Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

B.O.P.: Büyük Ortadoğu Projesi
Sahibi: A.B.D.
Başkanı ve Yöneticileri: A.B.D. Derin Devleti(Cermen ırkçılığını savunan İngiltere, Rothschild sülalesi ve ona bağlı olan sülaleler), George Bush, Barrack Obama, vs...
Eş Başkanları: T. Erdoğan, A. Gül, A.B. ülkeleri temsilcileri, A. Öcalan, Barzani, Talabani, Karayılan, Zana vs...
-Soğuk Savaş sürecinde A.B.D. ve İngiltere’nin amacı ta baştan beri tam bağımsızlığı savunan Lenin’in Sovyetler Birliği’ni yıkıp etkisiz hale getirmekti. Bunu aslında Stalin(gizli İngiliz ajanı) döneminde başarmıştı, ama Stalin sonrasında Lenin devrimlerinin kalıntıları birşekilde devam edebilmişti, ta ki Sovyetler Birliği yıkılana kadar.
-Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra(yani 1990’ların başından itibaren), Rusya artık A.B.D. için bir tehdit oluşturmuyordu. Rusya artık Çar Rusya’sı döneminde olduğu gibi A.B.D-İngiltere tarafından belirli bir oranda kontrol edilebilir hale getirilmişti.
-Günümüzde, Putin dönemindeki Rusya, her ne kadar önemli derecede A.B.D.’den bağımsız ve milli politikalar üretmeye çalışsa bile, eğer B.O.P. Rusya’nın milli çıkarlarına katkı sağlayacak bir duruma getirilirse, Rusya rahatlıkla B.O.P.’ne destek verecektir. Yani Rusya gerektiğinde daima A.B.D. ile işbirliği yapabilecek bir kişiliğe sahiptir. Aynı durum, Çin içinde geçerlidir. Bunun kanıtı da Libya işgalinde, Rusya ve Çin’in bu işgale karşı çıkmamalarıdır.
-Büyük Ortadoğu Projesi’nin amacı Orta-Doğu ve Orta-Asya bölgelerinde A.B.D.’nin ekonomik çıkarlarını alt-üst eden güçleri yoketmektir. Şimdi, Soğuk Savaş sona erdikten sonra, A.B.D.’nin Ortadoğu’daki gücünü tehdit eden en büyük güç kimdir? Rusya değildir, Çin değildir, ama Türk Silahlı Kuvvetleri(Atatürk Türkiye’sini savunan hakim güç)’dir. Ergenekon Projesi’nin amacı da zaten Amerika’yı Ortadoğu’dan ihraç etme gücüne sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni itibarsızlaştırarak etkisiz hale getirmektir.
-Yani B.O.P.’nin asıl amacı Atatürk Türkiye’sinin tam bağımsızlığını tamamı ile ortadan kaldırmaktır(Sovyet Rusya’sını ortadan kaldırdıkları gibi). Eğer Türkiye yokolursa, bundan Amerika’da, Rusya’da, Çin’de faydalı çıkabilecektir.
-Olası bir III. Dünya Savaşında, eğer Türkiye bölünürse(ALLAH Korusun), aynen I. Dünya Savaşında olduğu gibi Türkiye emperyalist devletler tarafından paylaşılacaktır. Mesela, Türkiye’nin Doğu’su Büyük İsrail’in kurulması için kullanılacaktır, ve Kuzey’ide(Karadeniz Bölgesinden Ermenistan’a kadar uzanan bölge) Rusya’ya verilebilecektir.
-Suriye olayının perde arkasında da bu amaç yatmaktadır. Burada asıl hedef Suriye değildir, Suriye bu olayda bir figürandır. Asıl hedef Türkiye’nin bölünmesidir. Bölünme Anayasası(Atatürk’ün Temel Anayasa Maddelerini yıkarak Türk Milletini ve Türkiye’yi bölme projesi) konusunda, AKP, Tesevci’ler, Fethullahçı’lar ve PKK’lılar sizce neden bu kadar acele etmektedirler?
-Bugün A.B.D. ve NATO’nun arkasında olduğunu zannederek dayılanan BOP Eşbaşkanı T. Erdoğan’ın, Suriye’ye karşı savaş ilan ettiği anda, A.B.D.-Rusya-Çin İttifakı, Türkiye’ye karşı oluşturulacaktır. Ve Billeşmiş Milletler aracılığı ile Türkiye’yi işgal etme kararı alacaklardır.
-B.O.P.’un yokolmasını sağlayacak çözümler:
*Zindanlar’da tutsak edilen TSK’nın Kahramanları serbest bırakılıp, TSK’nın tekrardan AKP dönemi öncesindeki kuvvete sahip olmasını sağlamalıyız.
*Bunu başarabilmek için bir Milli Hükümet’e ihtiyacımız var. Yani AKP’den kurtulmalıyız.
*Milli Hükümet’e sahip olduktan sonra, önce Türk Silahlı Kuvvetlerini baştan aşağa yeniden yapılandırmalıyız ve sonrasında kanımızı emen A.B.D.’ye rest çekip, NATO’dan çıkmalıyız.
*NATO’dan çıktıktan sonra, Kuzey Irak ve Ermenistan’ı, tamamı ile yasal haklarımıza dayanaraktan işgal etmeliyiz.
*İşte bu kadar, bütün bunlar yapılsın, Ortadoğu’da ne BOP kalır nede ABD kalır ve sonuçta Müslümanlar’a karşı yapılan soykırımların sonu gelmiş olur!!!

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Kas 2014, 16:27

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan çuval açıklaması

TGB'nin Amerikan askerlerinin başına çuval geçirmesiyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki de açıklamlarda bulundu.

Resim

TGB'nin Amerikan askerlerinin başına çuval geçirmesiyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki de açıklamlarda bulundu.

Günlük basın brifinginde konuşan Psaki, yapılan eylemden rahatsızlık duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

"USS Ross adlı geminin askerlerine yönelik bugünkü saldırıdan derin rahatsızlık duyuyoruz. USS Ross, ABD ile Türkiye arasındaki uzun süreli işbirliği ve dostluğun bir göstergesi olarak İstanbul'u ziyaret ediyor. Barışçıl eylem hakkını desteklerken, bu olay barışçıl protesto çizgisini aşarak şiddete ve tehdide dönüşmüştür. ABD'li yetkililer Türk otoriteleriyle olayı araştırıyor"

Psaki, "eylemin Türkiye'deki Amerikan karşıtlığı trendinin bir parçası mı olarak görüyorsunuz" sorusuna şu anda sadece bu spesifik eylem üzerinde konuştukları yanıtını vererek, "Türkiye önemli bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyor. Onlarla birçok konuda yakın çalışma içerisindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD DONANMASI: OLAYI ARAŞTIRIYORUZ

Öte yandan ABD Donanması da İstanbul'da eyleme ilişkin yazılı açıklama yaparak, Türk yetkililer ve ABD Büyükelçiliği çalışanları ile olayı araştırdıklarını duyurdu. USS Ross'un İstanbul'a daha önceden planlanmış bir ziyarette bulunduğunu ifade edilen açıklamada, ABD askerlerinin herhangi bir yara almadan saldırganlardan kurtulmayı başardığı belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, Eminönü'nde sabah saatlerinde bir grubun Amerikan askeri olduğu ifade edilen 3 kişinin başına çuval geçirmesiyle ilgili görüntülerin bazı internet sitelerinde yer alması üzerine çalışma başlatmış, olayla ilgili Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi olduğu belirtilen 12 kişi gözaltına alınmıştı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Kas 2014, 16:28

“Türkiye değersiz müttefik“

Amerika, Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasını tartışıyor. Yanlış duymadınız! Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin NATO'dan çıkarılmasını tartışıyor

Çok üst düzey bir isim "Amerika'nın Türkiye'yi NATO'dan çıkarılmayı tartışdığını" açıkladı. Bu bilgiyi Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın kıdemli üst düzey danışmanı Prof. Dr. David Phillips verdi. David Phillips, Aydınlık Gazetesi'nden Şafak Terzi'ye Batı Asya'da yaşanan gelişmelerle ilgili çok özel açıklamalar yaptı.

Phillips, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerine adeta ateş püskürdü, "Erdoğan, IŞİD ile PYD'yi aynı kefeye koyarak devasa bir pot kırdı" dedi.

"Oysa aynı değiller; PYD demokratik, Batı yanlısı, laik ve hatta kadınların kurtuluşu... Erdoğan'ın bu iki örgütü aynı kefeye koyması yanlıştı, siyaseten büyük bir hataydı. Türk birlikleri Kobani'ye tepeden bakan bir yere oturmuş, IŞİD'in hamlelerini izliyor. IŞİD'in sınırı geçtiğine dair bir sürü rapor var. Dolayısıyla, IŞİD'in Kobani halkını katletme girişiminde Türkiye'nin de suç ortağı olup olmadığına dair yüksek sesle dillendirilen sorular var"

David Phillips, Amerika'da Türkiye'nin NATO'dan kalıp kalmasının tartışıldığını açıkladı.

"Sonuçta NATO salt bir güvenlik ittifakı değil, NATO aynı değerleri paylaşan ülkelerin ittifakıdır. Türkiye ve Erdoğan, NATO'nun değerlerini paylaşmadıklarını göstermiştir. ABD'de yeni bir tartışma başlıyor; Türkiye NATO'nun bir parçası olarak kalmalı mı, kalmamalı mı? Bunlar masaya yatırılıyor. Türkiye değersiz bir müttefik olduğunu kanıtlamıştır"

"Şu çok açık; Washington ile Ankara hiçbir şekilde dost değiller" diyen Phillips, PKK ve Kürtlerin ABD'nin bölgedeki en iyi dostu olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ağır ithamlar yönelten Amerikan Dışişleri Bakanlığı Danışmanı, "Erdoğan suç unsurları olan birisi. Ve boğazına kadar yolsuzluğun içine batmış" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Kas 2014, 16:36

Kılıçla gelirseniz...

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), dün ABD bahriyelilerinin başlarına çuvalı geçirdi.

ARKADAŞLARIMIZI KUTLUYORUZ

Bu satırlar yazılırken, İşçi Partisi Öncü Gençlik İstanbul yöneticileri ve üyeleri olan bir grup arkadaşımız, çuval eylemi nedeniyle gözaltına alındılar. Gençlik yöneticilerimiz, Emniyet ifadelerinde, şiddet eyleminde bulunmadıklarını, ABD’nin Türkiye’yi bölme girişimine karşı gençliğin duruşunu gösterdiklerini belirttiler.
Arkadaşlarımızı kutluyoruz. Gençlik, görevini yapmaktadır. Onlara bugün bütün milletimiz güven duymaktadır.

ZAMANLAMA TAM YERİNDE

Başa geçirilen çuvala baktığımız zaman, bu eylem 4 Temmuz 2003 günü Süleymaniye’de Türk askerinin başına çuval geçirilmesine bir yanıt olarak görülebilir. O yönü de var kuşkusuz.
Ancak eylemin zamanlaması dünden çok bugünle ilgilidir. ABD askeri artık Türkiyemizle cephe cepheye gelmiştir. Ayn El Arap’ta ABD bombardımanı PKK’yı kurtarmak içindir. PKK ise, Türkiyemizi bölmeye kalkan terör örgütüdür.
Genelkurmay Başkanı, daha birkaç gün önce, dış güçlerin Türkiye’de kalkışmalar tertiplemesine karşı hazır olmak gerektiğine işaret etti. ABD yetkilileri ve uzmanları ise, artık Türkiye’yi hedef aldıklarını açık açık söylüyorlar.

KILIÇLA GELİYOR

ABD Büyükelçisinin çuval eylemi üzerine yayınladığı açıklamada, Türk halkının konukseverliğinden söz ediliyor. Doğrudur. Bizim halkımız elinde gülle gelenleri gülle karşılar. Ama kılıçla gelen, çuvala değil kılıca da hazır olmalıdır.
ABD artık Türkiye’nin üzerine kılıçla geliyor. Hem sınırdan silah gösteriyor, hem de içerden. Bu durumda çuval, tarihsel bir uyarı olmaktadır.

ABD, Suriye’de yenildi. Ayn El Arap’taki piyon savaşında bir kez daha yenildi. Üçüncü bir yenilgi daha istiyorsa, Türkiye bunu başaracak birikime fazlasıyla sahiptir. Türkiye’nin direnci bir başka olur. Bunu herkes bilmektedir kuşkusuz.
Bölücü terörü silahla ve her imkanla desteklediğini her gün ilan eden ABD’nin bu süreci güle oynaya götürebileceğini düşünmesi büyük yanılgı olur. Türkiye barışçı yoldan bölünemez, silahla da bölünemez. Bunu anlayacaklardır.

DOSTLUĞUN İKİ KOŞULU
ABD, artık başta Türkiye olmak üzere Batı Asya ülkelerinin toprak bütünlüğünü kabul etmek durumundadır.
Kabul etmezse, sonuçlarına katlanacaktır.

Biz Türk milleti olarak ABD ile düşmanlık istemiyoruz. Ancak dostluk için ABD’nin iki koşula saygı göstermesi gerekiyor:
Bir: Vatanımızı bölemezsiniz!
İki: Cumhuriyetimizi yıkamazsınız!

Doğu Perinçek
ROTA/Aydınlık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Kas 2014, 03:05

Karargah’taki brifingin ayrıntıları ortaya çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Genelkurmay ziyaretinin perde arkası ortaya çıktı. Komutanlar toplantıda isim vermeden ABD'yi hedef aldı. Davutoğlu'na “Büyük devletler hedef aldıkları ülkeleri bölmek için ayrılıkçı unsurları kullanıyor.” dedi. Ardından askerden hükümete çok kritik bir uyarı geldi: “Önlem almazsanız, Türkiye parçalanır!”

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Karargahta verilen 4 buçuk saatlik brifingin ayrıntıları basına sızdı. Komuta kademesi görüşmede “ABD'nin Türkiye'yi bölme planınI anlattı. “Önlem almazsanız parçalanırız” diyerek uyardı.

Komutanlar, “TSK'nın 2033 vizyonu” sunumunda bölgede Türkiye'yi bekleyen tehlikeyi anlattı. İsim vermeden ABD'nin PKK'yla Türkiye'de ayaklanma çıkarma tehlikesini vurguladı.

“BÜYÜK DEVLETLER AYRILIKÇILARI KULLANIYOR”

"Artık dünya konvansiyonel savaştan çıkıyor. Türkiye jeopolitik ve jeostratejik olarak çok önemli bir bölgede. Büyük devletler hedef aldıkları ülkelerin içini karıştırıp, parçalayıp bölmek için ayrılıkçı unsurları kullanıyor. Onları destekleyip ayaklandırıyor. Parçalayıp bölemese bile zayıflatıp kendine biat eder hale getiriyor. "

Komutanlar bu durum karşısında hükümete uyarılarda bulundu. “Ciddi tedbirler alınmazsa parçalanırız” tespitini yaptı.

“BÜYÜK DEVLETLER AYRILIKÇILARI KULLANIYOR”

"Bu tipte kritik ülkeler sınır güvenliğini iyi sağlayamazsa o ülkede iç ayaklanmalar bastırılamaz. Ülke parçalanır. Bunun için de çok ivedi ve güçlü tedbirler almamız gerekiyor."

Sunumda “Genel tehdit değerlendirilmesi başlağı altında. PKK'nın son dönemdeki eylemlerine dikkat çekildi. Terörle mücadelede valilerin iznine bağlı olan müdahale yetkisi geri istendi. Asker bu bağlamda yasal güvence talebini yineledi. Komutanlar hakkındaki soruşturmaların Başbakan'ın iznine bağlı olması gerektiğini belirtti.

Irak ve Suriye sınırında güvenli bölgelerin oluşturulması da toplantının gündemine geldi. Genelkurmay, güvenli bölgelerin mümkün olmadığı durumda sınır içinde 1. derece yasak bölgenin genişletilmesini istedi.

Öte yandan Hükümetin, Jandarma'nın İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasına yönelik çekinceler aktarıldı. Komutanlar liyakat sisteminin bozulacağı uyarısını yaptı. Huzursuzluk ve çatışma çıkması tehlikesine dikkat çekti.

Hükümetin bu toplantıda Genelkurmay'ın bu itirazlarını dikkate alacağına ilişkin söz verdiği belirtildi.

ulusalkanal.com.tr
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Kas 2014, 03:07

ABD gemisi Türk Bayrağı çekerek 'geldikleri gibi gittiler'

Askerlerinin kafasına çuval geçirilen ABD’nin 6. Filosu’na bağlı USS Ross gemisi Sahil Güvenliğin koruması eşliğinde Çanakkale Boğazı’ndan geçti. Geçiş sırasında zorunlu olmadığı halde Türk bayrağı taktı

ABD 6. Filosu’na ait USS Ross isimli savaş gemisi, askerlerinin başına çuval geçirilen eylemden sonra İstanbul’dan ayrıldı. Geminin Çanakkale Boğazı’ndan geçerken zorunlu olmamasına rağmen Türk bayrağı çekerek ilerlemesi dikkat çekti.

Karadeniz’de yapılan NATO tatbikatı dönüşünde, İstanbul Sarayburnu’nda dört gün boyunca bağlı bulunan ‘USS Ross’ adlı ABD savaş gemisi TGB’nin Amerikan askerlerinin başına çuval geçirmesinin ardından dün İstanbul’dan ayrıldı. Geminin dün iki römorkör tarafından çekildiği görüldü. 71 borda numaralı ‘USS Ross’, saat 14.30 itibariyle Marmara Denizi’nden giriş yaptığı 36 millik Çanakkale Boğazı geçişine başladı. Gemiye, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı’nın SAGET-31 botu boğaz girişinden itibaren eşlik ederek güvenliğini sağladı.

TÜRK BAYRAĞI ÇEKTİ

154 metre uzunluğundaki ABD destroyeri, 15.20’de boğazın manevra yapılması en güç noktasını olan Nara Burnu’nu geçerek 15.35’te Çanakkale önlerine ulaştı. USS Ross, savaş gemilerinin geçiş yaptığı ülkelerin bayraklarını çekmeleri zorunlu olmamasına rağmen, Türk Bayrağı çekili olarak sisli ve puslu Çanakkale Boğazı’nda seyretti. Gideceği liman hakkında bilgi verilmeyen ABD savaş gemisi Ege Denizi’ne doğru yol aldı. Gemideki Türk bayrağı çıplak gözle görülürken, sis ve pus yüzünden objektiflere güçlükle yansıdı.

SAHİL GÜVENLİK EŞLİK ETTİ

Sarayburnu’nda dört gün boyunca bağlı bulunan ‘USS Ross’ gemisi dün sabah saatlerinde boğzı terketti.

Gemi iki römorkör tarafından çekildi.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Kas 2014, 03:08

Doğu Perinçek: 1 buçuk milyon Iraklıyı ‘gariban askerler’ katletti

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD askerine çuval geçiren Öncü Gençlik ve TGB üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. İP İstanbul il binasında yapılan açıklamaya İP Genel Başkan Yardımcısı emekli Albay Hasan Atilla Uğur da katıldı.

Dünyada büyük yankı uyandıran olayın ardından yapılan açıklamayı çok sayıda basın mensubu da takip etti. Toplantıda, başlarına çuval geçirilen askerler için “turistlerdi”, “gariban askerler” diyerek çuval eylemini eleştirenlere sert çıktı.

Perinçek, “Daha dün 1 buçuk milyon kardaşımızı Irak’ta ve Suriye’de o sizin gariban dediğiniz askerler katletti. Irzlarına geçti” derken TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ise “200 binin üzerinde Suriyelinin kanı için kaç bin dolar maaş alıyor bu gariban askerler?” sorusunu yöneltti.

‘ÇUVALA ÇUVALLA CEVAP’

Doğu Perinçek, eyleme ilişkin “Kuşkusuz bu eylem çuvala çuvalla cevaptır. 4 Temmuz 2003 gününü unutamadık. Bilincimizde ve yüreğimizde derin bir yara. Tarihimizde kesinlikle bağdaşmaz, Türk askerinin başına çuval geçirilemez. Tük milletinin başına çuval geçirilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Eylemin zamanlamasının tam yerinde olduğunu belirten Perinçek, “ABD, Türkiye’de PKK terör örgütünü desteklediğini açıkça ilan ediyor. Yalnız ilan etmiyor, Ayn el Arap’ta hemen sınırımızda Amerikan uçakları PKK’yı koruyor ve PKK’nın Türkiye içindeki eylemlerine de destek veriyor. O nedenle gençlerimizin eylemi daha 19 gün önce Hakkari’de Mehmetçiklerimizi Amerikan kışkırtmasıyla Amerikan kurşunuyla vurulmalarına bir cevaptır” dedi.

“14 gün önce çarşılarımızın Amerikan kışkırtmasıyla yakılmasına, yine ABD’nin Atatürk’ümüzün heykellerini tekmeletmesine ve yine ABD’nin okullarımızı yakmasına bir cevap eylemidir” diyen Perinçek eylemin uluslarası boyutunu da şu sözlerle anlattı: “Daha dün Mescidi Aksa’mıza, kutsal yerlerimize postallarıyla girenlere, o postallara da bir cevap verilmiştir. ABD eğer Türkiye’yle dostluk istiyorsa bölücü terör örgütünü desteklemekten, ona silah vermekten, ona yardım etmekten, onu Delta Force’larıyla, özel kuvvetleriyle, eğitmekten vazgeçmelidir.”

‘EŞKIYANIN KİM OLDUĞUNU IRAK’TAN TANIYORUZ’

Pentagon ve ABD büyükelçiliğinin açıklamasına da değinen Perinçek, “Pırıl pırıl, vatansever, Türkiyemizin göz bebeği olan Atatürk gençliğini ‘eşkıyalıkla’ suçladılar. Hakaret ettiler. Biz eşkıyanın kim olduğunu Vietnam’dan, Irak’tan, Suriye’den, dünyanın 7 ikliminden tanıyoruz. Eşkıyanın kim olduğunu yalnız biz Türk milleti olarak değil Arap halkları, Asya halkları, Vietnam halkı, Latin Amerika halkları, bütün dünya halkları eşkiyanın kim olduğunu bilmektedir. Ve o eşkiyanın başına çuval geçirilmiştir. Çuval eylemi aynı zamanda bir uyarıdır, çünkü onlar kılıçla gelmeyi planlamaktadırlar, kılıçla üzerimize geliyorlar. ‘Misafire bu yapılır mı?’ diyorlar. Misafir kılıçla gelmez. Çiçekle gelen misafiri biz çiçekle, gülle karşılarız.

Gülle gelene gül, kılıçla gelene şimdi çuval. Yarın kılıçla gelen neyle karşılaşacağını çok iyi hesaplamalıdır. Türkiye’nin içini karıştırmaya kalkarlarsa, Türkiye’de terörü desteklemeye, bölücü terör örgütünü desteklemeye devam ederlerse veya başka terör örgütleriyle Türkiye’nin içinde kalkışmalara yönelirlerse bunun hangi sonuçlara yol açacağını bilmelidirler. Bu ciddi bir uyarıdır.”

‘ABD VATANIMIZI BÖLEMEZ’

Perinçek, Amerika’ya iki önemli uyarıda bulundu: “Türk milleti olarak dünyanın bütün devletleriyle dostluk istiyoruz. Karşılıklı egemenliğe saygı, toprak bütünlüğüne saygı, birbirinin içişlerine karışmama ve işbirliği temelinde bütün dünya devletleriyle dostluk istiyoruz. Ve dünyanın bütün halklarıyla da zaten kardeşiz ve dostuz. Amerika eğer bizim bu dostluk isteğimize cevap vermek istiyorsa dostluğun koşullarını yerine getirmek durumundadır. Amerika vatanımızı bölemez. Buradan o Amerikan savaş gemisinden çıkan askerin başına çuval geçirdiğimiz İstanbul’dan vatanımızı bölmezsiniz diyoruz. Atatürk devrimimizle kurduğumuz Cumhuriyet’imizi yıkamazsınız. Yok efendim Kemalizmin sonu gelmiş, Kemalizmin modası geçmiş, tarihe gömeceklermiş. Bu sevdalardan vazgeçin. O zaman Türkiye ile Amerika arasında olağan dostane ilişkiler olacaktır.”

PKK’YI ‘GARİBAN ASKERLER’ EĞİTİYOR

Perinçek, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Orada başına çuval geçirilenler de iki tane gariban asker. Onları orada hırpalamak doğru mudur?” sorusuna Perinçek şu yanıtı verdi: “Daha dün 1 buçuk milyon kardaşımızı Irak’ta ve Suriye’de o sizin gariban dediğiniz askerler katletti. Irzlarına geçti. Gariban asker komşularımızda milyonlarca, insanın ırzına geçti, katletti. O gariban asker dedikleriniz, PKK’yı eğitiyor. O gariban askerler, bizim çarşılarımızı yakanları eğitiyor, bizim Atatürk heykellerimizi tekmeleyenleri eğitiyor, bizim Kürtlerimizin dükkanlarını yakanları eğitiyor. Diyarbakır’da, Varto’da, Bingöl’de bizzat Amerikan askerleri bizim Kürdümüzün okulunu, dükkanını yaktı. 70’e yakın insanımızın ölümüne neden oldu ve Mehmetçiğimizi kurşunladı. Hangi gariban? Neresi gariban bunun? Vietnam’ı garibanlar mı mahvetti, istila etti on yıllarca? Bu gariban söylemi de o ABD’nin Türkiye’deki acentalarının en son sığındıkları söylemdir.”

Cuma, 14 Kasım 2014 03:46
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Kas 2014, 03:09

Dünya basınında günün haberi ‘çuval’! Kim ne yazdı

İP Öncü Gençlik ve Türkiye Gençlik Birliği üyelerinin ABD askerlerinin başına çuval geçirmesi dünya basınında geniş yer buldu. 50’ye yakın önemli basın kuruluşu çuval eylemini “önemli” ve “flaş” diye duyurdu. ABD’ye yakın basın organları eylemi eleştirirken, İran ve Rus medyası ise çuval geçirme eylemini manşetlerine taşıdı. Bunlardan bazıları şöyle:

WASHİNGTON POST KIZGIN

Washington Post eylemin hemen ardından “3 ABD askeri Türk çeteler tarafından saldırıya uğradı” başlığı atarken “ABD askerlerinin başına çuval geçirildi” ifadelerini kullandı. Newyork Times ise olayı “Aşırı milliyetçiler 3 ABD askerine saldırdı” başlığına yer verdi. Newyork Times, saldırının ufak ve marjinal olan bir grup tarafından planlı bir şekilde yapıldığı iddia edildi. Gazete ayrıca sıkılan kırmızı boyanın kanı, başlarına geçirilen çuvalın ise 2003’teki ABD askerinin Türk askerine geçirilen çuvalı temsil ettiğini belirtti.

CNN: YENİ MİLLİYETÇİLER

CNN olayı, “ABD askeri Türkiye’de saldırıya uğradı ve başlarına çuval geçirildi” başlığıyla duyurdu. Bu saldırının ABD askerlerine olan ilk saldırı olmadığını belirten CNN, geçen yıl da aynı ‘radikal laik’ grubun Alman askerlerine saldırdığını iddia etti. CNN ayrıca, ABD askerinin başına çuval geçiren eylemcileri ‘Yankee go home’ sloganları attıkları için ‘Yeni Milliyetçi’ olarak nitelendirdi.

‘TGB BUNU SIK SIK YAPIYOR’

Huffington Post gazetesi eylemi, “Hipermilliyetçi’ grup İstanbul’da ABD askerine saldırdı” başlığıyla dünyaya duyurdu. Gazete bu saldırının ABD askerine ilk saldırı olmadığını, 2011 yılında Bodrum’da da buna benzer bir saldırının bu grup tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. TGB adlı grubun sık sık ABD karşıtı eylemler gerçekleştirdiğini belirtti.

ANTİ AMERİKANCILIK YÜKSEK

Newsweek dergisi de eylemci gençleri ‘Ultra- Milliyetçiler’ olarak nitelendirdi. Eylemcilerin 3 ABD askerine kalabalık bir caddede saldırdığını ifade eden Newsweek, olayın ABD Büyükelçiliği tarafından kınandığını belirtti. Newsweek dergisinin Türkiye muhabiri Alexander Christie Miller, Anti Amerikancılığın Türkiye’de çok yüksek olduğunu ve bu durum politik yelpazeyi her iki taraftan da engellediğini ifade etti. Newsweek ayrıca eylemin ABD’nin Irak’a asker gönderdiği bir dönemde gerçekleşmesini “anlamlı” buldu.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KÖTÜ

Almanya’dan Deutsche Welle gazetesi, Türkiye’de ‘sol-milliyetçi’ grubun üç ABD askerine saldırdığını belirtti. Gazete ayrıca olayın Türkiye-ABD ilişkilerinin kötü olduğu bir zamanda gerçekleştiğini ifade etti.

PUSUYA DÜŞÜRMÜŞLER!

Reuters haber ajansı ise eylemi ‘Ultra milliyetçiler’den’ ABD askerlerine saldırı ifadeleriyle duyurdu. Guardian gazetesi ise olayın ardından “3 ABD askeri anti- Amerikancı protestocular tarafından ‘pusuya’ düşürüldü ifadelerini kullandı. Guardian TGB basın sorumlusu Melik Dibek’in eylemin hangi amaçla gerçekleştiğine dair açıklamalarına da yer verdi.

Eylem Rus basınında da geniş yer buldu. Rusya’nın ünlü haber kanalı Russia Today, ABD askerleri milliyetçi bir grup tarafından pusuya düşürüldü şeklinde verirken, ABD Marshall Fonu yöneticisi Özgür Ünlühisarcıklı’nın Times gazetesine verdiği demeçte eylemcileri ‘uç fikirleri olan azınlık grup’ olarak tanımladığını belirtti.

İSRAİL BASINI: TÜRK ÇETELER

Eylem İsrail basınında da geniş yer buldu. Rus Devleti’nin resmi haber ajansı RİA Novotsti eylemi “Milliyetçi bir grup İstanbul’da ABD askerlerine saldırdı” başlığını kullandı. İsrail Ulusal Haber Ajansı eylemi “Türk çeteler ABD askerlerine saldırdı” başlığıyla duyurdu. Ajans, askerlere saldırının başlaması ve çuvalın başlarına geçirilmesiyle birlikte olayın çirkin bir hal aldığını belirtti.

İRAN: TÜRK GENÇLERİNDEN KAÇAMADI

Çuval eylemi, İran medyasına son dakika bilgisi olarak manşetlere yansıdı. İran Resmi Haber Ajansı IRNA, Türk gençlerinin protestosunu manşetine taşıyarak, ABD Savunma Bakanlığı’ndan protesto hakkını kullanan gençlere sert tepki geldiğini yazdı. İran’ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV ise haberi “Amerikan askerine İstanbul’da protesto şoku” şeklinde izleyicilerine sundu. Mehr haber ajansı ise haberi, “Tanınmamak için sivil giyinen Amerikan askerleri Türk gençlerinden kaçamadı” şeklinde servis etti. Tnews haber ajansı da “Amerikan askeri İstanbul’da dayak yedi” şeklinde okuyucularına bildirdi. İran haber sitelerinin tamamı haberi manşetten duyurdu.

ABD’DEN VATANDAŞLARINA TGB UYARISI

Amerika’da yayın yapan internet gazetesi Huffington Post, TGB’nin ve İşçi Partisi Öncü Gençlik üyelerinin ABD askerlerine çuval geçirme haberini verirken, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin bir uygulamasıyla ilgili ilginç bir bilgi de verdi.

ELÇİLİK UYARDI

Türkiye Gençlik Birliği üyelerinin Türkiye’ye gelen ABD yöneticilerine karşı sık sık protesto eylemi gerçekleştirdiği vurgulanan haberde TGB protesto planladığı zaman Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye’deki ABD vatandaşlarını uyardığını ifade etti.

Mehmet Yaşar Yıldız
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Kas 2014, 03:52

Bir Youtube videosunun sayfasında Türk Soyumuzun düşmanlarıyla küçük bir tartışma:

https://www.youtube.com/watch?v=nBuNSE3xK_4

Владимир Порфирьевич, YOU ARE 100% CORRECT, I AGREE WITH YOU. usa soldiers are the biggest pussies in the world. In countries were there is no nationalism ready to sacrifice themselves for their nation(but instead there is capitalist egoizm) their army will not have soldiers to fight for their nation. usa army is filled with payed killed soldiers, they have no souls, they only think about the money they earn. They can only kill millions of innocent people in Irak and Afghanistan where people cannot defend theirselves.

England(and other Germanic countries) and USA are famous in history by exploiting weak countries and getting more and more rich by killing, raping and destroying the lives of innocent people who cannot defend theirselves. Since the 18th century, look where they go, Africa, parts of India, Indonesia, South and North American continents, all places who are not valuable the Osmanli Empire. But what have England(together with French, Dutch, German, etc.) done with these countries? For hundreds of years they did not bring peace in their countries, they turned their countries into hell, they committed genocide in all underdog countries and made their companies richer by killing and raping more and more innocent people.

Look at Irak, it is already conquered by England after 1st WW, yet still since 2003 USA has committed genocide by killing 1,5 million people, with this i dont count the rapes and the making the lives of millions of Iraqians into hell!!!! USA created and supported officially all kinds of terrorist organizations like PKK and ISIS. They cry for years about Osama bin Laden, but the fact is that Osama bin Laden was a CIA agent, and i doubt that he is even dead, look at the photo of bin Laden with Brezinski and youll understand what i mean!

But how does the future look like for USA? TURKISH ARMY is going to kick the ass of usa army and the terrorist groups they support. USA have lost in SYRIA, Esad has beaten the USA government.

Like i said armies with no nationalizm dont have a strong army, when it comes to sacrifizing their own lives, USA soldiers will betray their countries, USA has therefore no military power at all. All they have is that they are rich, and use their media to control the brains of people internationally, but this ongoing deceiving project has failed after the lost of USA in SYRIA!

USA DOES NOT HAVE ANY POWER ANYMORE! TURKISH ARMY WILL DESTROY AND KICK THE ASSES OF EVERY USA SOLDIERS IN THE FOLLOWING COUPLE OF YEARS, MARK MY WORLDS THE TURKISH UNION WILL ARISE, ALL COUNTRIES LIKE TURKIYE, AZERBAIJAN, KAZAKHSTAN, KYRGYZISTAN, TURKMENISTAN, SYRIA, IRAN, ETC WILL BUILD A TURKISH UNION IN THE NEARBY FUTURE. WE WILL DEFEND ALL THE INNOCENT PEOPLE IN WHOLE EURASIA. TURKISH NATION WILL DESTROY THE USA FORCES IN EURASIA, BE AFRAID USA, EVERYONE SEES WHAT KIND OF MONSTER COUNTRY YOU ARE, YOU ARE LOSING AND WILL BE DEFEATED!!!!

USA soldiers are pussies, end of the line! No one is killing each other. Every terrorist organization in the Eurasian countries is created, controlled, used and financed by pussy USA government intelligency who have knows they have NO military power, therefore the complete strategy of CIA is investing all the money on the financing and supporting of all terrorist organizations like PKK and El Kaide and ISIS. You cannot fool anyone by declaring that the El Kaide(and sub groups like ISIS) is your enemy, like i said terrorist organizations like El Kaide and PKK are created and financed of pussy USA and England government intelligencies, USA and England are the worlds greatest official terrorist/criminal countries!!! Look at this photo, this declares everything: http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.turktoresi.com%2Fimages%2Fyeniler%2Fbinladin_brezinski.png&h=YAQHsyo6A.

But, because the USA and England do not based their relations with the terrorist organizations on sentimental roots, they cannot even fully control their own terrorists.
ISIS killed hundreds of people in all over IRAK, USA government was quite like a mouse because ISIS did what USA government asked for. But, suddenly when ISIS tries to attack the PKK headquarters(Aynel Arab and Barzani regions), USA government all the sudden begins declaring their own terrorists of ISIS as enemy! Isnt this a big conflict? Yes, of course! You are going to create terrorist groups, and kill millions of innocent Muslims, and then when these terrorist groups get out of control you are going to declare them as enemy, and try to act like the USA government is defending innocent people, this is not true at all! USA government and army are murderers, they are the ones killing millions of innocent Muslims, and they cannot fool the people of Eurasia anymore like they did with the bombing act of the WTC. It is also a fact that the bombing act of the WTC is performed secretly by the CIA. Your country is full with such a inhuman murderer managers, you are willing to kill your own people in order to have the international right to attack Irak(which is already under your control, so how weak and pussy is USA army they have to fake a WTC bombing to invade the Irak they are already controlling since the end of the 1st World War?).

USA has lost the battle in the Middle East, their projects to divide Turkiye has failed. Turkish Army will crush all murderer USA terrorist groups and if necassery will also crush and kick out all USA soldiers and agents out of complete Eurasia!

Who killed 1,5 million innocent Muslims, and raped and destroyed the lives of other millions of Muslims in Iraq? Not Russians, of course USA!

--------

Like i said, Osama Bin Laden is a CIA agent, look at the photo at this page: viewtopic.php?f=104&t=5818. The terrorist groups in the Middle East are full with people who are mercenaries brought from countries from Western Europe. I know that there are dozens of places in the Netherlands were the terrorist organization PKK is educated, financed because of the orders of the CIA to the Netherlands intelligence. Same counts for terrorist organization like El Kaide, ISIS, etc. All brought from countries from France, Germany, etc, and are all militants of the CIA, but wear the mask of PKK or ISIS or El Kaide. Then these murderers are being sent to countries like Syria and Iraq to do the works of the USA government. For example, the terrorists that fought against Esad's army were called oppositions by the USA government, but the fact is that they are not oppositions, these terrorists are all collected out of the groups led by the CIA in Western Europe, they are not born or raised in Iraq or Syria!! Innocent Muslims who were born in Iraq, Afghanistan, Syria are all killed by the USA army and their terrorist groups! Tell me something, why does the Black Water group educate a terrorist organization like PKK in Syria? Why is a great part of the drug transmissions done in the Western European countries done by the PKK? Who is controlling all this? The truth is this, USA is a terrorist criminal country, and our TURKISH NATION is going to defeat this country in the Middle East like we did in our War of Independence after the WW1 to the English.

Yes, WTC was an inside job, think of it logically and technically, it is very simple, how can an airplane not be spotted earlier by the radars, with modern technology it is even possible to spot a little bird if he has potential doing harm, and better, was it an airplane that crashed in the WTC or was it something else? There are tons of books and documentaries about this. I warn the population of USA, your country has no sentimental feelings, they will kill you in order to make their top level companies more richer, and they will laugh about it later! Obama is not the leader of USA, english royal family(Rothschild's) is the leader of USA. Kennedy was also not the real leader of your country!

USA army lost in Syria, USA army does not have enough soldiers, therefore they cannot openly fight in the Middle East, we must actually accept the terrorist groups like PKK a part of the USA army, because they wear USA flag on their clothes, and USA lost against Esad, USA is now busy with losing the puppet war in Aynel Arab against the TURKISH ARMY! USA is history, say goodby to the Middle East, because you will be erased from this region in very short time!

TURKISH ARMY has a history of 2000 years starting from Xiongnu Empire. We dont need any kind of training, after the 1st WW everyone was afraid of the English empire, but we beat the English army, and they runned and fled away of our country like crying babies. The same situations is going to happen to USA army, i am not making jokes, this is reality, USA is not the economic leader of the world anymore, countries like China are now stronger economically, and USA government is loosing blood of this every second!!!

USA did nothing for us, USA tries to divide our country! Recent news showed that Black Water special forces are training PKK forces in Syria. Since 1984 PKK has made a Şehid of thousands of our Soldiers in a cowardly way. This is a war, we will defeat USA, if you try to do anything close to trying to attack us, we will break your army, like i said, our Army has its traditions from the Xiongnu's 2000 years ago!!


--------

USA = NATIVE AMERICAN GENOCIDE, USA = AFRICAN AMERICAN GENOCIDE, USA = IRAQI MUSLIM GENOCIDE, USA = AFGHANI MUSLIM GENOCIDE, USA = SUPPORTER OF NEONAZIS AND KHAZAR JEW GENOCIDE

FREE APACHES, FREE KUMANCHIS, FREE MEXICO, FREE CUBA, FREE SCOTLAND, FREE WALES, FREE IRELANDThe Court took the view that the term “genocide” as used in the relevant Article of the Swiss Criminal Code was likely to raise doubts as to the precision required by Article 10 § 2 of the Convention. The Court nevertheless agreed with the Federal Court that Mr Perinçek could not have been unaware that by describing the Armenian genocide as an “international lie”, he was exposing himself on Swiss territory to a criminal sanction “prescribed by law”.

The Court pointed out that it was not called upon to address either the veracity of the massacres and deportations perpetrated against the Armenian people by the Ottoman Empire from 1915 onwards, or the appropriateness of legally characterising those acts as “genocide”, within the meaning of the relevant Article of the Criminal Code.

In this connection, the Court clearly distinguished the present case from those concerning the negation of the crimes of the Holocaust.

https://www.google.nl/url?sa=t&rct=j&q&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fhudoc.echr.coe.int%2Fwebservices%2Fcontent%2Fpdf%2F003-4613832-5581451&ei=e5xmVIWoJoHrO_iigXA&usg=AFQjCNGrVI2QmuCFhUm8tI8kovA-R8jkKg&sig2=dcLw4D5GvsG5wMrEZN_Ojg&bvm=bv.79142246%2Cd.ZWU&cad=rja

ALSO I AM AN ALEVI TURK, THERE IS NO ALEVI GENOCIDE! AND ONE LAST MESSAGE, BE AFRAID OF THE FUTURE TURKISH UNION, IT IS REALY CLOSE! TURKISH UNION WILL ARISE SOON, BE AFRAID!

European Union is pathetic, it is doomed to fail, and everyone complains about it. TURKISH NATION WANTS TURKISH UNION, TURKISH NATION WILL BUILD TURKISH UNION.

I laughed about the situation of PKK. In Aynel Arab, they were afraid to battle ISIS, and crying like a baby they fled away to Turkiye and sought help from Turkish Armed Forces. PKK is full of coward militants that can only deal drugs and kill people from their behind. So, establishing a state is fiction for PKK, and also USA has lost in Syria and also recently has lost in Aynel Arab, USA army cant do shit, they loose every battle they fight, Vietnam, Syria, etc..

Talk scientific, or else everything you write is like an old women gossip. Look at what the court of european human rights says about the Armenian matter, this is not a genocide, you can only fool 5 year old girls with the non-scientific old women gossip. Armenians betrayed the Turks with whom they lived for 1000 years in peace, look only at what they did in Erzurum because of the orders they got from Tsar Russia and England, complete genocide on Turks. Armenians, Greeks, etc. have always been simple devilish slaves of English and Russians.

The Court took the view that the term “genocide” as used in the relevant Article of the Swiss Criminal Code was likely to raise doubts as to the precision required by Article 10 § 2 of the Convention. The Court nevertheless agreed with the Federal Court that Mr Perinçek could not have been unaware that by describing the Armenian genocide as an “international lie”, he was exposing himself on Swiss territory to a criminal sanction “prescribed by law”.

The Court pointed out that it was not called upon to address either the veracity of the massacres and deportations perpetrated against the Armenian people by the Ottoman Empire from 1915 onwards, or the appropriateness of legally characterising those acts as “genocide”, within the meaning of the relevant Article of the Criminal Code.

In this connection, the Court clearly distinguished the present case from those concerning the negation of the crimes of the Holocaust.

https://www.google.nl/url?sa=t&rct=j&q= ... urce=web...

EVERYWHERE WHERE TURKS RULED, THERE WAS PEACE, LOOK AT WHAT HAPPENED IN JUGOSLAVIA AFTER THE ENGLISH AND USA HAS GAINED CONTROL OVER THE BALKANS, LOOK AT WHAT HAPPENS IN THE COMPLETE MIDDLE EAST, NORTH AFRICA, CENTRAL ASIA AND EVEN XINJIANG, ALL MASSACRES DONE BY GERMANICS AND THEIR SLAVES!! WITH OSMANLI EMPIRE EVERY COUNTRY LIVED IN PEACE, NO PEOPLE WAS MASSACRED!!! LOOK AT WHAT TERRORIST ARMENIA DID IN HOCALI KARABAĞ? LOOK AT THE PICTURES AT THE FOLLOWING LINKS, LOOK HOW INHUMAN DEVILS THE ARMENIANS ARE, THIS IS ONLY 20 YEARS AGO, PEOPLE SHOULD BE ASHAMED OF BEING ARMENIAN, THESE TERRORISTS KILLED BABIES(!!!!) IN KARABAĞ HOCALI ONLY BECAUSE THEY WERE TURKS! BUT THE FUTURE IS LONG, REVENGE OF THIS WILL BE TAKEN, BE SURE ABOUT THAT!

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

--------

Old women gossip, Hrant Dink is killed by Fethullahid Gladio, this is a secret CIA organization of traitor Turks in Turkiye. This killing has nothing to do with Turks, it is USA that killed Hrant Dink. I doubt every person that gets a Nobel price, think twice if someone receives Nobel price, it means the person is a CIA agent... Since 1980 Turkiye is being managed by traitor governments used by CIA intelligence, but now USA has lost the psychological war in Turkiye, Turkish Army is beating USA army and we will have a national independent government after the next votings.

I am an Alevi Turk, and no one massacred me! This shows again you are a gossip old woman. Also the Byzantines forced the Armenians and Syrians to covert to another Cristhian sect, and were ready to kill every Armenian and Syrian in the Middle East like it was done in West Europe(the famous sect wars and genocides), but when the Selcukid Turks came, we brought the Armenians and Syrians freedom, we defended their rights and provided security for them. During Osmanli Empire, all Turks were poor for hundreds of years, but Ottoman sultans made Christian and Jewish minorities more and more richer, so Christian and Jewish minorities lived better lives than Turks under the control of Turks, what more do you want, you are traitors, we live 1000 years like neighbours, then Armenians begin killing their Turkish neighbours(lived side by side) just because the English, Russian and French promised you a peace of land. You are simple pawns that gossip like old woman, you earn money with your Turkish hating projects, it is the only thing you can do!

But i have news for you, USA and England is losing, and Turkish Armed Forces are getting stronger everyday, so you cannot reach any thing with your old woman gossips anymore!

The Court took the view that the term “genocide” as used in the relevant Article of the Swiss Criminal Code was likely to raise doubts as to the precision required by Article 10 § 2 of the Convention. The Court nevertheless agreed with the Federal Court that Mr Perinçek could not have been unaware that by describing the Armenian genocide as an “international lie”, he was exposing himself on Swiss territory to a criminal sanction “prescribed by law”.

The Court pointed out that it was not called upon to address either the veracity of the massacres and deportations perpetrated against the Armenian people by the Ottoman Empire from 1915 onwards, or the appropriateness of legally characterising those acts as “genocide”, within the meaning of the relevant Article of the Criminal Code.

In this connection, the Court clearly distinguished the present case from those concerning the negation of the crimes of the Holocaust.

https://www.google.nl/url?sa=t&rct=j&q&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fhudoc.echr.coe.int%2Fwebservices%2Fcontent%2Fpdf%2F003-4613832-5581451&ei=e5xmVIWoJoHrO_iigXA&usg=AFQjCNGrVI2QmuCFhUm8tI8kovA-R8jkKg&sig2=dcLw4D5GvsG5wMrEZN_Ojg&bvm=bv.79142246%2Cd.ZWU&cad=rja

EVERYWHERE WHERE TURKS RULED, THERE WAS PEACE, LOOK AT WHAT HAPPENED IN JUGOSLAVIA AFTER THE ENGLISH AND USA HAS GAINED CONTROL OVER THE BALKANS, LOOK AT WHAT HAPPENS IN THE COMPLETE MIDDLE EAST, NORTH AFRICA, CENTRAL ASIA AND EVEN XINJIANG, ALL MASSACRES DONE BY GERMANICS AND THEIR SLAVES!! WITH OSMANLI EMPIRE EVERY COUNTRY LIVED IN PEACE, NO PEOPLE WAS MASSACRED!!! LOOK AT WHAT TERRORIST ARMENIA DID IN HOCALI KARABAĞ? LOOK AT THE PICTURES AT THE FOLLOWING LINKS, LOOK HOW INHUMAN DEVILS THE ARMENIANS ARE, THIS IS ONLY 20 YEARS AGO, PEOPLE SHOULD BE ASHAMED OF BEING ARMENIAN, THESE TERRORISTS KILLED BABIES(!!!!) IN KARABAĞ HOCALI ONLY BECAUSE THEY WERE TURKS! BUT THE FUTURE IS LONG, REVENGE OF THIS WILL BE TAKEN, BE SURE ABOUT THAT!

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

--------

Again talking like an old women gossipper, you are far away from scientific debate. I was talking about the history of the Turkiye Republic(1923-2014), there is no Alevi genocide in here. Alevi's are the roots of the Turk Nation, and are the true owners of the Turkiye Republic. About the Ottoman period, Ottoman family itself was Alevi in the beginning periods of the Ottoman Empire(1300-1500) until the sultan Yavuz Sultan Selim. Yavuz Sultan Selim is the only traitor one killing thousands of Turkmens too keep his throne at safe against the Safevid Turks(that are the real Turkish democratic nationalists in that time). But, this is also not a genocide, Yavuz Sultan Selim is of the same Turk Nation like the Alevi Turkmens, so there is no racism in here, only one traitor sultan that caused for the collapsing of the Ottoman Empire that could rule the world for thousands of years. Like i said, except for Yavuz Sultan Selim's betrayal on his own nation, Otttomans have not even massacred once people of foreign nation, instead they have made the people from minority nations very rich by giving them high ranking state jobs! Everywhere where the Ottomans conquered there was peace, even the Dutch asked for the help of the Ottomans against the Latins.

Look at what the Dutch said in the 16th century:

Liever Turks dan Paaps ("Rather Turkish than Papist"), also Liever Turksch dan Paus ("Rather Turkish than Pope"), was a Dutch slogan during the Dutch Revolt of the end of the 16th century. The slogan was used by the Dutch mercenary naval forces (the "Sea Beggars") in their fight against Catholic Spain.
http://en.wikipedia.org/wiki/Liever_Turks_dan_Paaps

So what does this mean, Christian germanic Dutch people, find the Turks an honest and full with justice nation and define the murderer rapist Roman Pope and his puppet Christian states(whom are using Christianism for their own wealth just like USA) as unjustice and unreliable people.

USA president Bush tells that they are the continuation of the Roman empire, which is full with genocides, killers and rapists. Obama says they are continuation of the Crusaders.

The Crusades turned into campaigns of slaughter, rape, and pillage, and woe to the poor Jews in the way. Indeed, the Crusades mark the first large-scale European mob violence directed against Jews which is going to become, unfortunately, the pattern for the next hundreds of years. The later pogroms are just going to be a repeat of this idea.

The Jews were not the only—and in fact, not the primary—victims of the Crusaders. Muslims were. All the brutality directed toward them devastated the Arab peoples economically, pushed the Islamic world to be more reactionary and closed, and contributed to Arab hatred of the West.

Hagee has continued with his flimsy, fragmented, and inadequately general accusations against the Church. In his most recent book, written in 2013, Hagee again blamed Pope Urban II for trivializing and forgiving the rapists and murderers of Jewish people:

The first crusade was declared by Pope Urban II in 1095. The Crusaders were rapists and thieves, forgiven in advance by the reigning pope for any sins they might commit while on their holy campaign to liberate Jerusalem from the infidels.

USA/england = Pope Romans = Crusaders = Rapists = Killers = Genocide massacre devils

--------

you lost the discussion thats why you dont want to read my messages anymore, this proofs that gossipping like old women is not scientific, it is only for simple low iq racist people, you didnt give even provide one logical argument against my solid facts, all gossips thats what youre kind is and always will be, point!

viewtopic.php?f=48&p=15011

Liever Turks dan Paaps ("Rather Turkish than Papist"), also Liever Turksch dan Paus ("Rather Turkish than Pope"), was a Dutch slogan during the Dutch Revolt of the end of the 16th century. The slogan was used by the Dutch mercenary naval forces (the "Sea Beggars") in their fight against Catholic Spain.

LEGAL RESULTS OF THE European Court of Human Rights ABOUT THE ARMENIAN SUBJECT:

The Court took the view that the term “genocide” as used in the relevant Article of the Swiss Criminal Code was likely to raise doubts as to the precision required by Article 10 § 2 of the Convention. The Court nevertheless agreed with the Federal Court that Mr Perinçek could not have been unaware that by describing the Armenian genocide as an “international lie”, he was exposing himself on Swiss territory to a criminal sanction “prescribed by law”.

The Court pointed out that it was not called upon to address either the veracity of the massacres and deportations perpetrated against the Armenian people by the Ottoman Empire from 1915 onwards, or the appropriateness of legally characterising those acts as “genocide”, within the meaning of the relevant Article of the Criminal Code.

In this connection, the Court clearly distinguished the present case from those concerning the negation of the crimes of the Holocaust.

HOCALI-KARABAG GENOCIDE OF UNHUMAN ARMENIANS AGAINST INNOCENT BABIES, WOMENS, AND OLD PEOPLE. PEOPLE SHOULD BE ASHAMED OF BEING ARMENIAN, RUSSIAN(SUPPORTER) OR ENGLISH(SUPPORTER), SUCH A GENOCIDE ONLY SOLDIERS OF DEVIL CAN DO!!!

LOOK AT WHAT TERRORIST ARMENIA DID IN HOCALI KARABAĞ? LOOK AT THE PICTURES AT THE FOLLOWING LINKS, LOOK HOW INHUMAN DEVILS THE ARMENIANS ARE, THIS IS ONLY 20 YEARS AGO, PEOPLE SHOULD BE ASHAMED OF BEING ARMENIAN, THESE TERRORISTS KILLED BABIES(!!!!) IN KARABAĞ HOCALI ONLY BECAUSE THEY WERE TURKS! BUT THE FUTURE IS LONG, REVENGE OF THIS WILL BE TAKEN, BE SURE ABOUT THAT!

http://www.narkozgazetesi.com/depo/uplo ... atliam.jpg

http://www.sondakika.com/haber-foto/534 ... 6959_o.jpg

http://www.mirhaber.com/images/haber/6265.jpg

http://www.medya04.net/foto/upload/1001 ... age009.jpg

http://emreeunal.files.wordpress.com/20 ... mc4b11.jpg

http://www.e-haberajansi.com/pictures/n ... -44149.jpg

http://image.cdn.haber7.com/haber/haber ... 992002.jpg

http://www.tarihtendersler.com/makale_i ... C4%B11.jpg


The Khojali genocide - HOCALI ( AZERBAYCAN ) SOYKIRIMI
"The Khojali genocide with its inconceivable
cruelty and inhuman punitive methods,
was completely targeted against the people
of Azerbaijan and represents a barbarian act
in the history of humankind. At the same time,
this genocide was a historical crime against humanity."

Heydar Aliyev


The Khojali genocide is one of the most terrible and tragic pages of Azerbaijan history. Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev said in his speech addressed to the nation of Azerbaijan on the occasion of the 10th anniversary of Khojali genocide: "This merciless and cruel genocide was the most dreadful mass terror act in the history of humankind."

It should be mentioned that Azerbaijan has endured ethnic cleansing and genocide by Armenian nationalist-chauvinists for 200 years. The people of Azerbaijan were deported from their historical lands and became refugees and internally displaced persons because of Armenian occupation. Azerbaijanis were also forced from their historical lands during the Soviet period. 150,000 Azerbaijanis were deported from Armenia and placed in the Kur-Araz plain from1948-1953. 250,000 Azerbaijanis were forced from their historical territories in 1988 and Armenia became a mono-ethnical state. The Nagorny Karabakh events, which began in 1988 along with continuous efforts to implement the Armenian desire of building a state from sea to sea, led to the destruction of towns and villages, murder of thousands of innocent people, as well as the exile of hundreds of thousands of Azerbaijanis from their native lands.

The Armenian government wanted to annex Nagorny Karabakh despite international legal norms and demonstrates their readiness to resort to any kind of crime and barbarism for the sake of its ideology. The Khojali genocide - the tragedy of the 20th century - was a result of this aggressive and criminal policy. This tragedy, which took place in the 20th century was one of the most serious crimes not only against the people of Azerbaijan, but humanity as a whole. The Khojali genocide is comparable to the genocides in Khatin, Hiroshima, Nagasaki and Songmi.

--------

What was Armenians' purpose in Khojali? On one hand that was the liquidation of the strategic hindrance in the form of Azerbaijani residents of the mountainous part of Nagorny Kharabakh. On the other hand that was the razing of Khojali to the ground. Because Khojali was an inhabited place, which reflected the history and traditions of Azerbaijan since the ancient times. This distinct culture is classified as Khojali-Gadabay in the Azerbaijani history. Cromlechs, dolmens, Cyclops, tumuluses of Khojali, as well as different housing wares are the patterns of material culture that reflect the dynamics of social development. The destruction of all these material culture monuments and Khojali graveyard - one of the most ancient cemeteries in history - after the Armenian occupation is are obvious examples of Armenian barbarism and aggression against the world culture.

Armenian millitary forces commited genocides in the town of Khojali with the population of 7 thousand people on februrary 26 1992. There were 3 thousand people in the town at the time of Armenian millitary forces' attack. As most part of the population had to leave town during 4 months blockade. 613 people were killed, 1000 peaceful people of different age became invalid during Khojali genocide. 106 women, 63 children, 70 old men were killed. 8 families were completely annihilated, 130 children lost one parents, while 25 both of them. 1275 peace residents were taken hostages, the fate of 150 of them is still unknown.

All these were commited by Armeninan militaries with special mercilessness and inconceivable barbarism. 2nd battalion of 366th regiment under the command of Major Oganyan Seyran Mushegovich ("defence minister" of illegal regime in Nagorny Karabakh at present time), 3rd battalion under the command of Yevgeniy Nabokhin, staff chief of 1st battalion Chitchyan Valeriy and more than 50 officers and ensigns, serving in regiment took part in the attack. ("From the investigation materials concerning Khojali occupation").

A part of town residents, attempted to flee, were killed by Armeninans, waiting in the ambulshes. According to the Russian remidial centre "Мемориал", 200 corpses had been brought from Jodjali to Agdam for 4 days, tens of humiliation facts has been discovered on them. 181 corpses (130 men and 51 women) were made forensic medical examination in Aghdam. According to the examination 151 persons dead in result of bullet wound, 20 - missile wound, 10 people were killed with blunt instrument. Remidial centre discovered fact of scalping of alive man.

Episodes of Khojali genocide terrify people. Antiga, the resident of Khojali, was burned alive because she did not say "these places are part of Great Armenia". Khojali resident Sariya Talibova told: "heads of 4 meskhetis and 3 Azeris were cut off over Armenian grave. Then they extracted eyes of 2 Azeris".

Armenians outraged upon survors. They scalped, cut people's head and other organs off, extracted eyes of children, choped stomaches of pregnant women. Forbidden bullets of 5,45 calibre and chemical weapons were used in Khojali during the attack. All these facts prove that Armenia commited genocide against civil people, violating Geneva convention protokhol concerning war rules.

Khojali genocide teriified jurnalist and publicists of russia, Georgia, Great Britain, France, Germany, the USA etc.

Khojali refugees write in their address to the UN, European Union, Organisation on Security and Cooperation in Europe: It is already more than 10 years as we, persons become refeeges, appeal with heavy art and large hope to peaceful nations of the world, international organisations. We ask you not to remain indifferent about disaster, happened with us in result of Armenian agression. We believe that authorative international organisations like the UN, EU and OSCE, peaceful states will take measures against agression and tyranny of Armenia.

International conventions, laws, passed in the world, criticize genocides like Khojali tragedy and call them inadmissible. Azerbaijan nation has all legal base to bring suit against the Armenian republic in the International court of the UN, guiding by convention "Warning and punishment of genocide crime". The world must know this crime directed not only against Azerbaijan nation, but also whole civilized world, mankind. Persons like Seyran Ohanyan, Serj Sarkisyan, as well as Robert Kocharyan, holding high state posts at present, and others must answer before international court.

The crime should not remained without punishment. Armenian millitary-political agression must be condemned by world community. International organizations, parlaments of the world states must give political-legal appraisal of Khojali genocide - millitary crime, commited by the Armenian Republic in the Azerbaijan territories.

--------Nicolae Ceaușescu was NOT slaughtered wildly unhumanly savage during Ottoman period BUT during the puppet Romania(puppet of england, usa) period. Did you give freedom to the Szekely population in Transylvania, why are you discriminating them, why did Romanians make genocide on Szekely? During Ottoman period every population lived secure in freedom, no one was assimilated, and no one got killed. Ottoman Turks leave Balkans, Ottoman Turks leave Middle East(Iraq, Palestina, etc.), look what happened in only 100 years, what kind of tragedy has humanity lived, after the Turks lost the control of all these countries? Now what i only see is pain pain pain, all countries are used like puppets, and TROLLS like "anica nicorici" and "personaldove" think they can fool the dumb people, but know that USA HAS LOST THE BATTLE IN MIDDLE EAST, so the illusion empire of usa and england will collapse very shorty, we are in a new technology era, so everyone will learn the truth in the end, TROLLS are doomed to loose!

american soldiers are pussies, accept it, they are pussies, and they LOST the second cold war in Eurasia!


--------


i can see you are a low iq having hill billy racist unhuman american german. Speaking of the details, why does USA support the PKK terrorists(that murder our TURKISH SOLDIER ŞEHİDS in a very cowardly hiding way. Weve seen what the true power of PKK is in Aynel Arab, all USA and PKK soldiers cried like babies and left the regions just like the johnies from the video, haha) in a very openly manner? Do you think trolls like you can fool the world like done when bombing your own people at wtc? Eurasian peoples understand your shitty unhuman actions and projects in the Eurasian countries, and the hate against Western USA, England and other German countries becomes bigger and bigger! USA soldiers are proven to be pussies, and with pussy soldiers USA and England cant do shit, and you can not fool people anymore with your illusions. USA and England is collapsing like the European Union, end of the point we Turks will take you down!!! You should know that it is the Turkish Army that is leading our country, not the puppet governments that occured since 1980. Pussy coward USA is using PKK to divide our country, and Turkish Army has defeated USA in Aynel Arab with the puppet fighting war, end of the point. USA and all germans will not be able to set any kind of step in the Eurasian countries anymore, so think twice when you come in our country, because you are not welcome!!!


--------Right now it is Türkiye that is using the ISIS, which was educated and brought to Irak and Syria firstly by USA. Puppets tend to switch from sides, and USA has lost their campaign in the Middle East, admit it, USA soldiers are just like the navy sailors in the video running coward pussies. To use a weapon, you should have soldiers, if you dont have soldiers that are ready to sacrifice themselves for their country, then your army cannot win any battle. So, USA army is full with pussy cowards that only fight for the money they earn, you will lose every battle! TURKISH ARMY has its roots from the Xiongnu, who invented all root technics of army strategies. All modern armies use the techniques of Xiongnu Army of 2000 years ago. We Turks are ready to die for our country, and will defeat all American and Western germans like we did in our War of Independence! I invite you to try attacking our country, then you will see what kind of great loss you will enjoy!--------the 3 sailors you are talking about are trained special soldiers that earn 15.000 dollar per month. Such trained soldier should be able to fight 10 people at the same time. And the purpose of the TGB HEROES that owned your pussy Usa soldiers, was not even to beat or kill your soldiers, it was only a civil right protest. American soldiers are proven to be such pussies they are afraid and running like a 5 year old girl against a Turk that is and has been always righteous in such situations. But this is only a little demonstration and rehearsal of what will happen if our enemies try to attack our country. All the usa and england soldiers know is to kill and rape innocent harmless people in Iraq and Afghanistan who cant defend theirselves and become more richer after all this Muslim genocide and.rape. --------


The people that beat your pussy soldiers are normal civilians. Those are not soldiers or trained fighters, and their goal was not to fight, only to perform their civil right to protest and to show who is the boss in our country. If you are wanting to see what will happen in a one vs one fight between two soldiers, watch

Usa is in a big economic crisis, Usa hos lost the war in Syria. Turkish Army has started finally to turn their backs against Usa, and start economic relations with countries in Eurasia. China is dominating the world economy, and Usa is now not present anymore, accept it Usa is past and history, and full with pussy soldiers!

The Turkish Soldiers in Suleymaniye were ready to battle until the death in 2003 when that incident was happening, but the chief of general staff of that period, Hilmi Özkök is proven to be a traitor, he did command not to give any response, many documentaries and movies made about this. And also after that a Turkish Commander Col. Aziz Ergen has taken revenge of this. Turkish Col. Aziz Ergen, who headed the group of Turkish soldiers on May 19, 2004, stripped the U.S. Army Col. Martin Rollinson and a group of five Iraqi PKK terrorists accompanying him naked. This again is humiliation for your Usa army, accept it Usa soldiers are pussies.


--------


Says the one making comments like "most likely". What i say are facts, your statements are fiction. What is the fact? Those Usa sailors earn 15.000 dollar per month. I know more than you do about a Military system. Every soldier is a special trained soldier, that knows all basic shooting and fighting fundemantals.

Conclusion: "Soldiers are special trained individuals, they are to be seperated from normal civilians. If a soldier like the Usa soldiers, are running away cowardly like a 5 year old girl from a simple civil right protest, then it means the Usa army is a pussy army full with idiots who are not willing to risk their lives for their country, this example shows that Usa soldiers are simple prostitutes that only think about earning their 15.000 dollar money and dont care about their nation and country, such an army is weak, and cannot achieve anything! This is why Usa and England intelligence agencies can only create and us terrorist organizations and mixing this with the illusions in their media empire. Accept it reality is not like in the Hollywood movies, reality is shown in this video where is proven that Usa army is a COWARD army!"

Think about it very simply, before England and Usa came to Iraq, who was under control of Iraq? Osmanlı Empire. Did in any kind of situation 1,5 million innocent people get killed during the time of Ottomans? NO!!! Only in the last 11 years, from 2003 until 2014, there is comitted genocide of Usa army on almost 2 million innocent Muslims that are in a position where they cannot defend theirselves! The killing and raping of 2 million innocent human beings in Iraq is the culture of Germans. And managing the Iraq country by becoming brothers and neighbours with the native populations, and giving peace for that country for about 800 years is the culture of TURKS.--------


"most likely", "only certain jobs", "knowing the news if they had" could only be the vague words of a person that does base their arguments on fictions and keeps his eyes closed for the the real truth.

I am the one providing solid facts, you i read all your gossip messages again, i dont see one answer to the facts i have written in my messages.

15.000 dollar per month, this is a solid fact, this information comes from a solid source and is researched well. Tell me something, will someone that earns 15.000 dollar per month in the Usa army, be educated to only play ping-pong with generals? These are hired killers, these are the unhuman persons that rape and kill innocent people that cant defend theirselves in Iraq and Afghanistan. And we see very well they are coward pussies when it comes to taking some risk!

You know very well what i mean, Usa army is an army with pussy soldiers, watch the video again, cant you see the face of the carrot headed german? I think he pissed in his pants, and runs away like a 5 year old girl from a simple protest, how weak is that?

You say "before we invaded iraq", are you kidding me? Iraq was already taken over by England after World War 1. And Englad is the brain of Usa, so how weak is it for Usa(=england) to bomb their own people at 9-11-2003 in order to get the approval of the United Nations to attack a country that is already owned by yourselves? This shows you are not in control, you cannot control a country that is ruled by you since the last 90-100 years. And to be in control you have to have patriot soldiers that will move and settle to these countries together with their families and continue their lives in Iraq. If you cant do this, then what is it that you want to do in Iraq? Like the English did the last 100 years, is exploit the dumb innocent people that cant defend theirselves, and make their friendly companies richer by killing and raping innocent people!

Low iq hillbilly person, i advise you to learn something about the history of the countries in the Middle East before you make any conclusions. Look at how peaceful the countries like Iraq were ruled by Turks from the 12th century until the end of the 19th century. And compare this with the ruling of England/Usa in the 20th-21th century in which there is made a clearly Muslim GENOCIDE of millions of innocent people! We Turks have brought civilization in the Eurasian steppes, look at what you are doing, everyone hates Usa and England, not only Muslims, Russians and Chinese are for example not Muslims.

And, if we look at the process after the period of 2003-2014, we can see that Usa has lost the war in Iraq and Syria. Most of the pussy Usa army soldiers already left Iraq, again running away like a 5 year old girl when it comes to sacrifice yourselve for your country! So, put this in your head Usa is finished, the illusion media empire is collapsing, and the Turkish Army will destroy you in the near future, like we did in the Aynel Arab war recently.

I know everything about sacrifising my live for my Turk Nation and Country, it is in my genes. I advise you to read at what the Anzacs tell about my ancestors in the Gallipoli War. Turkish History is full with heroism, hounourable people that sacrifice themselves to protect their sacred Turkish Nation.--------Yes, slave of England, the last Ottomans collapsed, but right after that the Türkiye of Atatürk that has beaten England and all his slaves has arisen and will not collapse at all, be afraid of the TURKISH UNION that is ready to unify!


--------


Kurds are of Turkish origin, and Kurds and Turks are brothers, we have no problems with each other. The PKK terrorists are mainly build of people with non Kurdish origins, for example ocalan is of Armenian origin. Kurds could not even defend a piece of land with 55.000 habitants, its silly and what imbeciles like to think that PKK is a match against TURKISH ARMED FORCES. There is an intelligence war going on for the past 40 years, and PKK is a puppet of USA. Couple of months ago there was a news that the Delta forces of the USA were openly and actively leading the PKK(PYD) in the battle of Aynelarab. What happened in Aynelarab? A puppet war happened in which the USA and the PKK lost against the TURKISH ARMED FORCES. These are facts USA/PKK is full with pussy soldiers that wont risk their lives for their cause, because they have no cause, and devlish populations with no sentimental cause are doomed to loose! BE AFRAID, TURKISH UNION IS READY! TURKISH UNION IS BEING BUILD, BE AFRAID!

--------


USA IS FULL WITH PUSSIES THAT CANT AND WONT FIGHT FOR THEIR COUNTRY, EVERY POPULATION NOWADAYS HATES USA! You are a simple low iq person, i find your kind very low and you will lose! Calling names, is what pathetic people and nations that are afraid of the other side will do! What you and your germanic populations can do is only playing with words, trying to alter the historical facts and trying to play a simple psychological war. You are nothing, i advise you to be afraid, USA is collapsing, USA has no money anymore, China is dominating world economy! And i dont have the remind you the fact that more than 60% of Iran is of Turkish origin, so you are a piece of shit troll, that is for sure, haha.


--------


Kurds dont want an own state! USA wants to divide us, but finally they lost the war in Syria agains the TURKISH ARMED FORCES. USA has lost the battle against TURKIYE in the Middle East! PKK is full with Armenians and Jews, the most strongest argument for this is the fact that öcalan is an Armenian, and barzani is a Jew. For more than 30 years now TURKISH ARMED FORCES are battling against the puppets(PKK) of the USA, and why did not even once happen a civil war? Kurds dont only live in Eastern Anatolia, also in Western Anatolia, like i said we are brothers and our origins are rooted to the same Hunnish origin. 60% of Iran is of Turkish origin, the Iranian and Syrian states are full with Turks that are in the highest positions in bureaucracy or military. Look at Esad, he is of Alevi origin, it means he has also Turkish origin couple of hundreds years ago.

USA is full with pussy soldiers, and BE AFRAID OF THE TURKISH UNION, IT IS READY TO BE BUILD, REALY SOON, I AM NOT JOKING, BE AFRAID!--------


this video shows how strong your country is: http://www.youtube.com/watch?v=wxn5kiBY ... ture=share . You allow to kill innocent people(teenager) just because they are of African origin, and then after the trial in the USA the racist murderers are let free. What a free country, so much justice, not to forget that it is proven that the german racists of usa are such monsters, that you wont save the African Americans during the tornados in 2007-2011. The recue teams only saved the non African Americans, this is a really unhuman action done to your own people in your own country. Dont let me talk about what you did and still do against the natives of America. You have no sense of human logics and justice, you are simple devils that will be defeated in a very close time by the TURKISH UNION!
You are a stupid low iq hillbilly person that has no idea of the demographic history of Iran, more than 60% of Iran is of Turkish origin, Turks ruled Iran for the last 1000 years, so you are very stupid and ignorable low person!
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Kas 2014, 05:18

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/ilk-kez-acik-acik-hedef-aldi-h41363.html

ilginç demekki Tayyip gerçektende ABD'nin kuklası olmaktan çıkıp, TSK'nın kuklası olmaya başlıyor gibi gözüküyor... Ama bu işler söznen olmuyor, gereğini yapın!! ABD'nin bize karşı oluşturduğu tüm tehditleri yokedin!!!! Fethullahçılar yavaş yavaş hallediliyor, güzel! Ergenekon'dan Türk Milleti çıktı, muhteşem! Şimdi sıra Türkiye içindeki lanet CIA ajanlarının ve PKK'lıların tamamı ile temizlenmesine ve Irak ve Suriye'de tampon bölge oluşturmaya geldi! Necdet Özel Paşa ne diyor, "dış güçler bizi bölmek istiyor, önlem almak gerekir". Bunun gereğini yapın düşman ABD'yi mağlup etmek, etkisiz hale getirmek ve Orta Doğu bölgesinden tamamı ile ihraç etmek için kısa ve uzun vadede plan ve projelerinizi yapın ve gerçekleştirin! Türk Askerine güvencim sonsuz, Necdet Özel Paşa Ergenekon'dan çıkan tüm Emekli Kahraman Paşalarımız'la birlikte çalışarak geçmişte yapılan hatalardan dönüp ülkeyi doğru yola çevirecektir İNŞALLAH!

İlk kez açık açık hedef aldı

"Üst akıl Amerika". Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK ve PYD'yi yönlendirdiğini iddia ettiği, üst aklın kim olduğunu açıkladı. İstanbul'da düzenlenen 1'inci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, ilk kez açık açık Amerika'yı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Amerika'nın PKK'yı "seküler" diye sempatiyle karşıladığını, aslı Ayn el Arab olan Kobani'de sinsice planlar yaptığını söyledi.

"Üst akıl Amerika". Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK ve PYD'yi yönlendirdiğini iddia ettiği, üst aklın kim olduğunu açıkladı. İstanbul'da düzenlenen 1'inci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, ilk kez açık açık Amerika'yı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Amerika'nın PKK'yı "seküler" diye sempatiyle karşıladığını, aslı Ayn el Arab olan Kobani'de sinsice planlar yaptığını söyledi.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: TSK ABD'yi Mağlup Ediyor! - 2

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Kas 2014, 05:22

Perinçek: Türk yargısı Amerika'dan talimat alamaz
Çuval olayının ardından Amerika'nın "TGB'liler cezalandırılsın" talebine anında tepki geldi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Türk yargısı Amerika'dan talimat almaz" dedi. Perinçek, "esas suçun Amerika'nın PKK'ya silah sağlaması" olduğunu vurguladı.

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/perincek-turk-yargisi-amerikadan-talimat-alamaz-h41367.html

Amerikan askerlerine çuval geçirilmesinin ardından ABD yetkililerinin peş peşe yaptıklara açıklamalara yanıt İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'ten geldi.

ABD yönetiminin "AKP Hükümeti ile birlikte konuyu soruşturuyoruz." açıklamasına sert tepki gösteren Perinçek, Türk yargısının Amerika'dan talimat alamayacağını söyledi.

Doğu Perinçek, esas suçun Amerikan yönetiminin PKK'yı desteklemesi ve örgüte silah vermesi olduğunu belirtti.

Perinçek, PKK'ya silah verilmesinin Türk kanunları açısından olduğu gibi uluslararası hukuk açısından da suç olduğunu vurguladı.

Doğu Perinçek açıklamasının ardından TÜYAP Kitap Fuarı'nda kitaplarını imzaladı.

Yurttaşlar, kitaplarını imzalatmak için uzun kuyruklarlar oluştururken Perinçek de yurttaşlarla sohbet etti.

ulusalkanal.com.tr
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

ÖncekiSonraki

Dön Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron