Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kurtuluş Savaşını Atatürk Başlatmadı Diyen Hainlere Yanıt

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşını Atatürk Başlatmadı Diyen Hainlere Yanıt

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:21

Kurtuluş Savaşını Atatürk Başlatmadı Diyen Hainlere Yanıt

Prof. Tarık Zafer Tunaya, “Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük” adlı kitabında, “Müdafaa-i Hukuku yaratanlar, Atatürk ve Atatürkçüler değildi. Atatürk Samsun’a çıktığında hareket demekler kurmuş, kongreler yapmaktaydı” demiştir.

Tunaya’nın bu tezi kısa sürede çok sayıda taraftar bulmuştur. Prof. Eric Jan Zürcher ve Prof. Bülent Tanör gibi tarihçiler bu teze dayanarak, “Kurtuluş Savaşı’nı Atatürk başlatmamıştır! Atatürk bu mücadeleye sonradan katılmıştır!” demeye başlamışlardır. Bu akademik çıkışlardan sonra kadim “Atatürk düşmanları” devreye girmiştir: “Yobazlar” ve İkinci cumhuriyetçi “liberaller”, gazete köşelerinde ve televizyon ekranlarında “Kurtuluş Savaşı’nı Atatürk başlatmamıştır/” diye avaz avaz bağırmaya başlamışlardır.

Prof. Yalçın Küçük, “Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Kurtuluş Savaşı’na sonradan katıldılar ve çöken düzene yakındılar. Sonradan geldiler, kendilerinden önce gelenleri ve daha önemlisi, Kemal Paşa, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa triumvirası başlamış olan kurtuluş ve bağımsızlık hareketine göre daha tutucu olduğu için daha radikal olanları tasfiye etmek zorunluluğunu duydular...” diyerek, kendi ifadesiyle “Türkiye tarihini alt üst etmiştir!”1

Hiç kuşkusuz Atatürk’ü Atatürk yapan, dünyadaki ilk “antiemperyalist” mücadele olan Türk Kurtuluş Savaşı’dır. Dolayısıyla Atatürk’ü yok etmek isteyenler öncelikle bu yalana sıkıca tutunmuşlardır. Atatürk’ü ve Atatürk düşüncesini yok etmek isteyen “din simsarı yobazların” ve “faşist liboşların” gerçek amacı, hiç şüphesiz, Kurtuluş Savaşı konusundaki gerçekleri ortaya çıkarmak değildir; onların amacı öteden beri “gıcık oldukları” Atatürk’ü halkın gözünden düşürmektir. Bir de “şovmenler” vardır ki, onların amacı “tarihi tersyüz ederek tatmin olmaktır”.

Evet “Anadolu direnişi”, ilk olarak toprağı işgal edilen, hanımına, kızına tecavüz edilen Türk halkı tarafından başlatılmıştır. Ancak bu direnişin topyekun bir bağımsızlık hareketi haline gelmesi, yani “Kurtuluş Savaşı” niteliğine bürünmesini sağlayan bizzat Mustafa Kemal Atatürk’tür. Üstelik, Prof. Yalçın Küçük’ün iddia ettiği gibi Atatürk sonradan bu mücadeleye katılmamış, Atatürk yola, “direniş fikrini” savunan ilk Kuvayı Milliyecilerden biri olarak çıkmıştır.

İşgalcilere karşı ilk kurşunun sıkılması, ilk direnişlerin başlaması, hatta direniş amacıyla yurdun değişik yerlerinde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin kurulması başka şeydir; bu pasif direnişin örgütlenerek, sistematikleştirilerek ve merkezileştirilerek Kurtuluş Savaşı haline getirilmesi başka şeydir. Ve bu işi, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk yapmıştır. Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi, TBMM’nin açılması, düzenli ordunun kurulması ve bu sırada “akıllara durgunluk veren” bir telgraf trafiği ve yazışma ağıyla bütün asker-sivil yetkililerin organize edilmesi, görevlendirilmesi ve yönetilmesi işini üzerine alan Atatürk, “dağınık halk direnişinden” sistemli bir yapı meydana getirerek, emperyalizme karşı dünyadaki ilk Kurtuluş Savaşı’nı vermiştir.

İşin bu boyutunu ortaya koyduktan sonra şimdi de “Atatürk’ten önce direniş başlamıştı” söyleminin “temelsizliğini” ortaya koyarak “Anadolu direnişi düşüncesinin fikir babasının” herkesten önce Atatürk olduğunu kanıtlayacağım.

Uyanıklar, kavramları birbirine karıştırarak halkın gönlündeki Atatürk sevgisini silmeye çalışmaktadırlar; ama yağma yok! Her şeyi anlayacak olgunlukta olan bu halkı kandırmanın öyle kolay olmadığını artık herkes görecektir.

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir