Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Timuçin, Cengiz Han Olma Yolunda İlerlerken

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Timuçin, Cengiz Han Olma Yolunda İlerlerken

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 19:44

Timuçin, Cengiz Han Olma Yolunda İlerlerken

Timuçin'in bölgede etkin olmasını sağlayan kişi Keraitlerin hanı Tuğrul Han olmuştur. Bu konuyla ilgili şöyle bir hikaye anlatılmaktadır; Bir gün Timuçin Keraitlerin hanına bağlılığını bildirmek için onun huzuruna çıkmıştı (1175). Bu olayın ardından Tuğrul Han onu himayesine aldı. O andan itibaren Tuğrul Han ile Cengiz Han müttefik kuvvetler haline gelmişlerdir. Bir birlik şeklinde hareket etmelerine rağmen, Timuçin, kralın himayesinde kalmıştır. Timuçin, krala çok sadık davranıyordu ve ona "Babam Han" şeklinde hitap ediyordu. Karısının Merkitler tarafından kaçırılması olayı da bu dönemde meydana gelmiştir. Timuçin baskından kurtulmak için karısını terk etmek zorunda kalmıştır. Bu olayın ardından birkaç kabilenin kuvvetlerini birleştiren Timuçin, Merkitler kabilesine baskın vererek karısı Börke'yi onların elinden kurtarmıştır.

Bu dönemde Cacirat kabilesinin lideri Camuka ile dostluk içinde yaşamış ve karısının kurtarılması için ondan yardım almasına rağmen, sonrasında Timuçin ile Camuka arasına düşmanlık girmiştir.

Bir süreden beri babasını öldüren Tatarlardan intikam almak isteyen Timuçin harekete geçerek Tuğrul Han ile Kin hanedanlığından destek almış ve Tatarların üzerine yürümüştür. Timuçin de bizzat bu savaşta Keraitlerin safında savaşmıştır. Tuğrul Han burada kazandığı zaferden sonra "Wang Han" unvanına sahip olmuştur. Bu gelişmelerin ardından Tuğrul Han'ın oğlu Sengün, Temüçin'in kabileler arasında artan önemini sorun yapmaya başlamış ve Temüçin'e suikast yapma hazırlığına girmişti. Bu sırada Tuğrul Han, oğlunun talebini kabul etmiş ve oğluna destek vererek Temüçin'in katledilmesine izin çıkarmıştı.

Temüçin, aleyhine yapılan planlar ve suikast hazırlığından haberi olmuştu. Sengün'e karşı giriştiği çatışmada onu ve adamlarını yenmeyi başarmıştı. Bunun ardından, Tuğrul Han ile Temüçin'in arası bir kız verme olayından dolayı daha açılmıştı. Temüçin, oğlu Cuci'ye Tuğrul Han'ın kızını istemiş, ama bu isteği Han tarafından kabul edilmemişti. Bu olayın da etkisi ile Tuğrul Han ile Temüçin arasına gerçek bir düşmanlık girmiş ve iki taraf kanlı çatışmalar yapmaya başlamışlardı. Bu sırada Tuğrul Han, Camuka ile güç birliğine gitmiş ve Camuka'nın, Temüçin'e karşı desteğini almıştı. Ama Temüçin de bu arada boş durmamış, diğer kabileleri etrafında toplamıştı. İki taraf yeniden son bir kanlı savaşa girince, bu savaştan zaferle ayrılan Temüçin olmuş ve Keraitler kabilesi adeta bir soykırıma uğratılmıştı.

Bu olayların ardından savaşta yenilen Camuka, Naymanlara sığınmıştı. Temüçin, Naymanları tam olarak teslim alamamıştı. Kabilenin bir kısmı onun saflarına geçmeyi kabul etmişti sadece. 1201 yılında Moğol Konfederasyonu bir kurultay düzenlemiş ve bu sorunları çözmek istemişti. Kurultay toplantısında Camuka, Gür Han, yani Kainat Yöneticisi olarak seçilince Temüçin öfkelenmişti. Diğer yandan Camuka da, Temüçin'den ebediyen kurtulmanın yollarını arıyordu ve etrafına topladığı kabilelerden aldığı güç ile Temüçin'e savaş ilan etti. Bu olaydan önce zaten bazı komutanları Camuka'nın önderliğinden ayrılmıştı.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir