Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sihir

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Sihir

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 22:00

SİHİR:

Eski Türkler'de «sihir» de Tisin dinine bağlıdır. Hatta «büyü» kelimesinin de bu naturizm müessisi olan «Buğu» dan türemiş olması muhtemeldir.
Moğollar şamana «Böke» derler. İlerde «Moğol» un da «Buğu» tabirinden tahrif edilmiş olduğunu göreceğiz.
Eski Türkçe'de sihire «Yalgı = yalvı» derlerdi.

«Yalvaç = elçi, peygamber» kelimesi buradan gelir.
Uygurlar elçiye «yalafar» derlerdi. «Yalvaç» kelimesini yalnız dinden haber veren manasına kullanırlardı.

Eski Türkçe'de sihrin bir adı da «yat»tır. Fakat bu sihir bilhassa «Yat taşı» namı verilen «Yeşim» taşının kudstyetine dayanıyor. «Yada, Cuda taşı» gibi tabirler hep bu «yat» kelimesinden gelir. (Fransızcası Jade). Yat taşı'na «yağmur taşı» ve «hacerü'l-matar» da derler. Güya bunu Hazreti Nuh oğlu Yasefe, o da oğlu Türk'e vermiş. Bu taşın bir çok hassaları var. Suya konulursa yağmur yağar, atın yelesine asılırsa seyahat esnasında serin bir rüzgar eser, bir beze sarılıp da yangına atılırsa yangın derhal söner ve hatta içinde sarıldığı beze ateşten ufak bir zarar bile gelmez. Bu taş vasıtasıyle kar ve dolu yağdırmak yahut kötü havayı iki havaya çevirmek mümkündür. Yüzük kaşı, kemer kaşı bundan yapılırdı. Zaten «kaş» esasen bu taşın ismidir. Kaşgar'da beyazına «akkaş», siyahına «kara kaş» derler. Şamanlar bu taş vasıtasıyle çok işler yaparlar, cinleri kovarlar, hastaları tedavi ederler. Bu taşı kullanan şamanlara «Yadacı» namı verilir.

Kaynakça
Kitap: TÜRK TÖRESİ
Yazar: ZİYA GÖKALP
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir