Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Atatürk: "Emperyalistlerle Dövüşmenin Tam Zamanıdır"

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Atatürk: "Emperyalistlerle Dövüşmenin Tam Zamanıdır"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:46

Emperyalistlerle Dövüşmenin Tam Zamanıdır

Atatürk, 4 Şubat 1919’da Alemdar gazetesi yazarı Refi Cevat (Ulunay)’a verdiği bir mülakatta, açıkça “Anadolu direnişinden” söz etmiştir. Atatürk mülakatta, İtilaf Devletleri arasındaki “anlaşmazlıklar” ve “İtilaf Devletleri’nin iç sorunlarına” dikkat çekmiş ve bu durumdan yararlanmak gerektiğini belirtmiştir.

Bakın ne demiş Atatürk:

“Düvel-i Muazzama’ dediğimiz bu devletlerin bir de iç yüzleri var. Siz sanıyor musunuz ki harbi kazanmakla müttefikler aralarındaki bütün ihtilafları (anlaşmazlıkları) halletmişlerdir. Asıl ihtilaf, asıl menfaat rekabeti ve ölüm mirasını paylaşma kavgası bundan sonra başlayacaktır. Her geçen gün Müttefiklerin kuvveti azalmaktadır. Terhisler dolayısıyla orduları günden güne küçülüyor. Asırlarca birbiriyle boğuşan İngilizlerle Fransızları müşterek düşman tehlikesi birleştirdi. Şimdi o eski rekabet bıraktıkları noktadan yeniden başlayacaktır. Başlamıştır bile... İtalya’nın da başı dertte. Onlarda iç kargaşalık arifesinde. Bu yüzden ilhak etmek istediği topraklardan bile çekilecektir. Netice şu ki, Anadolu’da baş gösterecek bir milli direnişe hiçbiri müdahale edecek durumda değildir. Böyle bir mücadelenin tam sırasıdır. ”

Görüldüğü gibi Atatürk, Anadolu’ya geçmesinden yaklaşık 4 ay önce, çok büyük bir soğukkanlılıkla, düşmanın durumunu analiz ederek “Anadolu’da bir milli direniş başlatmanın tam zamanı” olduğunu belirtmiştir.

Şimdi siz bu belgeyi gördükten sonra hâlâ, “Atatürk’ün kafasında başlangıçta Anadolu’da bir mili direniş düşüncesi yoktu!” diyebilir misiniz?

Atatürk, Anadolu’da bir milli direniş başlatmak amacıyla önce güvenip inandığı silah arkadaşlarıyla görüşerek onlardan, Anadolu’nun kilit noktalarında bulunan orduların başına atanmaları için girişimlerde bulunmalarını istemiştir.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir