Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı İstifa Etti

ORDU BAŞINDAKİ ÇUVALINI ÇIKARDI

-Ergenekon Destanı Atalarımızın Şanlı Destanı’dır.
-Ergenekon Davası'nda Yargılanmaya çalışılan Türk Milleti ve Atatürk'tür. Bu yargılamayı yapan A.B.D'dir.
-1990'ların başından beri, Eşref Bitlis önderliğindeki T.S.K. Ortadoğu'da A.B.D.'nin bütün planlarını altüst eden tek güç idi.
Bu yüzden AKP döneminde T.S.K. asimetrik psikolojik savaşlarla itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor, “Mehmetçik düşmanlığı” tavan yaparken, başbakanlık koltuğunda oturan şahıs a.b.d. askerlerinin sağ sağlim evlerine dönmesi için dua ediyor.
-6. yüzyılda, Çin emperyalizmi yüzünden yokolma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve tutsak edilen Aşina Hanedanlığı’nın hayatta kalan tek çocuğu, Ergenekon Destanı’nda dişi bir Kurt tarafından yetiştirilip büyütülmüştür. Bu çocuk yıllar sonra soyunu devam ettirip, bir Cihan Devleti olan ve Çin emperyalizmini mağlup edecek olan Gök Türk İmparatorluğu’nu kurmuştur.
-Aşina Aşireti, Türk Soyunun Karluk Boyundandır. Uygurlarda Karluk Boyundandırlar.
-Göktürkler döneminde Çin emperyalizmi, Göktürkleri yıkabilmek için, içten parçalama stratejisini uygulamıştır. Nitekim Gök Türkler’in yıkılışı Çin emperyalizminin kullandığı Uygurlar tarafından gerçekleştirilmiştir.
-Şimdi günümüzde olanlara bakarsak, Silivri’de, Hasdal’da, Metris’te tutsak edilen Kahramanlarımız, işte bu 6. yüzyılda hayatta kalmayı başaran tek Türk çocuğunun evlatlarıdır.
Günümüzdeki Gök Türk Hanedanlığını tarif edelim:
1. Türkiye Cumhuriyeti’nin Koruyucuları olan Oğuz Boyundan Atatürkçü’ler = Gök Türk İmparatorluğu’nu kuracak olan Karluk Boyundan Aşina Hanedanlığı’nın hayatta kalmayı başaran tek çocuğu.
2. Amerika = Gök Türk’leri entrikalarla içten yıkmaya çalışan Çin Emperyalizmi
3. A.B.D tarafından kullanılmakta olan ve Türkiye Cumhuriyet’ini yıkmayı hedefleyen Atatürk ve Cumhuriyet Düşmanı Yobaz AKP’li kitle(Oğuz Boyundan) = Çin Emperyalizminin Gök Türk İmparatorluğunu yıkmak için kullandığı Uygur Türkleri(Karluk Boyundan)
4. Türkiye Cumhuriyeti(Oğuz Boyundan) = Gök Türk İmparatorluğu(Karluk Boyundan)
5. SONUÇ: Türk Milleti elinde sonunda emperyalist devleti yıkacaktır, parçalayacaktır, darmadağan edecektir!
-Günümüzde yargılanan sözde Ergenekon Örgütü, aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin Tam Bağımsızlığını canları pahasına ebediyet için korumayı hedeflemiş olan Atatürk’ün Askerlerinden oluşan Milli bir Örgütlenmedir(herhangi yasa dışı bir faaliyette bulunmayan).
-Bu örgütlenme, 1980 darbesi sonrasında ayaklanan/özüne-dönen namuslu ve şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının önderliğinde başlamıştır. Yani, bu örgütlenme, Atatürkçü ve Anti-Emperyalist düşünceye sahip olan Eşref Bitlis Paşa’mız ve onun yolundan yürüyen Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek’lerin A.B.D.’ye karşı verdikleri asil mücadeleler ile birlikte başlamıştır.
-AKP döneminde bu kutsal görevleri yürüten “D.Perinçek, T.Özkan, M.Balbay, E.Poyraz, Ç.Doğan, A.Uğur, E.Alan, V.Küçük, E.Gürses, İ.Selçuk, Ş.Eruygur, H.Tolon, L.Ersöz, S.Öztürk, D.Çiçek, H.Iğsız, S.Yalçın, B.Pehlivan, B.Terkoğlu, D.Yıldırım, V.Küçük, İ.Başbuğ, A.Yıldırım” gibi Atatürkçüler, “Ergenekon”, “Balyoz”, “Islak İmza”, “İnternet Andıcı”, “Kafes”, “ODATV”, “Spor’da Şike”, vs. gibi isimlerin verildiği ve hukukun çiğnendiği davalar ile birlikte zindanlara atılıp tutsak edinmişlerdir. Onların yokluğunda Asil Türk Milleti’miz ve Türkiye Cumhuriyet’i bölünme/yıkılma aşamasına getirilmiştir!!!!
-Ergenekon'daki Kahraman Bozkurtlar çıktı, Fethullahçılar yargılanıyor, ABD Suriye'de yenildi, Büyük bir Ekonomik Kriz yolda, SIRA AKP hükümetinin devrilip yargılanmasındadır, ondan sonra SIRA ABD'nin Orta Asya ve Orta Doğu'dan tamamı ile yokedilip tekmelenmesine GELECEK, BU GÜNLERİ GÖRECEĞİZ, ÇOK YAKIN! EN BÜYÜK HEDEF TÜRK BİRLİĞİ'DİR!

Re: Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı İstifa Etti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 03 Ağu 2011, 14:33

"KOMUTANLARIMIZIN SİNE-İ MİLLETE DÖNMESİNDEN GÜÇ ALDIK"

Resim

Hasdal Askeri Cezaevi'nde tutuklu komutanlar, Koşaner ve 3 kuvvet komutanının istifasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, istifa eden komutanların tarihe not düştüğü vurgulandı. Tutuklu komutanlar, "Komutanlarımızın sine-i millete dönerek gösterdikleri fedakarlıktan güç aldık" dedi.

Hasdal Askeri Cezaevi'nde tutuklu komutanlar, Genelkurmay Başkanı Koşaner ve 3 kuvvet komutanının istifasını değerlendirdi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e "Tutuklu TSK Mensupları" imzalı açıklama gönderen komutanlar, istifalarla tarihe not düşüldüğünü belirtti.

Kendilerine ve ailelerine işkence yapıldığını kaydeden tutuklu komutanlar "yargı çözer" propagandasına kimsenin inanmadığına dikkat çekti.

Uzun tutuklamalarla mağdur edilen TSK mensupları, komutanlarının sine-i millete dönerek gösterdikleri fedakarlıktan güç almışlardır. İstifa ederek tarihe not düşen komutanlarımız; devlet adamı kimlikleri ile insan odaklı yönetim anlayışını benimseyen liderlik vasıflarını göstermişlerdir. Türk halkının gözünün içine baka baka "hukuki süreçler işliyor" ifadesine artık kimse inanmıyor. Başta terör ile mücadele olmak üzere yıllardır emir ve komuta zinciri içinde omuz omuza görev yaptığımız komutanlarımızın istifa gerekçelerinde açıkladıkları güven ve desteklerine teşekkür ediyoruz.

Salı, 02 Ağustos 2011 14:06

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı İstifa Etti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 03 Ağu 2011, 14:34

YENİ KOMUTA KADEMESİ TAMAM!

Resim

YAŞ'ta Hayri Kıvrıkoğlu'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Murat Bilgel'in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, 2. Ordu Komutanı Servet Yörük'ün de Jandarma Genel Komutanlığı'na getirilmesi kesinleşti. Hava'daki sorun aşılmaya çalışılıyor.

Başbakan’ın 5 saat kaldığı toplantının ardından komutanlar, Karargah’ta iki saat kendi aralarında durum değerlendirmesi yaptı. Kararlar yarın Çankaya Köşkü’ne sunulacak...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifa depreminin gölgesinde toplanan YAŞ’ın, ikinci gün toplantısı dün yapıldı. Şura, 1 saat süren ilk gün toplantısının aksine ikinci gün toplantısı daha uzun sürdü. Başbakan’ın 5 saat 10 dakika başkanlık ettiği toplantının ardından Şura’nın asker üyeleri kendi aralarında 2 saat daha çalıştı.

İstifalar nedeniyle boşalan kuvvet komutanlarına kimlerin getirileceğine Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkan Vekili ve Kara Kuvvetleri Komutanı olan Org. Necdet Özel tarafından son noktanın konulduğu iddia edildi. Ayrıca orgeneralliğe terfi edecek isimlerin de Şura’da ele alındığı öğrenildi. Balyoz’dan tutuklu terfi sırasındaki 14 askerin durumu için Hükümet ve TSK formül arayışlarını sürdürdü.

Resim

Basına kapalı olarak yapılan YAŞ toplantısı sürerken, Genelkurmay Karargahındaki Çakmak Salonu’nda geçen diyaloglar ve alınan kararlar büyük merak yarattı. YAŞ’ta alınan kararlar, yarın Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulduktan sonra kamuoyuna da açıklanacak. Ancak pazartesi günü başlayan ve dün ikinci günü tamamlanan YAŞ’ta alınan kararlarla ilgili kulislere şu iddialar yayıldı.

* Genelkurmay Başkan vekilliğine getirilen Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel, Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak. Org. Özel, 2015 yılına kadar bu makamda görev yapacak.

* Org. Özel’den sonra kıdemlerine bakıldığında EDOK Komutanı Org. Saldıray Berk, ardından da Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu geliyor. Hükümetin Orgeneraller Berk ve Güner’e sıcak bakmadığı bu nedenle komutanlığa en yakın isim olarak Org. Kıvrıkoğlu’nun adı ağır basıyor.

* Son iddialara göre Jandarma Genel Komutanlığı için 2. Ordu Komutanı Servet Yörük ile 3. Ordu Komutanı Org. Yalçın Ataman’ın adı ağır basıyor. Org. Yörük ve Org. Ataman geçen yıl orgeneralliğe terfi etti.

* Org. Hasan Aksay’ın istifasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten’in getirilmesi bekleniyordu. İddialara göre Hükümet’in Korg. Erten’e sıcak bakmadığı ve Korg. Erten’i emekli etme eğiliminde olduğu dillendiriliyor. Bu drumda, Hava Kuvvetleri Komutanı’nın bir korgeneral olma olasılığı beliriyor. Bu isim de teammüllere göre 2008 yılında birinci sırada korgeneralliğe terfi eden Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Abidin Ünal olacak.

* Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in yerine ise Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel’in atanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

* 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu’nun yerine Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner’in atamasının yapılacağı iddia ediliyor. Mevcut görevinde devam etme ihtimali de bulunan Güner’in, Or rütbesinde 1 yılı daha bulunuyor. (Levent İÇGEN / VATAN)

Odatv.com
03.08.2011 13:24


http://www.odatv.com/n.php?n=yeni-komut ... 0308111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı İstifa Etti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Ağu 2011, 03:00

YAŞ KARARLARI RESMİ OLARAK AÇIKLANDI

http://www.odatv.com/images/2011_08/201 ... 1200_l.jpg

YAŞ kararlarını Başbakan Erdoğan'ın imzalamasının ardından Cumhurbaşkanı Gül'de onayladı... Org. Necdet Özel Genelkurmay Başkanlığı'na asaleten atandı...
Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ahmet Sever, Kuvvet Komutanlıkları’na yapılan atamaları da açıkladı.

Sever, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Hava Lojistik Komutanı Korgenerallikten Orgeneralliğe yükseltilen Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Emin Murat İlger, Jandarma Genel Komutanlığı’na Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun atandığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’na kimin atandığına ilişkin soruya ise Sever, “Genelkurmay Başkanlığı’nın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı beklenmekte. Onun atanması için farklı bir prosedür işlemekte. Zaten Genelkurmay Başkanı’nın kim olduğu belli.” dedi.

ORG. HAYRİ KIVRIKOĞLU KİMDİR?

Hayri Kıvrıkoğlu, 1948’de Konya’da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1979 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. 1996 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 3’üncü Ordu Komutanlığı Harekât Kurmay Başkanlığı ve 8’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu, 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile 3’üncü Mekanize Piyade Taktik Tümen Komutanlığı ve Belçika Mons’da Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 9’uncu Kolordu Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı.

Kıvrıkoğlu, 30 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olarak 1. Ordu Komutanlığı görevine atandı.

Asiye Hale Kıvrıkoğlu ile evli olan Hayri Kıvrıkoğlu'nun iki çocuğu var.

Genelkurmay Eski Başkanlarından Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun kuzeni ve emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu'nun oğlu olan Hayri Kıvrıkoğlu’nun yabancı dili İngilizce.

GÜL’Ü KARŞILAMAMIŞTI

Hayri Kıvrıkoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül'ü Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı'nda karşılamayışıyla gündeme gelmişti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı, Ercan Havalimanı'nda askeri törenle karşılanmamış, Gül için askeri tören Hayrünnisa Gül'ün katılmadığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılmıştı.

KORGENERAL MEHMET ERTEN KİMDİR?

Hava Pilot Tümgeneral Mehmet Erten, 1948 yılında Muğla’nın Bodrum ilçesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Milas’ta tamamlayan Erten, 1968 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan Erten, 1975-1979 yılları arasında 4.’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı 142.’inci Filo Komutanlığı’nda görev yaptı.

Hollanda’da Nato Havadan İhbar-Kontrol Teşkilatı’nda görev yapan Erten, Genelkurmay Lojistik Plan Şube Müdürlüğü’ne atandı.

Erten, 1999 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanlığı Plan Program Daire Başkanı oldu.

Mehmet Erten, 2001 yılında ise 12.’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na atandı.

2003’te Tümgeneralliğe terfi ederek Hava Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak atanan Erten, 2006 tarihinde 2.’nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı görevine getirildi.

2007’de korgeneral olan Mehmet Erten, Genelkurmay Başkanı Lojistik Başkanı olarak atandı.

Evli olan Mehmet Erten’in 1 çocuğu bulunuyor. Erten, İngilizce biliyor.

ORAMİRAL EMİN MURAT BİRGEL KİMDİR?

Oramiral Emin Murat Bilgel 1952 yılında Üsküdar/istanbul’da doğdu. 1970 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun olmuş, iki yıl subay olarak öğrenime devam ederek 1972 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda fiilen göreve başladı.

1978 yılına kadar Deniz Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli gemilerde branş subaylığı yapan Koramiral Bilgel, 1980 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak; TCG Karayel Komutanlığı, TCG Piyalepaşa Seyir Harekât Subaylığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanlığı Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığı Plan Şube Müdürlüğü NATO plan subaylığı, TCG Doğan Komutanlığı, Napoli/İtalya’da Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (AFSOUTH) İstihbarat Başkanlığı Plan Harekât Tatbikat ve Eğitim Şube Deniz İstihbarat Subaylığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Özel Sekreterliği, TCG Yıldırım II'nci Komutanlığı, TCG Yıldırım Komutanlığı, TCG Yavuz Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanlığı'nda Eğitim Yönetim ve Kıymetlendirme Şube Müdürlüğü, Tatbikat Eğitim Plan Program Şube Müdürlüğü ile 1’inci Hücumbot Filotillası Komodorluğu görevlerini yürüttü.

ORGENERAL BEKİR KALYONCU KİMDİR?

30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olarak oramiralliğe terfi etti ve Donanma Komutanlığı görevine atandı.
Jandarma Genel Komutanlığı'na Bekir Kalyoncu getirildi.

Kalyoncu, 1972 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Bekir Kalyoncu, Kara Harp Okulu Öğrenci Alay komutanlığı yaptı. Kalyoncu, 1997 yılında Tuğgeneralliğe yükseltildi.

Kalyoncu 2001 yılında tümgeneralliğe, 2005'te ise korgeneralliğe yükseldi.

Kalyoncu 2003'te Süleymaniye'de Türk askerlerin rehin alındığı operasyondan sonra ABD'yle yapılan görüşmelerde aktif rol almıştı.

Kalyoncu, 2007'de 7. Kolordu Komutanlığı görevini geldi. Kalyoncu, TSK'nın 21 Şubat 2008'de başlattığı Güneş Harekatı'nın sorumlu komutanı olmuştu.

Kalyoncu, 2009 yılında Orgeneral rütbesiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na atanmıştı.

Cumuhurbaşkanı Gül'ün eşinin elini sıkmadığı iddiasıyla adı tartışmalara neden olan Orgeneral Aslan Güner Harp Akademileri Komutanlığı'na atandı.

EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve "İrticayla Mücadele Eylem Planı" davasında yargılanan Albay Dursun Çiçek emekliye ayrıldı.

Odatv.com
04.08.2011 11:42


http://www.odatv.com/n.php?n=yas-kararl ... 0408111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı İstifa Etti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Ağu 2011, 03:00

İSTİFALAR, HÜKÜMETİN PLANINI BOZDU
[img]
http://ulusalkanal.com.tr/images/storie ... komuta.jpg[/img]

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifalarının ardından toplanan Yüksek Askeri Şura’da, ordunun yeni komuta kademesi belli oldu. İstifalar AKP'nin planını bozdu, tutuklu general ve amirallerin görev süreleri uzatıldı.

Ordunun yeni komuta kademesini belirlemek üzere 1 Ağustos’ta toplanan Yüksek Askeri şura, 4 gün boyunca sürdürdüğü çalışmaları bugün sonuçlandırdı ve hazırlanan atama ve terfi listesi Çankaya köşkü’ne onaylatıldı.
ES: (Ahmet Sever yeni komuta kademesini açıklarken…)
Gül’ün onayının ardından ordunun yeni komuta kademesi şöyle şekillendi.

Hayrünisa Gül’ün elini sıkmadığı için hükümet ve hükümet yanlısı medyanın hedef aldığı Orgeneral Aslan Güner Harp Akademileri Komutanlığı’na, internet andıcı soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı istenen Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler de Eğitim Ve Doktrin komutanlığı görevine atandı.

Erzincan’daki Ergenekon Davası'nın 1 numaralı sanığı durumundaki EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise emekliliğini istedi.

Hayri Kıvrıkoğlu'ndan boşalan 1. Ordu Komutanlığı'na Yalçın Ataman, Ataman'dan boşalan 3. Ordu Komutanlığı'na orgeneralliğe bu yıl terfi eden Ahmet Turmuş atandı.

Kara Kuvvetleri'nde orgenerallik kadrosuna atanan bir diğer isim de Abdullah Atay. Orgeneral Abdullah Atay da Ege Ordusu Komutanlığı'na getirildi.

Orgeneralliğe yükselen Hulusi Akar’ın Genelkurmay 2. Başkanlığı'na getirildiği Yüksek Askeri Şura’da, Güney Deniz Saha Komutanı Nusret Güner Donanma Komutanlığına getirilirken, tutuklu Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın YAŞ üyesi olarak silahlı kuvvetlerdeki görevine devam etmesi kararlaştırıldı.

Şura kararlarıyla, 30 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 49 general ve amiralin görev süreleri de bir yıl uzatıldı.

Görev süresi bir yıl uzatılan 49 general ve amiralden 14’ü Balyoz davası kapsamında tutuklu.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı.

Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının tepki istifasıyla; AKP, Yüksek Askeri Şura planını hayata geçiremedi.

Hükümetin, tutuklu general ve amiralleri emekliye sevk etme ya da açığa alma planı bozuldu. Hükümet, Aslan Güner ve Nusret Taşdeler gibi, hedef alınan komutanların atanmalarına da engel olamadı.

Perşembe, 04 Ağustos 2011 19:01

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı İstifa Etti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Ağu 2011, 22:10

IŞIK KOŞANER SURİYE KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORDU

Resim

CHP günlerdir YAŞ krizinin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmasını istiyor. Hükümet ise Bülent Arınç’ın ağzında bu fikirde olmadığını gösterdi.

Odatv olarak basit birkaç soru soralım.

Hükümet ile Işık Koşaner arasındaki kriz başlıkları arasında Suriye konusu var mıydı? İstifanın ardından Koşaner, sıkça Irak Savaşı’na katılmak istemediği için Özal ile ayrı düşürek istifa eden Genelkurmay eski Başkanı Necip Toruntay’a benzetildi. Bu benzerlik bir başka açıdan da gerçek mi oldu? Yani Koşaner, tutuklu askerler krizinin dışında Ergenekon ile Suriye konusunda farklı mı düşünüyordu? Eski komuta kademesi, sadece birkaç ay önce ortak askeri tatbikat yaptığı Suriye Ordusu’na karşı olası bir askeri operasyon konusunda gönülsüz müydü? Koşaner, bu nedenle mi istifaya zorlandı?

YAŞ kararlarının açıklanmasından sadece birkaç saat sonra toplanan zirveyle yeni bir aşamaya geçtiği anlaşılan Suriye politikasında askeri müdahale imaları bu soruları akıllara getirdi.

Elbette soruların cevapları YAŞ’taki istifaların her yönüyle aydınlatılmasında.

Odatv.com
13.08.2011 11:47


http://www.odatv.com/n.php?n=isik-kosan ... 1308111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Önceki

Dön Ergenekon Davası, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Asil Türk Milleti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron