Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Direniş Kararı ve Gizli Görüşmeler

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:48

Atatürk, 20 Aralık 1918’de Ali Fuat Paşa’yla Şişli’deki evde bir görüşme yapmıştır. O gece yapılan görüşmede Atatürk ve Ali Fuat Paşa, Anadolu’da “milli direniş başlatma” kararı almışlardır.

Ali Fuat Paşa anılarında, o gece aldıkları kararları şöyle sıralamıştır:

1. Orduların terhisini derhal durdurmak,

2. Yurdun savunması için gereken silah ve cephaneyi düşmana vermemek,

3. Genç ve kuvvetli komutanları kıtaları başında bulundurmak, İstanbul’dakileri Anadolu’ya göndermek.

4. Milli direnişe taraftar idare amirlerinin yerlerinde bırakılmasını sağlamak,

5. İllerde, particilik adına yapılan kardeş mücadelesine engel olmak,

6. Halkın maneviyatını yükseltmek.

Geceleri ışıkları sönmeyen Şişli’deki o evde 20 Aralık 1918 gecesi Atatürk ve Ali Fuat Paşa’nın aldığı “milli direniş kararları” daha sonraki süreçte neredeyse olduğu gibi uygulanmıştır.

Atatürk, Ali Fuat Paşa’yla İstanbul’da son kez 20 Şubat 1919’da yine Şişli’deki evinde görüşmüştür. Atatürk o gece Ali Fuat Paşa’ya, 20 Kolordu’nun başında bulunmasını, kolordusunu Ankara’ya nakletmesini, halkla yakından ilgilenmesini söylemiş ve kendisinin de zamanı gelince bir şekilde Anadolu’ya geçip ona katılacağını belirterek, “Beraber çalışacağız Fuat!” demiştir.

Atatürk İstanbul’da buna benzer görüşmeleri Refet Bey, Rauf Bey, Fethi Bey, Kâzım Karabekir Paşa ve İsmet Paşa’yla da yapmıştır.

Atatürk’ün Samsun’a hareket etmeden önce, 9 Mayıs 1919’da İsmet Paşa’yla yaptığı görüşme çok önemlidir. Atatürk, İsmet Paşa’yı Sultanahmet’teki evinde bizzat ziyaret etmiştir. Görüşmenin detaylarını Atatürk’ten dinleyelim:

“Şimdi size gizli bir buluşmadan bahsedeceğim. Süleymaniye sokaklarından birinde hoş bir ev. Buraya vakitsiz ve teklifsiz gitmiştim. Kim olduğumuzu bilmeksizin bizi evin içinde gören hizmetçi kız: ‘Ne istiyorsunuz? Beyefendi hazır değil’ diyordu. Kızcağıza, ‘Hele bizi misafir odasına al, bir taraftan da beyefendi hazır olur’ dedim. Odaya girdik. Hizmetçi kıza fazla bir şey söylemeye lüzum kalmadan ev sahibi beyefendi güler yüzü ile içeri girdi. ‘Ne haber, ne haber? Bu ne baskın...’ Bu ev sahibi kimdi, tahmin ediyor musunuz? İsmet Bey!... ‘Vaktim dar, sana hikâyeyi kısaca söyleyeyim’ dedim ve her şeyi anlattım. ‘Ben yerleşinceye kadar, sen de bana yardım edeceksin ve iş başladığı vakit yanıma geleceksin!’ Veda etmek üzere ayağa kalktım. Ellerimi tuttu: ‘Biraz daha konuşsaydık’ dedi. Ama ben İstanbul’da kaldığım müddetçe benimle mümkün olduğu kadar az alakalı görünmesini de rica ettim...”

Burada da açıkça görüldüğü gibi Atatürk, “kurtuluş planı” gereği İsmet Paşa’ya, “Ben yerleşinceye kadar sen de bana yardım edeceksin ve iş başladığı vakit yanıma geleceksin!” demiştir. İsmet Paşa’nın diğer paşaların aksine Kurtuluş Savaşı’na daha geç katılmasını eleştirenlere duyurulur! Atatürk, o sırada Genelkurmay’da görevli olan İsmet Paşa’nın bu önemli görevinden yararlanmayı düşünmüştür. İsmet Paşa Anadolu’ya geçinceye kadar Atatürk’ün Osmanlı Genelkurmayındaki gözü kulağı olmuştur.

Ali Fuat Paşa ve Kâzım Karabekir Paşa Anadolu’ya geçmiş, ilk hazırlıklara başlamışlardır. Peki ama Atatürk Anadolu’ya nasıl geçecektir?

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir