Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Atatürk’ün İstanbul’daki Çalışmaları

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Atatürk’ün İstanbul’daki Çalışmaları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:44

Atatürk’ün İstanbul’daki Çalışmaları

Atatürk 13 Kasım 1918’de Adana’dan İstanbul’a gelmiştir. Aynı gün İstanbul İtilaf Devletleri’nce fiilen işgal edilmiştir.

Atatürk, Boğaz’da işgal donanmasını görünce yaveri Cevat Abbas Bey’in de duyabileceği şekilde, “Geldikleri gibi giderler!” demiştir.

Atatürk, 13 Kasım 1918’den 16 Mayıs 1919’a kadar, 6 ay boyunca işgal İstanbul’unda kalmıştır. Bu 6 aylık sürede kafasındaki “kurtuluş planlan” doğrultusunda her kesimden insanla görüşerek Milli Hareket’in altyapısını hazırlamıştır. Atatürk, bu görüşmelerini, önce Pera Palas Oteli’nde, sonra Fansaların evinde, daha sonra da Şişli’deki evde yapmıştır. Özellikle, sabahlara kadar ışıkları sönmeyen Şişli’deki evde yaptığı gizli görüşmeler, Kurtuluş Savaşı’nın geleceği açısından çok önemlidir.

Atatürk, İstanbul’a gelişinin ertesi günü 14 Kasım 1918’de eski sadrazam Ahmet İzzet Paşa’yla, arkadaşı Rauf Bey’le ve İngiliz gazeteci Ward Price’la görüşmüştür. 15 Kasım’da Padişah Vahdettin’le, 16 Kasım’da William Birdwood’la, 22,29 Kasım’da ve 20 Aralık’ta yine Padişah Vahdettin’le, Kasım’ın sonlarında Yenibahçeli Şükrü Bey’le, Topkapılı Cambaz Mehmet’le ve Rahip Frew’le, Aralık’ın sonlarında İsmail Cambulat’ın evinde İttihatçılarla, 20 Aralık’ta Ali Fuat Paşa’yla ve Refet Bey’le, 15 Ocak 1919’da İsmet Paşa’yla, 15 Şubat’ta ikinci kez Refet Bey’le, 20 Şubat’ta ikinci kez Ali Fuat Paşa’yla ve Rauf Bey’le, 11 Mart’ta Fethi Bey’le, 11 Nisan’da Kâzım Karabekir Paşa’yla, 17 Nisan’da üçüncü kez Rauf Bey’le, 9 Mayıs’ta ikinci kez İsmet Paşa’yla, 15 Mayıs’ta ikinci kez Fethi Bey’le ve son kez Padişah Vahdettin’le görüşmüştür.

Atatürk ayrıca, Dahiliye Nazırı Mehmet Ali Bey’le, Bahriye Nazırı Avni Paşa’yla, Genelkurmay İkinci Başkanı Kazım İnanç Paşa’yla, Sadrazam Damat Ferit’le, Albay Kazım Dirik'le, Harbiye Nazırı Cevat (Çobanlı) Paşa’yla ve Fevzi (Çakmak) Paşa’yla görüşmüştür.

Atatürk, bütün bu görüşmelerle hem bir “kurtuluş ekibi” hazırlamış hem de Anadolu’ya geçmek ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için gereken altyapıyı oluşturmuştur.

Atatürk, işgal İstanbul’unda bütün bu görüşmeleri yaparken İngilizler tarafından tutuklanmamak için de adeta bir satranç ustası gibi stratejik hamleler yapmıştır. Örneğin bazı İngiliz gazetecilerle ve komutanlara görüşerek ve gazetelere “ılımlı” demeçler vererek onların güvenini kazanmaya çalışmış, ayrıca arkadaşı Fethi (Okyar) Bey’le Minber adlı bir gazete çıkararak burada İngilizleri “uyutan” açıklamalar yapmıştır. Diğer taraftan da İngilizlerin bütün ulusalcıları ve vatanseverleri tutuklayıp Bekir Ağa Zindanlarına veya Malta’ya sürgün ettikleri bir ortamda her ne şekilde olursa olsun tutuklanmamak için İtalyan temsilcisi Kont Sforza ile yakınlaşarak, bir bakıma İngilizleri İtalyanlarla dengelemiştir.

Atatürk, İstanbul’a gelirken kafasında üç aşamalı bir hareket planı vardır: 1. Siyasi girişimler, 2. İhtilalci girişimler, 3. Anadolu’ya geçiş hazırlıkları...

Atatürk öncelikle siyasi girişimlerde bulunmuştur: İngilizci Tevfik Paşa Hükümeti’nin güvenoyu almaması için eski sadrazam Ahmet İzzet Paşa’yla ve padişahla görüşmüş, meclise giderek milletvekilleriyle konuşmuş ve yeniden Ahmet İzzet Paşa Hükümeti’nin kurulması için bir hayli çaba harcamıştır; ancak başarılı olamamıştır.

Daha sonra da yine padişahla görüşerek Harbiye Nazırı olmanın yollarını aramıştır. Atatürk’ün işgal altındaki bir ülkede Harbiye Nazırı olmak istemesinin nedeni, elde kalan orduları ve silahları derleyip toparlayarak bir direniş başlatma düşüncesidir. Ancak Atatürk’ü tam olarak kontrol altına alamayacağını düşünen Vahdettin onu, ordunun başına getirmemiştir.

Atatürk, siyasi yollarla amacına ulaşamayınca bu sefer de “ihtilalci yönteme” başvurmayı düşünmüştür. Arkadaşı Fethi (Okyar) ve İsmail Canbulat’la birlikte eski İttihatçılarla görüşerek ulusalcı bir hükümet kurmak için harekete geçmiştir. Hatta bu amaçla Ay Yıldız Cemiyeti adlı gizli bir örgüt kurmuş ve mevcut hükümete karşı darbe yapmayı düşünmüştür. Ancak, işgal İstanbul’unda yapılacak bir darbenin sonuç vermeyeceğini düşünerek bu plandan vazgeçmiştir.

Atatürk, artık İstanbul’da kalarak bir şey yapılamayacağını anlayınca, öteden beri kafasının bir köşesinde sakladığı Anadolu’ya geçiş planı üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir