Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

DK ile Ergenekon arasındaki bağı itirafçılar kurdu

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

DK ile Ergenekon arasındaki bağı itirafçılar kurdu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:54

DK ile Ergenekon arasındaki bağı itirafçılar kurdu

Devrimci Karargâh, Ergenekon'un üçüncü iddianamesindeki gizli tanık ve itirafçıların ifadelerinde PKK'dan kaçanların sığındığı şehir yapılanması olarak gösteriliyordu. Bir gizli tanığa göre de DK, Ergenekon'un kullandığı Hizbullah, DHKP/C ve MLKP gibi terör örgütlerinin işlevsizleştiği gerekçesiyle kurulmuştu. Polis raporlarında altı çizilen kuşkular, gizli tanık ve itirafçı ifadeleriyle de Ergenekon'un denetiminde olduğu izlenimi uyandırılsa da DK daha çok Ergenekon'la ilintili gibi gösterilmeye çalışılan ve bu amaçla bir takım emareler ortaya atılan devlet denetiminde bir örgüt gibi görünüyordu. Zaten itirafçı ve gizli tanıkların ifadelerini doğrulayacak delillerin bulunmasını sağlayacak ihbar 15 Temmuz 2009'da, İstanbul polisine yapıldı. Elektronik posta yoluyla gönderilen ihbarda bazı denizci askerlerin Gölcük'teki ev adresleri de verilerek uyuşturucu ticareti yaptıkları öne sürülüyordu. İhbar üzerine 17 Temmuz 2009'da polis hepsi de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda rütbeli askerlere ait olan birçok eve baskın düzenledi. Sonradan hepsi de Ergenekon sanığı olan Yiğithan Göksu, Yakut Aksoy, Ülkü Öztürk, Tarık Ayabakan, Sinan Efe Noyan, Sezgin Demirel, Oğuz Dağnık, Mehmet Orhan Yücel, Koray Kemiksiz, Halit Mehmet Ergül, Fatih Göktaş, Faruk Akın, Burak Özkan, Burak Düzalan, Burak Amaç, Barbaros Mercan, Alperen Erdoğan, Ali Seyhur Güçlü'nün evlerinde yapılan aramalarda 100 adet fişek ile 500 gram patlayıcı maddenin yanı sıra az miktarda esrar, ectasy ve captagon haplar ile Abdulah Öcalan bazı kitapları ve içlerinde çok sayıda örgütsel doküman olarak değerlendirilen belgeler ile fişleme kayıtlarının yer aldığı taşınabilir hafıza kartları bulduğu açıklandı. Teğmenlerin yapılan adli tıp muayenelerinde uyuşturucu kullandıklarını gösteren bir emareye rastlanmasa da polis dijital hafıza kartıyla ilgili yaptığı incelemede denizci askerlerle Devrimci Karargâh örgütü arasında bağ kuracak delillere ulaştığını öne sürüyordu. Hafıza kartında yer alan dokümanların yapılan incelemesinde ise adeta 2 ay sonra yurtdışından elektronik posta yoluyla gönderilecek olan DK ile ilgili ihbarı doğrulayacak bulgular elde edilmişti. Hafıza kartında DK örgütünün bildirileri, PKK'nin silahlı kanadı HPG Ana Karargâh Komutanlığı'nın yaptığı bazı açıklamalar, Bostancı'da polisle girdiği çatışmada öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın konuşma kayıtları ve video görüntülerinin de bulunduğu tespit edilmişti. Ayrıca bazı fişleme kayıtları ile DK ile bağlantılı "Karargâh Evleri" diye anılan bir takım adresler ve evde kalacak kişilere ilişkin görevlendirmeler yapıldığının tespit edildiği de iddia ediliyordu. Ancak bu hafıza kartlarının, söz konusu olan askerlerin hiçbirinin bilgisayarında kullanılmadığı ortaya çıkacaktı.

Hafıza kartının içinde, bahriyeli subaylar ile Devrimci Karargâh örgütü arasında bağ kurulmasına neden olan "Nisan Bülteni" isimli belge de yer alıyordu. Söz konusu belgede "Başkanımızdan" başlığı altında, "Tarihte olduğu gibi yine devrimci Harbiyeliler emperyalist güçlerin oyunlarını bozacaktır. Elleri kolları bağlanmış hareketsiz hale gelmiş komutanlarına tekrar mücadele kararlılığını kazandırmak için yaratıcı motor gücü olacaklardır. Selam olsun devrimci karargâhın aydınlığını rehber edinen tüm kardeşlerime" ifadeleri yer alıyordu.

Aynı belgede "Doğu Perinçek Başkanımızın Emirleri" alt başlığı altında Ergenekon sanıklarından Perinçek tarafından emir ve talimatların verilerek örgüt tabanına aktarıldığı öne sürülen şu ifadeler yer alıyordu:

"Moraller ve motivasyon zirvede tutulsun bu konuda her türlü faaliyet organize edilsin. İçerdekilere ve ailelerine yardımlar aksatılmasın ihtiyaca göre aidatlar arttırılsın. Atlas güvenlik, E.A. ve diğer emekliler hainleri bulmada aktif kullanılsın. Levent Bektaş'ın ekiplerinin yerine yeni ekipler kurulsun. Yeni timlerin oluşturulmasını Mücahit Erakyol Albay organize etsin. Poyrazköy'de kalan malzemeler korunaklı bölgelere dağıtılsın. Karargâhın emri olmadan hiçbir operasyonel eylem yapılmayacak bu konuda son emir yetkisi Levent Bektaş'ındır. Genç subayların fikri altyapılarının ve ideolojilerinin sağlam temellere oturabilmesi için eğitim ve kamp çalışmaları yapılsın, bu bağlamda doküman ve materyallerin ulaştırılma kanalları kontrol edilsin. Yayınlar takip edilip çözümlemesi yapılmalı. Genç teğmenler arasında taban çalışmaları için A.Y. 'in ekibi harekete geçirilecek. İnternet yoğun bir şekilde propaganda faaliyetleri için kullanılacak. Devrimci Karargâh'taki çekirdek kadronun evleri ile Aydınlanma ve yeni adam kazanma evleri birbirinden ayrılacak, irtibatları kesilecek. (Devrim fikrinin genç subaylar arasında geniş tabana yayılması için yeni projeler geliştirilecek). Emirlerin iletiminde köprü elemanlar kullanılacak. Deşifre olanlar derhal görevden alınacak Karargâh dışı görevler verilecek. Aydın Ortabaşı, ÇYDD'den gelen parasal kaynakların miktarlarının Perinçek'in emirleri doğrultusunda artırılması. Diğer parasal kaynak konusunda yeni satış kanalları (maddeler) oluşturulacak. Aydın Ortabaşı'nın mezun ettiği kız öğrenciler, yapının sivil tabanına, hızlı bir şekilde kazandırılması için organizasyonlar yapılacak. Devrimci teğmenlerin yeteneklerini artırıcı eğitimlerden geçirilecek, emir ve görevler yeteneklerine göre verilecek. Yandaş medya ve onları yönlendirenler Komutanlarımızı kuşatmışlardır. Devrimci Subaylar Komutanlarımıza dinamizm kazandıracak eylemleri hayata geçirecektir."

Denizci teğmenlerin evinde bulunduğu öne sürülen hafıza kartındaki "Nisan Bülteni" ile "Başkanımızdan" başlıklı dokümanlar, Yılmazkaya'nın öldürüldüğü operasyonlarla ilgili tutuklananlar hakkında 15 Ağustos 2009'da hazırlanan Devrimci Karargâh Davası iddianamesinde de yer alıyordu. İki metin arasında farklılıkların olduğu belge, Devrimci Karargâh İddianamesi'nde ise şöyle yer alıyordu:

"Nisan Bülteni isimli bir sayfadan oluşan ve 'Başkanımızdan' başlıklı belgede 'Doğu Perinçek Başkanımızın emirleri' altbaşlığı ile devam eden maddeler arasında şüpheli Aylin Duruoğlu'nun (Devrimci Karargâh soruşturmasında tutuklanan Vatan gazetesi çalışanı) tahliye kampanyalarına genç teğmenlerin destek vermesinin istenildiği, bu konuya ilişkin de 'S.D. organize edecek' şeklinde ibarelerin bulunduğu, yine aynı belgeler içerisinde 'başkandan gelen emirler doğrultusunda yapılan görevlendirmeler' başlığı altında Devrimci Karargâh terör örgütüne yönelik çalışma ve belgelerin bulunduğu anlaşılmıştır." Denizci teğmenler Barbaros Mercan, Sinan Efe Noyan ve Faruk Akın'ın Değirmendere'deki evlerinde yapılan aramada ise iddiaya göre buzdolabının arka kısmındaki motor bölümünde siyah poşet içerisinde biri siyah, diğeri beyaz iki poşet daha bulunmuştu. Bu poşetlerin içinde ise, "Alb. Tayfun Duman'dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini Levent Bektaş, Orhan Yücel Albay üzerinden iletecek. Size teslim edilen malzemeleri korunaklı bir yerde tutunuz" yazılı bir not kâğıdı da ele geçirildi. Polis Laboratuvarı'nda yapılan incelemede yazının 19 sanıktan hiçbirinin el ürünü olmadığı tespit edilse de teğmenler hakkında eski DKK Metin Ataç ile dönemin donanma komutanı ve sonradan DKK olan Eşref Uğur Yiğit'e 'suikast' yapılacağı iddiasıyla oluşturulan amirallere suikast iddianamesinin sanıkları oldular. Sanık bahriyeliler tüm suçlamaları reddederken, evlerinde bulunan uyuşturucu ve içinde örgütsel dokümanlar bulunan hafıza kartlarının da aramalar sırasında polis tarafından yerleştirildiğini savunsalar da tutuklanmaktan kurtulamadılar. Ergenekon bağlantılı Poyrazköy iddianamesinde de DK ile Ergenekon arasındaki bağlantıyı Tuğamiral Levent Görgeç'in sağladığı da öne sürülmüştü. Poyrazköy İddianamesi'nde yer alan bir belgede, "Devrimci Karargâh'taki çekirdek kadronun diğerleri ile olan bağlantılarının yapıya zarar vermeyecek şekilde ayrıştırılmasını Levent Görgeç sağlayacak" deniliyordu.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir