Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çiller Suç Tanıklarını Bir Bir Öldürtüyor

Çiller Özel Örgütü Cinayetleri

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Çiller Suç Tanıklarını Bir Bir Öldürtüyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:01

ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR
(Doğu Perinçek, Basın Toplantısı, 16 Kasım 1996)


İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 16 Kasım 1996 günü, Parti'nin İstanbul İl Merkezinde bir basın toplantısı yaparak Çiller Örgütü'nün cinayetlerini açıkladı. Perinçek, bu bilgilerin 25yıllık örgütlü çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

• Bugüne kadar saptanabildiği kadarıyla, resmi makamlarca "faili meçhul" diye adlandırılan cinayetlerden dokuzunu Çiller Özel Örgütü gerçekleştirdi.

• Bu cinayetleri iki grupta toplamak mümkün: Suç tanıklarını ortadan kaldırmak ve uyuşturucu ticaretinde Suriye ile doğrudan bağ kurmak için, aradaki Cantürk ekibini tasfiye etmek.

• Cem Ersever, Orgeneral Eşref Bitlis suikastında kullanıldıktan sonra, Başbakanlık Atış Poligonu'nda Çatlı tarafından işkenceyle sorguya çekildi ve öldürüldü. Aydınlık'a açıklama yapan bir general, Eşref Bitlis'in katillerinin Çiller Özel Örgütü'nden olduğunu belirtmişti.

• Genelkurmay İstihbaratı, Çiller'in çevresindeki küçük suç ortaklarına yönelik cinayetlerin süreceğini saptıyor.

• Tansu Çiller ve Özer Çiller hakkındaki MİT İstihbarat Başkanlığı'nda bulunan beş rapor, derhal TBMM'ye, Cumhurbaşkanlığı'na ve Hükümete gönderilmelidir. Genelkurmay İstihbaratı da elindeki bilgileri aynı makamlara sunmalıdır. Suç kanıtlarını saklayanlar, suça ortak olurlar.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:02

Cinayet Bir: Orgeneral Bitlis'e Suikastın Faili Ahmet Cem Ersever'in Öldürülmesi

Tarih: 1 Kasım 1994.
İnfaz: Abdullah Çatlı ekibi.
Neden: Orgeneral Bitlis'e suikastın ve uyuşturucu ticaretinin elemanı ve tanığı.
Emekli Jandarma Binbaşı Ahmet Cem Ersever ve arkadaşları Mustafa Deniz ile Neval Boz Ankara'da kaçırılıp öldürüldü. Ersever, Boz ve Deniz'in cesetleri 4 Kasım'da Ankara'nın üç ayrı girişinde bulundu. JlTEM'in Grup Komutanı Binbaşı Ersever, Haziran 1994'te emekliliğini isteyip ordudan ayrılmıştı.

Genelkurmay İstihbaratı na göre Ersever ve arkadaşları Başbakanlık Poligonu'nda sorgulanıp öldürüldü. Ersever'in sorgusu videoya kaydedildi. Öldürüleceğini bilen Ersever, çok dikkatliydi ancak en yakın arkadaşı PKK itirafçısı Mustafa Deniz aracılığıyla tuzağa düşürülmüştü. Genelkurmay İstihbaratına yakın bir kaynak, Aydınlık'a, Ersever'in Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'e suikastın sorumlusu olduğu için öldürüldüğünü açıkladı.

Binbaşı Ersever, görevde olduğu dönemde, birçok cinayetin yanı sıra karanlık ticari işlere de karışmıştı. Bekaa vadisinden gelen PKK'nin denetimindeki uyuşturucunun Avrupa'ya geçişi için Suriye gizli servisi Muhaberat ile bağlantıyı gerçekleştirmişti. Ersever, bu amaçla Baalbek kentinde PKK'lilerle görüşme yapmıştı. Çevresine topladığı itirafçılarla, JİTEM'in olanaklarıyla uyuşturucu trafiğinde kilit konuma gelen Ersever, JİTEM'deki Amerikalı uzmanlarla birlikte çalışıyordu. Eşref Bitlis, Ersever'in bu faaliyetlerinden rahatsız oldu ve çevresinden uzaklaştırdı. ABD'nin Türkiye'nin himayesinde kukla Kürdistan devleti projesine cepheden karşı çıkan Orgeneral Bitlis, Ersever'in katıldığı suikastla ortadan kaldırıldı. Ersever, daha önce emrinde çalışan astsubaylar aracılığıyla Bitlis'in uçağına sabotaj düzenletti. Orgeneral Bitlis'in uçağı 17 Şubat 1993'te havalandıktan kısa bir süre sonra Ankara üstünde düştü. Eşref Bitlis, emir subayı Albay Fahir Işık, pilotlar Binbaşı Yaşar Erian ve Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ile Astusbay Emin Öner parçalanarak öldüler.

Ersever, Mart 1994'te istifa ettirildi. Aydınlık gazetesinde Genelkurmay'ı hedef alan açıklamalar yaptı. Ersever öldürüldüğü tarihte Başbakan olan Tansu Çiller "Kendi içlerinde hesaplaşma" açıklamasını yapmıştı.

Halen orduda önemli bir görevde bulunan bir generalin "Orgeneral Bitlis'in katilleri şimdi Çiller'in örgütünde" açıklaması 25 Ağustos 1996 tarihli Aydınlık'ta yayımlandı. Yetkili General, "Eşref Paşa'nın ölümünde rol oynayan Özel Harpçi subaylar şimdi Çillerle beraber. Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki Özel Harpçi subaylar da Çiller'in adamları" diyor.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:02

Cinayet İki: Özer Çiller'le Nükleer Madde Kaçakçılığı Yapan İki İranlı'nın Öldürtülmesi

Öldürtülenler: Lazım Esmaeili ve Askar Simitko (İran'ın Sivil Savunma Bakanlığı'na bağlı resmi olmayan operasyon örgütü MOD'un görevlileri).
Tarih: 15 Ocak 1995.
İnfaz: Abdullah Çatlı ekibi.
Neden: Özer Çiller'in nükleer madde ve silah kaçakçılığını Genelkurmay'a bildirmek.

Kürt kökenli bu iki İranlı, Özer Çiller ile stratejik madde ve büyük çaplı silah alımı, uyuşturucu ticareti yaptılar. Genelkurmay İstihbaratı, Simitko ve Esmaeili'nin Özer Çiller ile Yeniköy'deki buluşmalarını telerama cihazıyla görüntüledi. İran devleti adına Türkiye'de kaçakçılık faaliyeti yürüten Esmaeili ve Simitko, Çiller Özel Örgütü hakkında Genelkurmay İstihbaratı'na bilgi verdiği için öldürtüldü.

Genelkurmay İstihbaratına göre, Simitko ve Esmaeili, İran Sivil Savunma Bakanlığı'nın (MOD) Türkiye'deki görevlileri. Bunlar, Genelkurmay İstihbaratının bilgisi dahilinde Türkiye'de faaliyet yürüttüler. Özer Çiller, Mehmet Ağar kanalıyla Simitko ve Esmaeili ile bağlantıya geçerek, İran'ın büyük ihtiyaç duyduğu nükleer madde ve stratejik yedek parça satışını "özelleştirdi".

Genelkurmay İstihbaratı, bu iki İranlı görevlinin ölümünden kendilerinin sorumlu olmadığını İran askeri istihbaratına resmen bildirdi.
Aydınlık'ın 22 Eylül tarihli sayısında yayımlanan Yeni MİT Raporu'nda Simitko ve Esmaeili'nin öldürülmesi anlatılıyor. (Bkz. Yeni MİT Raporu, elinizdeki kitapta, s.78. Ek: 4.)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:02

Cinayet Üç: Behçet Cantürk'ün Öldürtülmesi

Tarih: 14 Ocak 1995.
İnfaz: Abdullah Çatlı ekibi.
Neden: Suriye ile uyuşturucu işinde doğrudan bağ kurmak amacıyla aradan çıkartılması gerekiyor. Ayrıca Tansu Çiller'e Tarık Ümit'le birlikte 500 milyar lira götürdüğü için, Çiller'in DYP Genel Başkanlığı seçiminde kullandığı paranın kaynağını biliyor.

Liceli mafya lideri Behçet Cantürk, 14 Ocak 1994 günü işyerinden evine giderken tanıdığı bir polis müdürü sayesinde arabasından alındı, bugün sonra Sapanca yakınlarında şoförüyle birlikte cesedi bulundu. Genelkurmay İstihbaratından bir kaynak, Aydınlık'a. "Behçet ağa bizim için çalışırdı. Bekaa vadisinden gelen PKK'nin denetimindeki uyuşturucunun elde edilmesinde aracıydı. PKK'ye yardım ettiği için öldürüldü iddiası yalan. Uyuşturucuda PKK ile arada köprüydü" dedi.

Çiller Özel Örgütü, uyuşturucu işinde Suriye ile doğrudan bağ kurunca Behçet Cantürk'ün liderliğindeki "Kürt mafyası" tasfiye edildi.

Aynı kaynak, bu gelişmeyi şöyle anlattı:

"Eskiden Suriye, Avrupa'ya uyuşturucuyu PKK kanalıyla Güney Kıbrıs üzerinden yolluyordu. Uyuşturucunun parası da Yunanistan ve Güney Kıbrıs bankalarında aklanıyordu. Özer Çiller, Rıfat Esad'a, 'biz size Kuzey Kıbrıs'ı kullandırırız' dedi. Suriye yönetimi de bu isteği kabul ederek Türkiye'ye jest yaptı. Türkiye-Suriye ilişkileri son dönem iyileşiyor. Şimdi uyuşturucu Kuzey Kıbrıs'a gidiyor. Suriye gemileri götürüyor. İçinde Türk görevliler var. Teslimatı bunlar yapıyorlar. Kuzey Kıbrıs'ta mallar ikiye bölünüyor. Bir kısmı Hollanda'ya diğeri Fransa'ya gidiyor. Hollanda'ya gidişi Çatlı, Fransa'ya gidişi Hüseyin Kocadağ yönetiyordu. Uyuşturucu parası da Kuzey Kıbrıs'ta aklanacak. Bu yolla KKTC ekonomisi düzelecek. Kıbrıs'ta Çiller'in istediği çözümün de yolu açılmış oldu."

Behçet Cantürk, Mehmet Ağar ve Hüseyin Kocadağ ile çok yakın ilişki içindeydi. Ağar ve Kocadağ, Cantürk'ün bütün bağlantılarını yakından biliyorlardı.

Cantürk'ün öldürülmesinin nedenlerinden biri de, Tansu Çiller'e DYP Genel Başkanlığı yarışında kullandığı 500 milyar lirayı eliyle götürmüş olması.

Turgut Özal 17 Nisan 1993'te öldü. Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı için DYP Genel Başkanlığından ayrıldı. DYP'nin Genel Başkanlığı adayları arasında Bedrettin Dalan'ın adı da geçiyordu. Daha sonra bakan olan etkili bir işadamı, Dalan'ı arayarak, Behçet Cantürk'ün Genel Başkanlık konusunda destek olmak amacıyla kendisini ziyaret edeceğini bildirip, randevu aldı. Mayıs ayı sonunda, Behçet Cantürk ve Tank Ümit bir bavul dolusu parayla Dalan'ın bürosuna gittiler. Getirdikleri 500 milyar lirayı genel başkanlık yarışında değerlendirmesini istediler. Dalan parayı kabul etmedi. "Bu parayı alırsam, benden eninde sonunda bir karşılık istenecektir. Minnet altında kalamam. Kim buna razıysa ona götürün" diyerek geri çevirdi.

Aynı para daha sonra yine aynı şahsın aracılığıyla Tansu Çiller'e götürüldü. Çiller genel başkanlık seçimi kampanyasında bu parayı kullandı. Çiller'in akıl hocası olarak bilinen DYP'li işadamı (sonra bakan oldu) daha sonra Dalan'a "Akılsızlık ettin. Parayı alıp sen Başbakan olacaktın" dedi.

Behçet Cantürk'ün öldürülmesiyle Tansu Çiller bir suç tanığından kurtulmuş oldu. Faili şimdiye dek bulunamayan cinayet, PKK'ya yardım eden işadamlarının öldürülmesi diye geçiştirildi.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:02

Cinayet Dört: Tansu Çiller'e 500 Milyar Götüren Tarık Ümit'in Öldürtülmesi

Tarih: 2 Mart 1995.
İnfaz: Abdullah Çatlı ekibi.
Neden: Çiller Özel Örgütü hakkında Genelkurmay'a bilgi veriyor. Tansu Çiller'e Behçet Cantürk'le birlikte 500 milyar lira götürdüğü için, Çiller'in DYP Genel Başkanlığı seçiminde kullandığı paranın kaynağını biliyor.

1980'li yıllarda MİT'in yeraltı dünyasına ilişkin istihbarat kaynağı ve operasyon görevlisi Tarık Ümit, Mehmet Ağar'ın İstanbul Emniyet Müdürü olmasından sonra polisle birlikte çalışmaya başladı. 1994 yılı başına kadar Emniyet Genel Müdürlüğü için görev yapan Ümit, Çiller örgütünün büyük paralara el koymasını Genelkurmay a bildirdi. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'nda görevli bir tümgeneral, hemşehrisi olan Tank Ümit'in öldürülmeden dört gün önce kendisine şöyle dediğini aktardı: "Ağar ve Çatlı büyük paralara el koyuyor, çok canlar yanacak."

Tarık Ümit, Mayıs 1993 sonunda Tansu Çiller'e Behçet Cantürk'le birlikte 500 milyar lira götürdüğü için, Çiller'in DYP Genel Başkanlığı seçiminde kullandığı paranın kaynağını biliyordu.

Yeni MİT Raporu'nda adı "Ağar'ın suç ekibi" içinde sayılan Sami Hoşnav'ın çiftliğinde sorgulanıp öldürüldü.
22 Eylül 1996 tarihli Aydınlık ta yayımlanan Yeni MİT Raporu'nda Tank Ümit'in öldürülmesi anlatılıyor. (Bkz. Yeni MİT Raporu, elinizdeki kitapta s.78, Ek: 4.)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:03

Cinayet Beş: Cantürk'ün Avukatı Yusuf Ekinci'nin Öldürtülmesi

Tarih: 25 Şubat 1994. İnfaz: Abdullah Çatlı ekibi.
Öldürtülme nedeni: Çiller Özel Örgütü ile Behçet Cantürk arasındaki ortaklığı bütün ayrıntılarıyla biliyordu.

Liceli avukat Yusuf Ekinci, Ankara'da kaçırılarak öldürüldü. Ekinci, Behçet Cantürk'ün parasal işlerini yürütüyordu. Çiller Özel Örgütü ile PKK'nin uyuşturucudaki ortaklığını biliyordu. Ekinci, Ankara'da Çatlı ekibi tarafından kaçırıldı. Genelkurmay İstihbaratının saptadığına göre, Başbakanlık Poligonunda işkenceli sorgudan geçirilip öldürüldü. Çatlı'nın Başbakanlık Poligonu na serbest giriş kartı var.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:03

Cinayet Altı: Cantürk'ün Yakını Savaş Buldan'ın Öldürtülmesi

Tarih: 3 Haziran 1994.
İnfaz: Abdullah Çatlı ekibi.
Neden: Cantürk'ün iş ortağı ve sırdaşı olması.

Yüksekovalı 32 yaşındaki Savaş Buldan, arkadaşları Hacı Karay ve Adnan Yıldırım ile birlikte, 3 Haziran 1994 günü sabah 04.30 sırasında Çınar Oteli kumarhanesinden çıkınca polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından durduruldular. Üst araması yapıldıktan sonra "ifadenizi alıp bırakacağız" denilerek 34 CK 420 plakalı siyah Mercedese zorla bindirildiler. Buldan, Yıldırım ve Karay'ın kurşunlanmış cesetleri, Bolu ili Yığılca ilçesi Melen Deresi kenarında bulundu. İnfaz ekibi, Simitko ve Esmaeili'nin öldürülmesindeki yöntemin aynısını kullanmıştı.

Soner Yalçın'ın Behçet Cantürk'ün Anıları kitabında yazdığına göre, Savaş Buldan ve Adnan Yıldırım, Behçet Cantürk'ün en yakınlarıydı. Cantürk, Lice'deki evlerinin bombalanmasından sonra, İstanbul'u terk edip Ege'de gezmeye çıkmıştı. "Güvenilir kaynaklardan" güvence aldıktan sonra, ölümünden 11 gün önce Buldan ve Yıldırım'ı Mecidiyeköy'deki bürosuna davet edip, kendilerine yönelik tehdidi değerlendirdiler. Cantürk, "Beni İstanbul ve Ankara Emniyetinden kimsenin öldürmeyeceğine eminim" dedi.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:03

Cinayet Yedi: Cantürk'ün Avukatı Medet Serhat'ın Öldürtülmesi

Tarih: 11 Kasım 1994.
İnfaz: Tevfik Ağansoy ekibi (Serhat'ın eşinin tanıklığına göre).
Neden: Çiller Özel Örgütü ile Behçet Cantürk arasındaki ortaklığı ayrıntılarıyla biliyordu.
Behçet Cantürk'ün avukatı Medet Serhat arabası taranarak İstanbul Fenerbahçe'de öldürüldü. Serhat, Holiday Inn otelinden bir düğünden çıkıp evine giderken arabası durduruldu. Yakın mesafeden ateş eden bir kişinin kurşunlarıyla Medet Serhat ve şoförü öldü, eşi Yurdanur Serhat yaralandı.

15 Kasım 19% tarihli Cumhuriyet, "Serhat'ın katili Ağansoy" manşetini attı. Avukatın eşi Yurdanur Serhat, MHP itirafçısı Nurullah Tevfık Ağansoy'u teşhis etmişti. Yurdanur Serhat, Ağansoy arabaya 2-3 metre uzaktan ateş etti. Yanılma ihtimalim sıfır" diyor.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:04

Cinayet Sekiz: Özer Çiller'in İş ve Suç Ortağı Tevfik Ağansoy'un Öldürtülmesi.

Tarih: 27 Ağustos 1996.
İnfaz: Alaattin Çakıcı ekibi.
Neden: Çiller Özel Örgütü'nün uyuşturucu ticaretinin ve cinayetlerinin tanığı.

MHP itirafçısı, ülkücü mafya babası Alaattin Çakıcı'nın eski sağ kolu Nurullah Tevfik Ağansoy, İstanbul Bebek'te bir kahvede öldürüldü. Tetiği çekenler, Ağansoy'un eski patronu Alaattin Çakıcı'nın adamlarıydı. Ağan-soy ile birlikte Çiller'in koruma polisi Celal Babür öldü, Ferda Temel ise ağır yaralandı. Koruma polislerinin üzerinden büyük miktarda para çıktı. Ağansoy'un eşi, kocasının ölümünden İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ'ı sorumlu tuttu. ANAP-DYP koalisyonu sırasında verilen koruma polisleri, saldırıdan bir hafta önce çekildi. Hülya Ağansoy, eşinin silahlarının İstanbul Asayiş Şube Müdürü Sedat Demir tarafından alındığını ve saldırıya açık hale getirildiğini söyledi. Hakkında giyabi tutuklama bulunan polis şefi Sedat Demir'in Çiller Özel Örgütü'nde görevli olduğu saptandı. Demir, polislikten atıldı.

Alaattin Çakıcı'nın yurtdışında bulunan sağ kolunun 1 Eylül 1996 tarihli Aydınlık'ta yayımlanan açıklamasıyla cinayette Özel Örgüt'ün rolü aydınlandı.

Çakıcı'nın sağ kolu, Ağansoy'un Çillerler ile ortak olduğunu bildiriyordu:

"Birlikte büyük ihale işleri yapıyorlardı. Ağansoy, Çiller'in sayesinde Türkiye'de büyük işlerin üzerine oturmuştu." Çakıcı'nın sağ kolu Ağansoy'un öldürülmesine Mehmet Ağar'ın yol açtığını Aydınlık'a söyledi. Ağansoy, Çiller Özel Örgütü'nün Çakıcı'yla anlaşmasının bedeli olarak ortadan kaldırıldı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ÇİLLER SUÇ TANIKLARINI BİR BİR ÖLDÜRTÜYOR

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:04

Cinayet Dokuz: Özer Çiller'in İstanbul Bankası'ndaki Kuryesi Mehmet Urhan'ın Öldürtülmesi

Tarih: 27 Eylül 1995.
İnfaz: ?
Neden: Özer Çiller'in İstanbul Bankası'nı batırma operasyonuna belgelerle tanık olması. Özer Çiller'in mutemeti olarak parasal işlemleri yapmış olması.

Özer Çiller'in İstanbul Bankası Genel Müdürlüğü sırasında kuryesi olan Mehmet Urhan, Matild Manukyan'a suikast sırasında öldürüldü. Batırılan İstanbul Bankası'nda Özer Çiller'in odacılığını yapıyordu. Maliye Bakanlığı Yeminli Murakıplar Kurulu'na verdiği ifadede Özer Çiller için yaptığı özel tahsilatları anlatmıştı. Urhan, Özer Çiller'in Genel Müdür olarak büyük miktarlarda kredi verdiği Vinlex AŞ ve Anataş AŞ'den rüşvet alınmasına aracılık yaptığını el yazısıyla ve imzalayarak verdiği ifadesinde belirtmişti, Urhan, Vinlex AŞ'den Çiller'e yapılan 6 milyon liralık ödemeyle ilgili "Çeki Genel Müdürüm Özer Bey'den aldım ve parayı çekince aynı gün kendisine teslim ettim" dedi.

Anataş AŞ firmasından yine çekle yapılan, 1982 yılının parasıyla 11 milyon 615 bin 904 liralık ödemeyle ilgili olarak da parayı çektikten sonra Özer Çiller'in sekreteri "Zeynep Hanım ve Nurdan Hanım'a teslim ettiğini, onların da Çiller'e verdiklerini" söyleyen Urhan, "Bu işlemi devamlı ya da aralıklı şekilde yapıyordum" dedi.

Urhan, Özer Çiller adına paralan İstanbul Bankası'nın Tünel Şubesi'nden çekerek özel tahsilatları gerçekleştirdiğini açıkladı. Bankanın batmasından ve Özer Çiller hakkındaki suçlamalarından sonra Matild Manukyan'ın yanında koruma olarak çalışmaya başladı. Urhan, 27 Eylül 1995'te gece saat 02.20'de Manukyan'ın Şişlideki evinin önünde, arabaya atılan bir bombayla öldü. Saldırıda şoför Necati Akçay'da öldü. Urhan'ın yanında bulunan çantadaki yüklü miktardaki para kayboldu. Olay yerine gelen polisler, önce, patlamaya uzaktan kumandalı bir bombanın neden olduğunu açıkladılar. Daha sonra olay polis kayıtlarına "doğalgaz patlaması" olarak geçirildi. İstanbul Belediyesi, doğalgaz patlaması açıklamasını yalanladı. Yalnızca arabanın yanında doğalgaz patlaması olmayacağı açıklandı. Mehmet Ağar'ın Emniyet Genel Müdürü olduğu tarihte meydana gelen cinayetin soruşturmasında failler bulunmadı. Urhan'ın yakınları, Aydınlıkla, Milliyett ve Kanal D'ye yaptıkları açıklamalarda babalarının Özer Çiller hakkında verdiği ifade nedeniyle öldürüldüğünü belirttiler.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Sonraki

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron