Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cengiz Han hakkında kısa bilgiler

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Cengiz Han hakkında kısa bilgiler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 19:32

Cengiz Han'ın, dünyanın en etkili fetihlerini yapan liderlerinden biri olduğu söylenmektedir. Tarihin 1200'lü yıllar döneminde Çin-Latin ve Sami ırklarının kaynaştırılmasını sağlamıştır. Türk ve Moğolların da bir araya gelmesini sağlamıştır. Moğolların kim olduğu konusunda çeşitli düşünceler olmasına rağmen, Moğol ırkının bir Türk-Çin karışımından meydana gelmiş olduğu düşüncesi ön plana çıkmıştır.

Cengiz Han'ın ordusunun nerdeyse yüzde 80'lik bir bölümünün Türk boylarından toplanan askerlerle oluşturulduğu söylenmektedir. Bundan dolayı birçok tarihçi, tarihteki bu Moğol hareketinin gerçekte bir Türk hareketi olduğunu ileri sürmektedir. Cengiz Han, bölgedeki Pers etkisini tamamen yok etmiştir. Çinlilerin bölgedeki gücünün sona erdirmiştir. İslamiyet'in bölgede etkisinin artmasını sağlayacak şekilde Sami ırkı ile Türk ırkını birbirine yaklaştırdığı bilinmektedir. Cengiz Han Çin'in önemli kentlerinden biri olan Pekin'i işgal ettiği sırada, buranın halkının yaklaşık bir milyonunu öldürmüştür. Cengiz Han, Türk savaşçı kimliği ile hareket etmiş ve dünyanın üzerine çökmüştür. Özellikle Pers bölgesinde yaptığı işgaller sırasında Pers nüfusunun önemli bir bölümü kıyımdan geçirmiş, milyonlarca insanı öldürmüştür. Boşalan bölgeye, sonradan Türklerin gelmesi için kolaylık sağlamıştır. Türklerin Asya bölgesinde varlıklarını korumalarını sağlayan işler yapmıştır Cengiz Han. Cengiz Han, Moğolların tarih sahnesinde çok önemli bir rol oynamasını sağlamıştır. Büyük bir güç merkezinin nasıl oluşturulacağını yaptıkları ile dünyaya öğretmiştir. Türklerin tarih içinde yapılanmalarını sağlayan bir dengenin mimarı olduğu tarihçiler tarafından kabul edilmektedir.

Cengiz Han'da bir "Dünya Hükümdarlığı" ülküsü vardı ve savaşçılarını ve toplumsal yapısını bu ülküye göre biçimlendirmişti. Cengiz Han'ın devlet oluşturma ve yönetme biçimi sonrasında, başka devletler için de örnek oluşturmuştur. Uzak ve Orta Asya'da kurulan devletler, Batı Latin devletleri, Osmanlı ve Babür İmparatorluğu kuruluş aşamalarında Cengiz Han'ı kendilerine örnek almışlardır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir