’lara tırmanmaktadır.
Atatürkçü Kahramanlarımız, Şanlı Ergenekon Destanımız'ın adı verilen sahte bir suçlamayla tutuklanıp zindanlara atılmıştırlar.
-Kuzey Irak’taki kukla PKK-Barzani devletine savaş ilan etmesi gerekirken, AKP, ABD’nin emriyle Suriye’yi düşman ilan edip bağımsız bütünlüğümüzü kasıtlı olarak tehlikeye atmaktadır. AKP Barzani’yi resmi devlet başkanı olarak tanıdı. AKP ve yandaşları Kuzey Irak’ta PKK’yla işbirliği yaparak zenginleştiler.
-Tek Çözüm, 1960 devriminde olduğu gibi bir Milli Güç Birliğindedir. Bu birliğin başında İşçi Partisi olmalıdır. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve onların etrafındaki CIA ajanlarının, aynen Tayyip ve Feto gibi ABD'nin ajanları olduğu açık bir şekilde ortaya çıkmıştır son dönemde! CHP ve MHP'nin Sorosçu, MİT'çi, Fethullahçı, CIA'ci olmayan Milli Atatürkçü tam bağımsız halk önderleri bir çatı altında birleşip CHP ve MHP üst yönetimini ele geçirip buraları tam bağımsız Atatürkçü'lerle doldurup düzmece olmayan bir CHP-MHP-İP Milli Türk Güçbirliğini kurmaları gerekir!
Önümüzdeki dönemde Türk Milletimizin izlemesi gereken siyasi strateji:
1. Bölücü Anayasa’ya HAYIR, Türk’lük Maddesini Anayasa’dan Çıkartamazsınız!
2. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh, Suriye Kardeştir, ABD Kalleştir!
3. NATO'dan çıkmalıyız, Kuzey Irak işgal edilip PKK'nın kökü kazınmalıdır! Türk-Kürt Kardeştir, ABD Kalleştir!
4. FETO'CILAR, TAYYİP, AKP'LİLER, HEPSİ YARGILANACAK, AKP HÜKÜMETİ BEKLENEN EKONOMİK KRİZLE DEVRİLECEK, GÜÇ KAYBEDEN ABD ORTA DOĞU VE TÜRKİYE'DEN DEFOLUP GİDECEK. ASİL TÜRK SOYUMUZ BÜTÜN AVRASYA TÜRKLERİ BİRLEŞTİRİP TÜRK BİRLİĞİNİ KURACAKTIR VE CİHAN HAKİMİYETİNİ YENİDEN KURACAĞIZ, BUGÜN BİZE YAPILAN TECAVÜZLERİN İNTİKAMI ALINACAKTIR, KORKUN BİZDEN!

İsmail Hakkı PEKİN: Rusya Hava Ihlali Analizi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Eki 2015, 02:28

Hava kuvvetlerimizde neler değişmeli?

Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlali ve F-16’ları tacizi, hava savunma gücümüzü yeniden tartışmaya açtı. Bu alanda son yıllarda başlayan önemli projeler olsa da eksikler büyük, Türkiye’nin hâlâ bir füze savunma sistemi yok. Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin hava ve deniz kuvvetlerindeki reform ihtiyacını Al Jazeera için yazdı.

7 Eki 2015 Güncelleme 13:35 TSİ

Hava ve Deniz Kuvvetleri hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hem de bölgemizde etkin, caydırıcı bir güç olabilmenin vazgeçilmez unsurlarıdır. Ordunun yeniden yapılandırılmasında önemli bir yere sahip olan bu iki kuvvette önemli projeler sürüyor ancak yine de hayata geçirilmesi gereken mühim dönüşümler mevcut.

“İran ve Rusya’nın Türkiye’nin tamamını ateş altına alabilecek füze sistemleri var. Suriye’nin SCUD füzeleri İstanbul’u vurabilir. Türkiye ise en az 15 yıldır füze savunma sistemi almaya çalışıyor.”

Peki, nasıl bir hava gücüne ihtiyacımız var? Öncelikle komşularımıza bakalım. Türkiye’nin çevresindeki ülkelerden İran, Suriye ve Rusya’da uzun menzilli füze sistemleri bulunmaktadır. İran’ın Şahap serisi füzeleri Türkiye’nin tamamını ateş altına alabilecek menzile sahiptir. Aynı şey Rusya için de geçerlidir. Suriye’nin elinde İstanbul’u vuracak menzile sahip SCUD füzeleri mevcuttur. Çevremizde tablo böyleyken Türkiye en az 15 yıldır füze savunma sistemi almaya çalışmaktadır.

Türkiye’nin hava savunması görevi Hava Kuvvetleri'ne aittir. Soğuk Savaş döneminden bu yana hava savunmasının uçaklarla yapılması konsepti ağırlık kazanmıştır ve ABD’den aldığımız NIKE füzeleri dışında yüksek irtifa ve uzun menzilli hava savunma füzesi yoktur. Elimizdeki tek güç olan NIKE füzeleri de en az 50 yıl öncesinin teknolojisine sahip olup kullanılamayacak durumdadır. Türkiye’de sadece bir batarya kalmış, diğerleri kullanım dışı bırakılmıştır. Bu füzeler dünyada sadece Türkiye ve Güney Kore’de bulunmaktadır.

Yine günümüzde önemli bir tehdit haline gelen balistik füzelere karşı da bir savunma sistemimiz yoktur. Bu konudaki çalışmalar 15 senedir sürmesine rağmen henüz bir sonuca ulaşılmamıştır. Bulunduğumuz coğrafyada caydırıcılık için bu sistemlere ihtiyacımız vardır ve sadece uçaklara dayalı bir hava savunma sistemi yeterli değildir.

“ABD’ye bağımlılık çok açık ve yadsınamaz”

Kara ve Deniz Kuvvetleri ile müşterek veya tek başına harekât icra edebilecek, gece ve gündüz her türlü hava şartında harekât yapabilecek bir hava gücü şart. Şu anda gece görev yapabilen iki filomuz var. Öte yandan ABD’ye bağımlı olmayan bir hava gücüne ihtiyacımız var; mevcut kuvvetlerin ABD’ye bağımlılığı çok açık ve yadsınamaz.

Elektronik harp yetenekli ve elektronik harbe karşı koyma imkân kabiliyetine sahip, uzun menzilli sniper podlarına (uçağın/pilotun hedefi oldukça uzaktan görüp, lazerle işaretlemesi ve diğer F-16 uçağının bu lazer üzerinden hedefe mühimmat attığı sistemler), Link 16 dediğimiz yerden veya havadan uçağın kokpitine ve uçağın kokpitinden diğer uçağın kokpitine ve yer istasyonuna görüntü aktarılabildiği sistemlere ve dost-düşman tanıma sistemine sahip uçaklara ihtiyacımız var.

Elbette Hava Kuvvetleri'mizde önemli iyileştirmeler oldu. Mesela keşif görevinde kullanılabilmeleri için F-16’lara keşif podları takılmış ve bu uçaklara keşif yapma yeteneği kazandırılmıştır. Dost birliklerimizin kendi uçaklarımızdan zarar görmemesi ve yine kendi uçaklarımızın kendi hava savunma sistemlerimizden zarar görmemesi için dost-düşman tanıma sistemi hem uçaklarımıza hem de hava savunma sistemlerine monte edilmiştir.

“Kara ve deniz kuvvetleri ile müşterek/tek başına harekât icra edebilecek, gece gündüz, her türlü hava şartında harekât yapabilecek ve ABD’ye bağımlı olmayan bir hava gücüne ihtiyacımız var.”

Mevcut durumda sadece Link 16 sistemi projesi tamamlanmadığı için hava resminin ve hedefin doğrudan kokpite ve/veya kokpitten yere aktarılması mümkün olmadığından ani çıkan hedeflere anında karşılık verilmesinde zafiyet oluşmaktadır.

Uzun menzilli havadan havaya ve havadan karaya füze sistemlerine sahip olmak çok önemli bir zarurettir. Havadan karaya füze sistemlerinin menzilleri 100 km üzerinde olmalıdır. Uçaklar çok farklı mühimmatı atabilecek bir sisteme sahip olmalı, yönetim bilgisayarları mutlaka milli yazılımlı olmalıdır.

Hava Kuvvetleri hava istihbarat uçaklarına ve elektronik taarruz icra edebilecek uçaklara sahip olmalıdır.

Havadan erken ikaz uçakları, tanker uçakları Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunmaktadır. Son dönemde insansız hava araçları (İHA) da envantere girmiştir. Bu konudaki en büyük eksiklik, bu sistemin uydudan yönetilememesi ve silahlı insansız hava araçlarına sahip olmayışımızdır. Türkiye’nin X band uydusu olmadığından, bunlar yer istasyonlarından yönetilmektedirler; bu da İHA’ların sadece 200 km civarında bir menzilde kullanılmasına sebep olmaktadır. Yani menzil kısalmaktadır. Silahlı İHA’ları ABD bize satmamakta, ancak Türkiye kendi yaptığı İHA’lara silah monte edebilmek için çalışmalara devam etmektedir.

İstihbarat uydusu ile ilgili proje de devam etmektedir.

Nakliye filomuz yenilenmeli ya da modernize edilmelidir.

F-35’lerle yenilenecek olan muharip filolarımızın işletme ve idame masrafları Türkiye’nin kaldıramayacağı boyuta gelebilir. Bu maksatla ülkemiz şartlarına ve ihtiyaçlarımıza uygun millî muharip uçak projesi geliştirilmelidir.

Nasıl bir deniz kuvvetleri?

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de öncelikle diğer kuvvetlerle özellikle de Hava Kuvvetleri'yle ve bağımsız olarak Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Ege’de harekât icra edebilecek bir deniz gücüne ihtiyacımız var.

“Deniz Kuvvetleri, su üstü gemilerinin harekât icra ettiği bölgede, yüksek ve orta irtifa hava savunmasını ve füze savunmasını sağlayacak imkân ve kabiliyete sahip olmalıdır.”

Deniz Kuvvetleri'nin Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de bağımsız olarak harekât icra ederken ihtiyaç duyacağı en önemli yetenek, orta ve yüksek irtifa hava savunması ve füze savunmasıdır. Bu yeteneğin olmaması, elektronik harp ve elektronik harbe karşı koyma yeteneğinin kısıtlı olması çok büyük bir eksiklik olarak ortaya çıkıyor.

Deniz gücünün ağırlığı fırkateyn, denizaltı ve hücum botlardan oluşmalı ve üç bölgede de deniz üslerimiz bulunmalıdır. Doğu Akdeniz için tesis edilen Aksaz Üssü, Ege ve Doğu Karadeniz için de örnek olmalıdır. Doğu Karadeniz’e de mutlaka Aksaz Üssü kadar olmasa bile donanımlı bir üs tesis edilmelidir.

Deniz Kuvvetleri su üstü gemilerinin harekât icra ettiği bölgede, yüksek ve orta irtifa hava savunmasını ve füze savunmasını sağlayacak imkân ve kabiliyete sahip olmalıdır.

Firkateynlerin bir kısmı ABD Deniz Kuvvetleri’nin uzun menzilli hava savunma ve füze savunma sistemine sahip AGEIS sınıfı gemiler gibi olmalıdır. Fırkateynler uzun menzilli seyir füzesi atabilme özelliğine sahip olmalıdır. Bunların eksikliği hem gemilerimizi hava ve füze taarruzlarına hassas hale getirir, hem de açık denizden kara kesimlerindeki hedeflere yapılacak ateş desteğinin yetersiz kalmasına neden olur. Göreve gönderdiğiniz deniz gücü veya görev kuvvetinin etkinliği ve caydırıcılığı azalır.

Denizaltılar uzun süre su altında kalabilen ve havadan bağımsız özellikte denizaltılar olmalıdır. Bu konuda projeler yürütülmektedir. Ayrıca denizaltından karaya füze atabilme imkânına da sahip olmalıdır. Özellikle Akdeniz’de denizaltı harekâtı çok önemlidir ve denizaltılar uygun donanımlı olduğu takdirde her biri stratejik silah platformlarıdır.

Deniz Kuvvetleri mutlaka çok maksatlı komuta kontrol gemisine/gemilerine sahip olmalıdır. Bu konudaki proje de yürümektedir. Bu gemi/gemiler 2000 kişilik askeri, bir tank taburunu, küçük çıkarma araçlarını, genel maksat ve taarruz helikopterlerini taşıyacak imkân kabiliyete sahip olmalıdır.

Ülkemiz için özellikle de Ege Denizi için hücum botlar ve çıkarma filosu büyük önem taşımaktadır. Çıkarma filosu modern araçlarla yenilenmelidir.

Yine ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada mayın harekâtı ve mayın temizleme harekâtı hem engelleme hem de deniz yollarının açık tutulması bakımından stratejik önemdedir. Bu bakımdan mayın filosu ve mayın arama-tarama gemileri çok büyük önem arz etmektedir. Mevcut mayın filosusu ve mayın arama-tarama gemileri bir programa göre modernleştirilmelidir.

Deniz Kuvvetleri yukarıda belirttiğim önemli projelerde oldukça önemli bir yol almış durumdadır.

Sahil gözetleme uçak ve helikopterlerine, deniz istihbarat gemisi ve uçaklarına olan ihtiyacımız mutlaka kısa sürede giderilmelidir. Bunun yanında yardımcı ya da muharip olmayan gemilere (yüzer havuz, yangın söndürme, ikmal vb. gemiler) olan ihtiyacımız karşılanmalı, mevcutlar modernize edilmeli ya da yenileri alınmalıdır.

Deniz Kuvvetleri'nin ABD ve Almanya’ya bağımlı olmaması için başlatılan milli gemi projeleri ısrarla takip edilmeli ve yürütülmelidir.

Birinci yazı: Nasıl bir Türk Silahlı Kuvvetleri?

İkinci yazı: TSK'da yeniden yapılanma nereden başlamalı?

Üçüncü yazı: Karacı tekeli kırılmalı

Dördüncü yazı: Dinamik bir ordu şart

İsmail Hakkı Pekin 1972’de Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na 1. Paraşüt Taburu’yla katıldı. 1972-2007 arası çeşitli birliklerde takım, bölük, tabur, alay, tugay, tümen ve kolordu komutanlıkları, 2007-2011 arası Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yaptı. Eylül 2011’de Ergenekon davası kapsamında tutuklandı, Ağustos 2013’te tahliye oldu. Cezaevinde geçen sürede, TSK’ya yönelik eleştirilerini Balyoz davasından tutuklu Ahmet Yavuz ile “Asker ve Siyaset” adlı kitapta topladı. Halen Doğu Perinçek’in kurduğu Vatan Partisi’nde genel başkan yardımcısı. Pekin, İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyor.

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Al Jazeera’nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.

http://www.aljazeera.com.tr/gorus/hava- ... -degismeli
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 2002-2017: Cumhuriyetimizin 7. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir