Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sarışın Türk De Olur

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Sarışın Türk De Olur

Mesajgönderen Nogay » 19 Eki 2012, 23:04

Sarışın Türk De Olur

'Sarışın Türk olmaz' diyen Talim ve Terbiye Kurulu'na düzeltme geldi. Kuman, Kıpçaklar Varsaklar ve Üçok soyundan gelenler sarışın.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun "Sarışın Türk olmaz" diyerek ders kitabından sarışın aile fotoğrafını çıkarmasına tarihçilerden düzeltme geldi. Türklerin tarihiyle ilgili birçok araştırmaya imza atan uzmanlar, Talim ve Terbiye Kurulu'nun kararının aksine Türklerin köklerinde sarışın, mavi gözlü insanların bulunduğunu belirtti. Uzmanlara göre; Kuman - Kıpçaklar, Varsaklar ve Üçoklar'ın soyundan gelenler renkli gözlü ve sarışın...

Uzmanların görüşleri şöyle:

• Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu (Türk Tarih Kurumu Başkanı):

"Genelde Türklerde esmer de, sarışın da var. Balkanlar'daki Kumanlar, Anadolu'da Oğuz boylarından Varsaklar mavi gözlü, sarışındır. Oğuzlar; Bozoklar ve Üçoklar diye ikiye ayrılır. Üçoklar'dan bazı boylar da sarışındır. Esmer diye nitelendirdiğimiz grup ise Kazaklar, Kırgızlar ve Bozoklar" diye konuştu.

• Prof. Dr. Mustafa Kafalı (Tarihçi):

"Türk kavminin yaşadığı tarihi coğrafya çok geniş bir coğrafyadır. Bunun içinde kuzey kuşağı da vardır, orta kuşak da vardır. Kuzey kuşaktakiler yani Kıpçaklar umumen sarışındır. Zaten 'Kıpçak' sarışın demektir. Oğuzlar arasında da yaygın olan, koyu esmerlik değil, kestane veyahut kumrala yakınlıktır. Mesela Konya'nın Selçuklular devrinden kalma kasabaları var, buranın ahalisi sarı, kumral arasıdır. Bu nedenle Türk kavminde yağız denilen esmere yakın kestane ve sarışın da vardır. Beyaza yakın sarı cinsi saç pek yoktur."

• Prof. Dr. Abdülkadir Donuk (İ.Ü. Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı):

"Eski kaynaklara göre Türkler 'koyu renkli saç, hafif esmere çalan beyaz ten, ortalama 1.67 boy, uzunca yüz, hafif çekik göz, hafif dalgalı saçlara sahip' olarak tarif ediliyor. Türkler sürekli göç ediyor, oralarda devletler kurup komşuluk yapıyor, kız alıp veriyor. Dolayısıyla değişiyor. 11. yüzyılda Karadeniz'in kuzeyinde Kuman - Kıpçak devleti kurmuşuz. Ruslarla ilk kez ilişkimiz olmuş. Kuman - Kıpçak adı da 'açık sarı, saman sarısı' manasındadır. Türklerin ilk sarışın tipi bunlardır. Sarışın ve renkli gözlüdürler."
Nogay
Onbaşı
Onbaşı
 
Mesajlar: 21
Kayıt: 01 Kas 2010, 22:10

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir