Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kurtuluş Savaşı ve İttihatçılar

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı ve İttihatçılar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:40

Kurtuluş Savaşı ve İttihatçılar

1914 yılının başlarında Nuruosmaniye’deki İttihat ve Terakki Cemiyeti Genel Merkezi’nin kafesleri kapalı pencerelerinin ardında bir gece çok gizli bir toplantı yapılmıştır. O gece, I. Dünya Savaşı’nda düşmanla sadece cephede değil cephe gerisinde de mücadele edilmesi gerektiğine inanan İttihatçılar, bu amaçla bir gerilla örgütü kurmaya karar vermişlerdir. Bu gizli gerilla örgütünün adı Teşkilatı Mahsusa olacaktır.

Meşrutiyetten önce II. Abdülhamit’e karşı mücadele eden İttihatçı fedailer bu örgütün çekirdeğini oluşturacaktır. Makedonya’da Sarayın görevlendirdiği paşaları öldüren ve Meşrutiyet’in ilanı öncesi dağa çıkan da bu İttihatçı tetikçilerdir.

“Teşkilatı Mahsusa”, Harbiye Nezareti’nde Enver Paşa’ya bağlı olarak çalışacaktı. Teşkilatın görevi, düşman topraklarına yapacağı gerilla saldırıları ve sabotaj eylemleriyle düşmanı şaşırtıp, yıldırmak ve düşman hakkında bilgi toplamaktı.

Teşkilatın gözü kara tetikçileri arasında asker ve siviller, hatta mahkûmlar bile vardı. Görevlerinde başarılı olanların cezalan indirilecek, hatta tamamen affedileceklerdi.

Teşkilat üyeleri sivil giyineceklerdi. Teşkilatın 5 kişilik yönetim kadrosu vardı. Bu beşli, özel olarak seçilmişti. Beşi de daha önce hürriyetin ilanında aktif görev almışlar, yurt içinde ve yurt dışında vatan ve hürriyet adına kahramanca mücadele etmişlerdi. Teşkilatın kahraman beşlisi şu isimlerden oluşmuştu: Dr. Nazım, Dr. Bahaddin Şakir, Yüzbaşı Atıf, Binbaşı Süleyman Askeri ve Emniyeti Umumiye Müdür Muavini Azmi!

Teşkilatın bu korkusuz beşlisi 1914 yılında artık son nefesini vermek üzere olan bir imparatorluğu yaşatmak için sonunu asla tahmin edemeyecekleri bir maceraya atılacaklardı.

Teşkilat, iç ve dış diye ikiye ayrılacak, içeride halkı örgütleyerek, dışarıda düşmanın en sağlam kalelerine girerek olağanüstü bir mücadele verecekti.

Teşkilat-ı Mahsusacılar dışarıda istedikleri sonuçlan elde edememişler ve Osmanlının I. Dünya Savaşı’nı kaybetmesini engelleyememişlerdi. Ancak içerde oldukça başarılı olmuşlar, Anadolu civarında müthiş bir yer altı ağı örmüşler ve örgütlenmişlerdi.

Teşkilat-ı Mahsusacılar, Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nı kaybedeceğini anladıklarında “şerefli bir barış” yapabilmek için önceden bazı tedbirler almayı düşünmüşler, bu amaçla bir miktar silah ve cephaneyi saklamışlardı. Ayrıca Milli Kongre ve İslam İhtilal Komitesi adlı cemiyetler kurarak düşmanla mücadele etmenin yollarını aramışlardı.

I. Dünya Savaşı’nın sonlarında İttihatçı Talat Paşa, Kara Vasıf Bey’i bir direniş örgütü kurmakla görevlendirmiştir. Kara Vasıf Bey de bu amaçla Karakol Cemiyeti’ni kurmuştur. İstanbul’da Karakol Cemiyeti dışında direniş amaçlı daha birçok gizli örgüt kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın başından sonuna kadar gizli faaliyetlerle Atatürk’e ve Kurtuluş Savaşı’na destek olan gizli örgütlerden bazıları şunlardır: Zabitan, Hamza, Yavuz, Moltke, Mücahit, Muharip, Felah, İmalat-ı Bahriye, Muavenet-i Bahriye, Berzenci, Namık, Ferhat ve Kerimi ve Mim Mim Grubu...

Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında, en azından Müdafaa-i Hukuk örgütlenmesinde ve Anadolu’ya silah kaçırılmasında İttihatçı yeraltı örgütlerinin önemli bir rolü vardır. Bunu inkar etmek yanlıştır. Ancak “Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı, İttihatçıların yaptığı bir program doğrultusunda başlatıp yürüttüğünü” iddia etmek, en basit tabirle “safdillik” olur. Hele hele “Kurtuluş Savaşı’nı Enver Paşa’nın planladığım” ileri sürmek ise “tarihi ters yüz etmek”tir.

“Kurtuluş Savaşı’nı Enver Paşa başlattı!” yalanma girmeden önce İttihatçı yer altı örgütleri, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı üzerinde duralım.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir