Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

1978 Başında Niğde'de MHP'li Olaylar

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

1978 Başında Niğde'de MHP'li Olaylar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 21:08

1978 BAŞINDAKİ NİĞDE OLAYLARI

Mustafa Mit'ten Silah ve Dinamitleri Alıyoruz


1978 Ocak başında Niğde'de iki ülkücü öldürüldü. Ben o zaman Nenehatun Yurdunda kalıyordum. Bunların cenaze törenleri için Niğde'ye gittik. Niğde'den döndükten sonra, bir gün Ankara Eğitim Enstitüsü öğrencisi Ramazan özcan ve ve İbrahim Bozkurt'un öldürülmesinden 6 sene 8 ay ceza alıp halen Mamak'ta yatan Yüksek Teknik Öğretmen Okulu öğrencisi Hanifi Tokgöz gelip beni buldular. Bunlar da Niğdeliydi. Hanifi de benim gibi Nenehatun Yurdunda kalıyordu. Biz bunlarla aynı dönemde Niğde'de bulunmuştuk. Bunlar, "Niğde'de iki şehit verdik. Durum kötü. Arkadaşlarımızın intikamını alalım" dediler. Ben de bu teklifi kabul ettim.

Hep birlikte o zaman Nenehatun Yurdunda kalan Emek bölgesi illegal başkanı Mahmut Korkmaz'ın yanına gittik. (Mahmut sonradan Ankara şubesi ikinci başkanı oldu. Halen 7 TİP'linin öldürülmesinden dolayı aranıyor.) Mahmut bizi bir yazıyla Ülkü Ocakları Genel Yönetim Kurulu Üyesi Salih Dayan'a gönderdi. Salih Dayan o dönemde silah işlerine bakıyordu. Dayan'a durumu anlattık. Dayan, düşündüğümüz şeyin çok iyi bir şey olduğunu, tüm ülkücülerin bizler gibi hareket etmesi gerektiğini söyledi ve bir yazıyla bizi MHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mit'e gönderdi.

Bu yazıda Salih Dayan şöyle diyordu:

"Sayın başkanım, arkadaşların çeşitli malzemeye ihtiyaçları var. Bunları karşılarsanız memnun olurum. Saygılarımla." Dayan bu yazıyı bize verirken, "Allah yardımcınız olsun" dedi. MHP Gençlik Kollarında yazıyı ikinci başkan Mustafa Mit'e verdik. Mit bize ne yapacağımızı ve nelere ihtiyacımız olduğunu sordu. Biz de silah ve dinamit istediğimizi söyledik. Bize dört adet silah, (Bunların ikisi otomatik Brovning, 7.65'di.) dört kutu mermi, 16 adet dinamit lokumu, 16 fünye ve fitil verdi. Bunları valize koyarak otobüsle Niğde'ye gittik.

Yarım Kalan Eylem

O sırada Niğde'de devrimciler hakimdi. Buradan Bor'a gittik. Niğde Yurdu Müdür Yardımcısı Mustafa Şafak'ı bulduk. Mustafa o sırada Bor Ülkü-Bir Başkanlığı yapıyordu. Durumu anlattık. Niğde bölgesi başkanını çağırdık.
Ertesi gün Niğde bölgesi başkanı Yunus (Bolu öğretmen Okulundan mezun, ilkokul öğretmeni) Mustafa Şafak ve biz bombaların nereye konacağını, nereyi kurşunlayacağımızı tartıştık, Niğde'de devrimcilerin gittiği bir bilardo salonuna önce dinamit atmayı, sonra taramayı kararlaştırdık. Yunus bize üs olarak bir ev ayarlayacaktı ve eylemi ben, Hanifi, Ramazan yapacaktık.
O sırada kurşunlayacağım kahve olan Nebi'nin yerini polis mühürledi. Biz de getirdiğimiz silahları Mustafa ve Yunusa bırakarak Ankara'ya döndük. Hanifi Emek bölgesi vurucu timinde olduğu için dönmek zorundaydı. Bana da Ankara şubesi Hukuk Masasında çalışmam teklif edilmişti.

Niğde'deki Bombalamalar

Ben Ankara'ya döndükten sonra Mustafa Şafak'ın Bor Kaymakamlığına dinamit atmaktan gözaltına alındığını öğrendim. Bor'a gittim. Mustafa bana, dinamitlerin Niğde Töb-Der ve Pol-Der ile, Bor'a yeni tayin edilen kaymakamın evine ve CHP İlçe Başkanı Av. Mehmet özdemirin evlerine atıldığını, planları kendisi ile Yunusun yaptıklarını, eylemleri şu anda Hacettepe Hidroloji ikinci sınıf öğrencisi Ahmet Görünmez (Borlu) ile Niğde Ticaret Lisesi ülkücülerinin başkanı olan, Bor'un Kemerhisar nahiyesinden Ramazan isimli şahısların gerçekleştirdiğini anlattı. Ramazan bu olaydan bir yıl sonra Bor-Niğde yolunda Murat marka bir arabada iki silahla yakalandı.

Niğde'deki olaylardan dolayı bu şahıslar açığa çıkmadı. Mustafa Şafak evinde 15-20 cm. dinamit fitili bulunduğu gerekçesiyle onbeş gün cezaevinde yattı, çıktı.
Ben Mustafa Şafak'la görüşmemde silahları istedim. İki tanesini alarak Mustafa Mit'e iade ettim. Diğer iki silah Niğde bölgesinde kaldı. Mustafa Şafak, Niğde'den tayin olup da ayrılırken bu iki silahı Hayati Taşçı'ya bırakmış.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir