Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

68 Hareketi Atatürk'le Yola Başlayıp, Marksizm-Leninizmemi..

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

68 Hareketi Atatürk'le Yola Başlayıp, Marksizm-Leninizmemi..

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:16

68 HAREKETİ MUSTAFA KEMAL'LE YOLA ÇIKIP MARKSİZM-LENİNİZM'E Mİ ULAŞTI?

Hulki Cevizoğlu - Peki Sayın Yalçın, önemli bir tarihe işaret ettiniz, doğrudur. Deniz Gezmiş, o sizin sözünü ettiğiniz yürüyüşü 30 Ekim 1968'de yaptı. Mustafa Kemal ile yola çıktı ama, Marksizm ve Leninizm'e kalmadı mı? Mustafa Kemal ile yola çıkarak, Mustafa Kemal'le mi devam etti? Marksizm'e, Leninizm'e mi ulaştı?

Hasan Yalçın - Şimdi şunu söylüyor; bir kere şu tesbit edildi. 68, dediğiniz olayı 1970'li yıldan ayırmak lâzım. 1970 başka bir olay, onu söyleyeceğim. Ayrıca sizin sürekli olarak program içerisinde konuyu getirmek istediğiniz bir nokta vardı, ona değineyim önce.

Hulki Cevizoğlu - Bir yere getirilmeye çalışan sistem nedir? Şuradan çıkarak onu ısrarla soruyorum. Deniz Gezmiş idama giderken attığı slogan -yanlışsam beni düzeltin- "Yaşasın Marksizm'in, Leninizm'in, yüce ideolojisi" diyordu. Yani son noktada -burada bir yanlış varsa lütfen düzeltiniz- bu sloganla bitiyor. Ama ilk hareketi Deniz Gezmiş'in 30 Ekim 1968'de adı da belli, "Emperyalizme Karşı Tam Bağımsız Mustafa Kemal Yürüyüşü". Yani o zaman 'Mustafa Kemal Yürüyüşü' diye başlıyordu 1968'de. Ama işte 71-72'de Marksizm'in, Leninizm'in yüce ideolojisine dönüşüyor. Onun için...

Hasan Yalçın - Ben sizin sözünüzü anladım. Yani Deniz Gezmiş ile ben öldüğü saate kadar birlikte hapisleydim. Savunması da vardır, yayınlanmıştır. Deniz Gezmiş; öldüğü ana kadar bağımsızlıkçıdır ve idam sehpasında da 'Kahrolsun Amerikan emperyalizmi, bağımsız Türkiye' demiştir. Ama, tabiî ki. Deniz bilimsel sosyalisttir. Ayrıca şunu da söyleyeyim; biliyorsunuz ki. Deniz bilimsel sosyalist olduğu için bu kadar bağımsızlıkçıdır.

Bugün Türkiye'de bilimsel sosyalistlerden daha bağımsızlıkçı birisi var mı? Türkiye'nin Doğru Yol Partisi mi daha bağımsızlıkçı? Anavatan Partisi mi daha bağımsızlıkçı? Refah Partisi mi daha bağımsızlıkçı? Bunların hepsi Türkiye'nin ekonomisini IMF'ye teslim etmediler mi? Dünya Bankası'na teslim etmediler mi? Türkiye'nin bilimsel sosyalistleri dün de, bugün de Türkiye'nin bağımsızlığına, Türkiye'nin Milli Kurtuluş Savaşı'na, Türkiye'nin Mustafa Kemal'ine sahip çıka gelmişlerdir.
Deniz Gezmiş'in sosyalist olduğunu kim nerede biliyor? Deniz Gezmiş, sosyalistin hasıydı. Sosyalistin hası olduğu için de bağımsızlığa sahip çıktı. Bu sebeple sahip çıkabildi. Mustafa Kemal'in bayrağını Samsun'dan Ankara'ya taşımasının sebebi, onun sosyalist olmasıdır. Yoksa, mesela o zamanın Hür Düşünce Derneği'nin Başkanı taşımış mı Ankara'ya Samsun'dan bayrağı? Böyle bir şey yok. Ama aslında fikir demek, 68 demek, Türkiye'nin bağımsızlığım savunması demektir. Bunun özünde de sosyalistler vardır. Deniz Gezmiş de bir sosyalisttir.

Hulki Cevizoğlu - Ben size şöyle bir soru sorarsam yanlış sormuş olur muyum?

Hasan Yalçın - Hayır.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir