Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

ETKO'nun Kurulması

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

ETKO'nun Kurulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:45

ETKO'nun Kurulması

ETKO, TİT gibi gizli örgütler. Şevkat Çetin’in Esat Bütün dönemindeki eylem çizgisini eleştirmesi üzerine kurulmuştur. Yukarda da belirttiğim gibi, yakalanmaların sıklaşması üzerine Şevkat Çetin. ÜGD yöneticilerinin aradan çekilmesini, eylemler için ayrı bir grup kurulmasını savunuyordu.
Şevkat Çetin Genel Başkan olur olmaz bu amaçla teşkilatlandırma sekreterliğinde çalışan Ali Uzunırmak'a Ankara çapında bir anket düzenlenmesi görevini verdi. Bu anket bütün yurtlarda ve senitlerde W Lülecekti. Amaç, fikir adamı olanlarla, eylem adamı olanları ayırt ettim ve eyleme yatkın kişileri belirlemekti.
70 kadar soru belirlendi. Bunlar, "Türkiye'nin bugünkü durumu", "Hiç silah kullandınız mı", "Silahınız olsa, karşınıza bir komünist çıksa hemen vurur musunuz" gibi sorulardı. Bu soruların hiç düşünmeye fırsat verilmeden cevaplandırılması isteniyordu. Anket teksir edilerek her ülkücüye verildi ve anında cevaplandırılması istendi. Cevap verenler kağıdın sol üst köşesine adını soyadını yazıyordu.

Bunun dışında semt başkanlarına talimat gönderilerek güvenilir ve gözü kara kişilerin listesinin yapılarak Genel Merkeze gönderilmesi istendi. Anketle, semtlerden gönderilen listeler Genel Merkez tarafından da derlendirildi. Şevkat Çetin eyleme yatkın kişileri 25-30 kişilik gruplar halinde MHP Genel Merkezinde toplayarak konuşma yaptı. Şunları söylüyordu: "Türkiye'nin hali malum. Komünistlerle ülkücüler savaş halindeler. Bizim de görevimiz, komünistlerle savaşmak ve vatanımızı bunlardan temizlemektir. Bu her ülkücünün en büyük vazifesidir. Sizler de artık bu savaşta yerinizi almalısınız. Bunun için de biz haydi dediğimiz zaman hemen harekete geçecek durumda olmalısınız. Her an için bizden gelecek emirleri bekleyin." Bu toplantıların tarihi 1978 sonlarıdır. Bana Şevkat Çetin'in bu konuşmalarını nakleden, sonradan ETKO örgütü içinde bulunan Mustafa Mercan'dır.

Yapılan bu çalışmalardan sonra ETKO kuruldu. Ankara'da ETKO'nun kurucusu ÜGD Ankara Şubesi Başkanı Salih Dayan'dır. Şevkat Çetin'den aldığı emir üzerine ETKO'yu kurmuştur. Bu olay Abidinpaşa'da yakalanan ETKO hücresi mensuplarının ifadelerinde de yer almaktadır, ifadelerde şunlar belirtiliyor: Salih Dayan, Abidinpaşa eski başkanı Necmi İşgören ile birlikte bu bölgeden Mehmet Muti'yi ve Cemal Çelen'i çağırarak, Abidinpaşa'da silahlı bir örgüt oluşturmalarını emrediyor. Bu örgütün adının ETKO olacağını sözlerine ekliyor.

Örgütün görevi. Salih Dayan'ın yapılmasını istediği eylemleri gerçekleştirmek, itamın için kendilerine silah, dinamit gibi malzemeler veriliyor.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ETKO'nun Kurulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:47

Necmi İşgören Hain İlan Edildi

Daha sonra bu sanıklar yakalandığında, Şevkat Çetin bana ETKO'yu Neçmi İşgören'in ihbar ettiğini söyledi. Necmi'den şüphelenilmesi şöyle olmuş: ETKO'cular İçcebeci'de bir kahveyi taramaya gittiklerinde, orada polisin beklediğini görmüşler. Bunun üzerine Necmi'den şüphelenilmiş. Ayrıca şöyle bir olay da anlattılar: Necmi, Mehmet Muti ile polise düştüğü zaman, ona, "Bana hiç bir şey yapmıyorlar" demiş. Oysa Necmi'nin birkaç cinayete karıştığını polis de biliyormuş. Mehmet bunları Genel Merkeze bildirince, Necmi hakkındaki şüpheler kuvvet kazandı. Necmi hain ilan edildi.

Bunun üzerine ETKO sanıkları ifadelerinde Necmi'yi suçladılar. "O emir verdiği için yaptık" dediler Necmi İşgören şu anda Mamak Cezaevinde bulunuyor ve ETKO davasından yargılanıyor. Abidinpaşa başkanı iken çeşitli cinayetlere karıştığı ortaya çıkmıştır. Kendisini cezaevinde de tecrit etmeye kalktılar. Fakat tutukluların birçoğu onu savundu.

ETKO'nun kurulmasında Şevkat Çetin in rolü açığa çıkmadı. İfadelerde adı geçmedi.
ETKO, TİT gibi isimlere gelince. Bunlar daha çok bu gizli örgütlenmeye tabanda verilen isimlerdir. Yukardan çeşitli yerlerde gizli örgüt kurulması, vurucu tim oluşturulması emredilmiştir. Fakat bunların isimlerinin ETKO. TİT vs. olacağının emredildiğini de sanmıyorum. Bu isimler, örgütü kuran kişilerin taktığı isimlerdir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ETKO'nun Kurulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:49

Bazı Semt Başkanları

Bir kısmı bugün hâla görevde bulunan, ÜGD Ankara Şubesine bağlı bazı semt başkanları şunlardır:

Gülveren semti başkanı: Ali Şalıbazoğlu'dur Bazan yerine Hanifi Zengin bakar. Ali Şalıbazoğlu zannedersem Ulus'ta Gümrük ve Tekel Bakanlığına bağlı bir yerde çalışıyor. 1978 yazında dört ay cezaevinde yattı. Hanifi Zengin ise şu anda Mamak Cezaevinde. Adam öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanıyor.
Hüseyin Gazi semtinin başkanı: Durmuş Ay'dır. İkinci Başkan Mehmet Çermeli'dir. Durmuş Ay İTİA'da öğrencidir. Çermeli şu anda Mamak'ta. Cinayetten yargılanıyor.

Mamak semti başkanı: Hüdai Kuş'tur. Mamak Cezaevinde, otobüs tarama suçundan yatıyor.

Dörtyol semti başkanı: Ümit ölmez'dir. Şu anda Hacettepe Yurdunu taramak suçundan dolayı cezaevinde.

Etlik semti başkanı: Kemal Cankılıç'tır. Cankılıç aranıyor.
Babası K.Maraş'ta başkomiserdir. Zannedersem Maraş'ta, babasının yanında saklanıyor.

Aydınlıkevler semti başkanı: Müslüm Korkmaz'dır. Gazi Eğitim de okur. Adanalıdır.
Hasköy semtini idare edenler: Mustafa Çoban ve Bilal Çoban adlı iki kardeştir. Devamlı cezaevine girmiş çıkmışlardır. Silah yakalatmışlardır.

Şükrüye Mahallesi başkanı: Muhlis Koyuncu'dur.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ETKO'nun Kurulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:50

ÜOD, ÜGD ve ÜYD Hikayesi

ÜOD, ÜGD ve ÜYD bir zincirin halkaları, birbirinin devamı olarak kurulmuşlardır. Hepsi de MHP Genel Merkezine bağlı olarak faaliyet göstermişlerdir. Bunlardan birinin feshedilerek, diğerinin kurulması kamuoyuna başka türlü anlatılmasına rağmen, esas sebep, adli takibattan sıyrılmaktır. ÜOD'nin anarşinin kaynaklarından biri olduğu ve kapatılacağı anlaşıldığı için ÜGD kurulmuştur. üYD'nin kurulması da aynı sebeptendir.

ÜGD kurulduğu zaman, ÜOD'nin başkanı Muhsin Yazıcıoğlu istifa ederek bu derneğin başına getirildi. Ayrıca ÜOD'nin tüm yöneticileri ÜGD Genel Yönetim Kuruluna girdiler. Ülkü Ocaklarının binalarında ÜGD'ler faaliyet göstermeye başladı. Birçoğunun başkanlığına Ülkü Ocakları başkanları getirildi.
ÜGD'nin 1979 Martında yapılan kongresinde. Genel Merkezin Konya'ya taşındığı bildirilmesine rağmen, ÜGD Merkezi Ankara'da Bahçelievler'de MHP Gençlik Kollan binasında faaliyetini sürdürdü. ÜYD'nin Merkezi de Nevşehir'de gösterilmesine rağmen, bu dernek MHP Genel Merkezinde, MHP Gençlik Kollarının bulunduğu eski binada faaliyet göstermektedir.

ÜOD'den ÜGD'ye geçiş şöyle oldu: 1978 Mayısında Ankara Valiliği Ülkü Ocakları hakkında suç duyurusunda bulunduğu zaman, bu dosyayı Ulus'taki Asliye Cezanın birinci hakimi olan Osman Bağbek'e aldırmayı başardık. Osman Bağbek MHP'lidir ve göçmendir. Karısı Mithatpaşa'daki Adliyede savcıdır. Bu da MHP'lidir. Kadın savcı MHP'ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söylüyordu. Kızları da ülkücüdür. Bu kızı Ticaret Turizme biz soktuk.

Suç duyurusundan üç-dört gün sonra ben, Ali Batman ve Av. Hilmi Barlas, Osman Beyin yanına gittik. Ali Batman'ın Ülkü Ocakları Başkanı olduğu dönemdeki suçlardan dolayı dava açılmıştı. Ali Batman ve Hilmi Barlas, Osman Beyle konuştular. Bunlar Osman Beye, "Sen bu dava için beraat kararı ver, dosya Yargıtaydan nasıl olsa bozularak gelir, bu arada kamuoyu yaratmış ve zaman kazanmış oluruz, yeni bir dernek kurarak Ülkü Ocaklarının mallarını oraya devrederiz" dediler. Gerçekten de Osman Bey beraat kararı verdi. Bu karara o zaman herkes hayret etti. Dosya Yargıtaya gitti. Bozularak geldi.

Bu defa Osman bey, Ülkü Ocaklarını kapatma ve Ali Batman'a on ay hapis cezası kararı verdi. Ayrıca hapis cezasını tecil etti.
Dosyanın Osman Beye gitmesini Av. Hilmi Barlas sağlamıştı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir