Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Güney Direnişini Atatürk Örgütlemiştir

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Güney Direnişini Atatürk Örgütlemiştir

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:38

Güney Direnişini Atatürk Örgütlemiştir

Doğan Avcıoğlu, “Milli Kurtuluş Tarihi”, adlı kitabının 3. cildinde, “Güney Direnişini Mustafa Kemal Örgütler” başlığı altında Urfa, Antep ve Maraş’taki direnişin örgütlenmesinde Atatürk’ün çok önemli katkıları olduğunu belgeleriyle anlatmıştır.

Atatürk’ün başkanlığında toplanan Sivas Kongresi’nde Güneydoğu’nun kurtarılması için gereken tedbirler alınmıştır. Sivas Kongresi’nde alınan karar doğrultusunda Maraş ve Antep bölgesindeki direnişçilere şu direktifler verilmiştir:

1. Bölgeden Türkler göç etmeyecektir.

2. Arazi ve emlak ancak Türklere satılacaktır. Yabancılara, Hıristiyanlara toprak satışı yasaktır.

3. Milli amaçlar bakımından herkes maddi ve manevi bakımdan yardıma hazır olacaktır.

4. Alışveriş Türkler arasında yapılacak, Türk olmayanlara karşı boykot uygulanacaktır.

5. Jandarma ve polis olacaklar Türklerden seçilecektir.

6. Direniş liderlerinin güvenle çalışması sağlanacak, Milli direnişe karşı çıkanlar etkisizleştirilecektir.

7. Kolordu bölgelerinden seçilerek gönderilecek subay ve astsubaylar müfrezelerin komutanlıklarında kullanılacaktır.

8. Bölgede milli ordu kurulacaktır. Bu iş Müslümanlık çerçevesinde yapılmalı, millet camilerde birleştirilmelidir. Cami ya da mescidi olan her köy ve mahalle bir piyade takımı sayılmalı, takımın yönetimi, imam, müezzin, köy hocasına ya da bu adı takınan gönüllülere verilmelidir. Her bucak merkezi bir bölük, her ilçe ve il merkezi bir tabur oluşturacaktır. Askerlik şubeleri başkanları tabur, Askerlik şubelerindeki subaylar bölük komutanı olarak atanacaklardır.

Sivas Kongresi’nden sonra Güney Anadolu Kuvayı Milliye teşkilatı Atatürk’ün emir ve direktifleriyle düzenlenmeye başlanmış, bu doğrultuda Atatürk öncelikle Kuvayı Milliye teşkilatlarının başına subaylar göndermiştir. Örneğin, Kılıç Ali (Üsteğmen Asaf), Yörük Selim (Yüzbaşı Salim), Kozanoğlu Doğan (Binbaşı Doğan), Aydınoğlu Tufan (Yüzbaşı Osman Nuri), Polat Paşa (Yüzbaşı Kamil), Tekelioğlu Sinan (Yüzbaşı Ratıp) adıyla Güney Cephesi’ne yollanmıştır.

Nitekim, Atatürk Nutuk’ta, “Maraş ve Antep’e Kılıç Ali Beyi ve Kilikya mıntıkasına da Topçu Binbaşı Kemal ve Yüzbaşı Osman Tufan Beyleri göndererek ciddi teşkilat ve teşebbüsata geçtik” demektedir.

Gerçekten de Sivas Kongresi’nden sonra Çukurova Bölgesindeki çalışmalara hız verilmiş, bölgedeki çeteler düzenli orduya doğru evrilmeye başlamıştır. Atatürk; “Özel olarak Osman, Tufan ve Recep Zühtü Beylere şu talimatı verdim: ‘Milli Hareket aleyhinde küstahlık edenler hakkında yapılacak muamele icab edenlere bildirilmiştir. Vaziyeti aralıksız takip ederek harfiyen uygulanıp uygulanmadığını ve müsamaha görüldüğü taktirde bizzat müdahale ederek malum şahısların tevkifi ve adamlarının etkisiz hale getirilmesi doğrudur. Bu babda gerekirse her kime karşı olursa olsun gereğini yerine getirmede tereddüt etmeye yer yoktur. ”

Görüldüğü gibi Atatürk, Güney Cephesi’nde Kuvayı Milliye’nin organize edilmesi ve milli ordunun kurulması konusunda hiçbir engelin tanınmamasını çok sert bir şekilde emretmiştir. Bu doğrultuda bölgedeki mücadeleyi organize etmek, halka mücadelesinde yardımcı olmak üzere küçük rütbeli, fakat yetenekli subaylar bölgeye gönderilmiştir. İşte bunlar halkı teşkilatlandırarak yerel önderlerle birlikte Fransızlara karşı mücadeleyi yürütmüşlerdir.

Doğan Avcıoğlu’nun dediği gibi, “Mustafa Kemal ve ordunun bu ilgi ve desteği iledir ki, Güneyde milli direniş, ufak çaptaki ilk çatışmalardan sonra, 1920 başında ciddi bir güç durumuna gelir. ”

Atatürk, 1919-1921 yılları arasında Adana, Urfa, Antep ve Maraş’taki direniş önderleriyle sürekli yazışarak, bölgedeki gelişmelerden anında haberdar olmuş, bu doğrultuda direniş önderlerine gerekli talimatları vermiştir. Dahası Atatürk, ilk fırsatta bizzat bölgeye giderek yapılması gerekenleri bölgenin ileri gelenleriyle konuşmuştur.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir