Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Uygur Hakanlığı'nın Zayıflaması ve Yıkılışı

Burada Uygur İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Uygur Hakanlığı'nın Zayıflaması ve Yıkılışı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 16:18

Uygur Hakanlığı'nın Zayıflaması ve Yıkılışı

821'de vefat eden bu kudretli kağanın yerine Uygur tahtına Alp Küçlüg Bilge Kağan çıkmıştır. Üç senelik bir hükümdarlıktan sonra ölen Alp Küçlüg Bilge'nin yerine 824'de Hazar Tegin, Ay Tengride Kut Bolmuş Bilge Kağan ünvanı ile Uygur tahtına geçti.

Sekiz yıl başta kalan bu Kağan zamanında Çinliler sık sık elçiler göndererek Uygur Devleti aleyhinde entrikalar çevirmeye başlamıştır. Bilhassa bu hükümdarın yerine geçen Hu-Tegin zamanında Çinliler düşmanca tutumlarını daha açık bir şekilde ortaya koymuştur. Kısaca, 832-849 arasında kağanlık yapan Hu-Tegin zamanında Uygur Devleti iç ithilaflarla çalkalanmıştır. Bu ihtilaflar esnasında entrikacıların başı olarak bilinen Vezir Kürebtn'e kızan Uygur kumandanlarından Külüg Bağır, ona karşı Kırgızlarla ittifaka girmişti. Fakat Kırgızlar, daha önce Uygur kağanlarının kendilerine karşı yaptığı saldırılan ve verdiği zararları unutamadıkları için, bu fırsattan istifade ederek Uygur başkenti Karabalsagun'u basarak hem hükümdarı öldürmüşler, hem de çok sayıda Uygur halkını katletmişlerdir. Böylece, Uygur Devleti 840 yılında büyük bir y ara almıştır.

Uygur Devletini yıkarak bir Kırgız Hakanlığı kuran Kırgızlar, Uygurlar'a karşı çok sert davranmışlar ve bu kardeş topluluğun dağılıp muhtelif yerlere göçmelerine sebep olmuşlardır. Nitekim. Uygurlar'dan önemli bir grup, daha önce bazı soydaşlarının gelip yerleştiği Kansu bölgesine göç etmişlerdir. Esas ana kitle ise batıya, bugünkü İç Asya'ya gelip yerleşmişlerdir. Uygurların bu göçünden sonra Ötüken olarak bilinen Orhun nehri kıyılarında Türk nüfus oldukça azalmıştır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ TARİHİ
Yazar: Mehmet SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Uygur İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir