Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kurtuluş Savaşı’nı Enver Paşa Başlattı Yalanı

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı’nı Enver Paşa Başlattı Yalanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:42

Kurtuluş Savaşı’nı Enver Paşa Başlattı Yalanı

Eric Jan Zürcher, Anadolu direnişine yönelik ilk hazırlıkları

1915 yılında herkesten önce Enver Paşa’nın yaptığını iddia etmiştir. Zürcher’e göre, İtilaf Devletleri 1915’te Çanakkale’ye saldırdıklarında Enver Paşa Çanakkale’nin geçileceğini düşünerek savaşa Anadolu’dan devam etme kararı vermiş ve “işgal halinde Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yerel savunma örgütleri kurmaları için bazı subaylara talimatlar” yollamıştır!

Zürcher, sözüm ona bu “ezber bozan” tezi ortaya atarken, Henry Morgenthau’nun, 1918’de Londra’da basılan “Secrets of the Bosphours” adlı kitabını ve Şeref Çavuşoğlu’nun 1962, 63’de Ankara’da basılan “Yakın Tarihimiz” adlı kitabını kaynak olarak kullanmıştır. Zürcher, daha başka hiçbir somut belgeye dayanmaksızın, “ Gördüğünüz gibi diğer kaynaklar da bunu doğrulamaktadır” diyerek de düpedüz yalan söylemiştir.

Öncelikle, bu tezin doğru olduğu noktasından hareket edelim. Diyelim ki gerçekten de Enver Paşa, 1915’de bir kısım silah ve cephaneyi saklatmış olsun! Peki o zaman Kurtuluş Savaşı başladığında bu silahlar neden ortaya çıkmamıştır? Bilindiği gibi Atatürk, Türk ordusunun silah ve cephane ihtiyacını Sovyet Rusya’dan aldığı yardımdan, İstanbul’da işgal devletlerinin kontrolündeki cephaneliklerden gizlice Anadolu’ya kaçırılan silahlardan ve İtalya ile Fransa Anadolu’dan çekilirken geride bıraktıklarından karşılamıştır. Enver Paşa’nın 1915’te saklattığı silahlar nerededir?

Şimdi gelin “Kurtuluş Savaşı’nı neden Enver Paşa başlatmış olamaz?” sorusunun cevabını arayalım:

Enver Paşa’nın, Osmanlı Devleti’ni I. Dünya Savaşı’na sokarken öncelikli amacı Almanya’nın da desteğiyle Kafkaslar üzerinden Orta Asya’ya girmek ve büyük bir Turan İmparatorluğu kurmaktır!

Enver Paşa, I. Dünya Savaşı’nda önce Alman malı cihat fetvası yayınlamış, sonra da Türk ordularını Alman generallerine teslim ederek Kafkas dağlarına ve Arap çöllerine göndermiştir. Enver Paşa, I. Dünya Savaşı sırasında adeta Anadolu’yu unutmuş gibidir. Osmanlı orduları Kafkas ve Galiçya’da Ruslarla, Makedonya’da Yunan ve Fransızlarla, Ortadoğu’da ve Arabistan’da İngilizlerle savaşmıştır. Enver Paşa, geleceği çok uzaklarda aramıştır: 1917’de Rauf Bey’e, Medine’yi ve Bağdat’ı almaktan söz etmiş, hatta o günlerde Hindistan’a bir sefer yapmayı düşünmüştür. Enver Paşa’nın Arabistan, Kafkasya ve Hindistan hayalleri kurduğu o 1917 yılında Mustafa Kemal, Enver Paşa’ya gönderdiği iki raporla hayal peşinde koşmaktansa Anadolu’yu savunmanın hesaplarını yapmak gerektiğini belirtmiştir. Değil 1915’te, I. Dünya Savaşı sonlarında bile Enver Paşa’nın kafasında Anadolu’yu savunma düşüncesi yoktur. Osmanlının I. Dünya Savaşı’ndan çekildiği günlerde bile Medine’de, Kafkasya’da ve Azerbaycan’da Türk orduları vardır. Mustafa Kemal’in görüşleri dikkate alınsaydı ve bu ordular zamanında Anadolu ve civarına yığılabilseydi belki de Anadolu işgal edilmeyebilirdi. Ama hayalci Enver Paşa, hep Anadolu dışıyla ilgilendiğinden Anadolu’nun elden gittiğini maalesef fark edememiştir.

Her şeyden önemlisi, bu Enver Paşa, Kurtuluş Savaşı’nın hemen öncesinde bir Alman denizaltısıyla yurt dışına kaçmıştır.

Kurtuluş Savaşı planlarını 1915’te yaptığı söylenen Enver Paşa’nın I. Dünya Savaşı sırasındaki plansızlığı yüzünden 550 bin Mehmetçik şehit olmuş, 2 milyondan fazla Mehmetçik yaralanmış, 892 bin Mehmetçik sakat kalmış, 104 bine yakın Mehmetçik kaybolmuş ve 130 bin Mehmetçik esir olmuştur.

1921 yılında Atatürk, Anadolu’da emperyalistleri tepelemenin planlarını yaparken Enver Paşa Batum’a gelerek beklemeye başlamıştır. Neyi mi beklemiştir? Atatürk’ün Sakarya Savaşı’nda yenilmesini beklemiştir. Sakarya Savaşı’nın kaybedilmesi halinde Anadolu’ya girip Milli Hareketin başına geçmenin hesaplarını yapmıştır. Ama bilindiği gibi evdeki hesap çarşıya uymamıştır.

Özetle, “hayalci” ve “tutarsız” bir vatansever olan Enver Paşa’nın I. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasındaki yanlış adımları Türkiye’yi uçurumun kenarına getirmiştir. Onun batırdığı ülkeyi, Allah’a şükür ki Atatürk kurtarmıştır. Nitekim Atatürk, Almanya’nın Türkiye sefirine, “Enver’in batırdığı ülkeyi kurtarmaya Allah beni memur etti” demiştir.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir