Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Demirel, Çiller'in Azerbaycan Darbesindeki Rolünü Açıklasın

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Demirel, Çiller'in Azerbaycan Darbesindeki Rolünü Açıklasın

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 00:05

DEMİREL, ÇİLLER İN AZERBAYCAN DARBESİNDEKİ ROLÜNÜ AÇIKLASIN
(Doğu Perinçek, Basın Toplantısı, 1 Haziran 1996)


İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 1 Haziran 1996 günü saat 12:30'da İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, DYP lideri Tansu Çiller'in kurdurduğu Özel İstihbarat Örgütü'ne ilişkin yeni bilgiler açıkladı.

Perinçek, basın toplantısında şunları belirtti:

"Özel Büro"

Çiller çevresi, 500 milyar lira aktardığı gizli istihbarat ve provokasyon örgütünü, başlangıçta Kamu Güvenlik Birimi adıyla kurmak istedi. Cumhurbaşkanı Demirel'in reddetmesi üzerine örgüt bütünüyle yasadışı olarak kuruldu. Örgüte, Çiller ve çevresi, kendi arasında "Özel Büro" diyor.

Örgütün projesinde "Çok geniş bir coğrafyada faaliyette bulunacağı" belirlendi. Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Ön Asya, bu faaliyet alanı içinde.
Özel Büro, Başbakanlık Tanıtım Fonu'nu paravan olarak kullandı. Çiller'in ABD'li danışmanları da Özel Büro'da çalışıyor. Bunlar, Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan maaş alıyor.

Aliyev'e Darbe Girişimi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Çiller'in kendisine karşı darbe tezgâhlattığını biliyor. Nitekim 31 Mayıs 1996 (dün) tarihli Zaman gazetesinde yayınlanan açıklamasında bu bilgisini dolaylı olarak açıkladı.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, Çiller'in Aliyev'e karşı darbe tertiplediğini biliyor. Cumhurbaşkanı, suç oluşturan bu faaliyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmek sorumluluğunu taşımaktadır.

5 Kişilik Tim

Olayın Üzerine Gitmek, Türkiye İçin Bağımsızlık ve Güvenlik Sorunudur


Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Yılmaz, devlet içinde birçok yetkili "Özel Büro" faaliyetine katıldığı için, olayı örtbas etme tutumu içindeler. Bu tavır, Türkiye'nin bağımsızlığını ve güvenliğini dikkate alan devlet sorumluluğuyla bağdaşmaz. Bu anlayış, askeri darbelerin yolunu açmak yanında, Türkiye'nin dış maceralara sürüklenmesi karşısında da çaresizdir.
Ecevit susuyor, Baykal susuyor, kendisini etkili muhalefet rolünde görenler susuyor. Cumhurbaşkanı'ndan muhalefetine kadar, hepsi Türkiye'nin bu temel sorunu karşısında duyarsızdır. Onlara sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Çiller'in örtülü ödenekten 500 milyar lirayı özel istihbarat örgütüne vermesi, basit bir yolsuzluk olarak ele alınamaz. Bu olayın üzerine gitmek, Türkiye'nin bağımsızlık ve güvenliği açısından zorunludur.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir