Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kuvayı Milliyeci Atatürk

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kuvayı Milliyeci Atatürk

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:43

Kuvayı Milliyeci Atatürk

Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya geçtikten sonra Kuvayı Milliye’nin güçlenmesi için çok yoğun çaba harcamıştır.

Anadolu’ya geçer geçmez Havza’dan 28 Mayıs 1919’da Kolordulara gönderdiği bir genelgeyle Kuvayı Milliye örgütlenmesine önem verilmesini istemiş, Havzalıları yönlendirerek bir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurdurmuş, yine Havza’da 7 Haziran 1919’da el koyduğu silah ve cephaneyi halka dağıtmıştır.

7 Temmuz 1919’da Anadolu ve Trakya’daki bütün askeri ve sivil makamlara gönderdiği bir genelgede Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin korunmasını, bütün asker ve sivillerin de Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerine yardımcı olmalarını istemiştir.

Yahya Kaptan, Çerkez Ethem, Topal Osman gibi Kuvayı Milliyecilerle temas kurmuş, Trakya Paşaeli Cemiyeti yetkilileriyle görüşmüş, Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetiyle yazışmış, Adana’daki Kuvayı Milliye örgütlenmesiyle ilgilenmiş, Trakya’daki I. Kolordu Komutanı Cafer Tayyar Paşa’yla kurduğu sıkı iletişim sayesinde Trakya’daki Kuvayı Milliye örgütlenmesinin güçlenmesini sağlamıştır.

Mecliste yaptığı bir konuşmada bir süre düşmanı oyalamak için “gerilla savaşı” yapmayı uygun bulduklarını belirtmiştir.

Atatürk’ün Kuvayı Milliye’yi güçlendirmeye çalıştığı o günlerde İstanbul Hükümeti ise Kuvayı Milliye’yi yok etmeye çalışmıştır. İstanbul Hükümeti, 18 Haziran 1919’da yayınladığı bir genelge ile Kuvayı Milliye hareketini resmen yasaklamıştır.

Harbiye Nezareti, 14. Kolordu Komutanlığı’na gönderdiği bir yazıda Kuvayı Milliye’nin Aydın’a doğru ilerleyen Yunanlılara karşı harekete geçmemesini istemiştir.

Haziran 1919’dan itibaren de Dahiliye Nezareti, Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyetlerinin parayla dahi telgraf hizmetlerinden yararlanmasını yasaklamıştır. Ancak bu emri dinlemeyen Atatürk, Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin telgraflarını çekmeyen telgraf müdürlerini Divanıharb’e vereceğini belirtmiştir.

Atatürk, Sivas Kongresi’nde, dağınık haldeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerini Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirmiştir. TBMM açılıncaya kadar bütün yazışmalarını “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Adına” diye imzalamıştır. Yani tüm Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin lideri Atatürk’tür. Ayrıca yine Sivas Kongresi’nde Ali Fuat Paşa’nın Batı Cephesi Kuvayı Milliye Komutanlığı’na atanmasına karar verilmiştir.

Atatürk, kısa bir süre sonra Anadolu Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni TBMM’ye, Batı Cephesi Kuvayı Milliyesini de düzenli orduya dönüştürerek Milli Hareketi düzenli, disiplinli bir “ulusal hareket” haline getirmiştir. Böylece Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

Görüldüğü gibi en büyük Kuvayı Milliyecilerden ve en büyük Müdafaa-i Hukukçulardan biri Atatürk’tür.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir