Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fotoğraflarla Yüzbaşı Pepekal'a Şilt

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

Fotoğraflarla Yüzbaşı Pepekal'a Şilt

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:20

FOTOĞRAFLARLA YÜZBAŞI PEPEKAL'A ŞİLT (Aydınlık, 7 Temmuz 1996, Sayı 472)

incirlik Üssü'nde görevli Amerikalı Yarbay Mike Couillard, oğlu Matthew'e birlikte tatilini geçirmek için gittiği Bolu Kartalkaya'da 1995 Ocak'ında kayboldu. Yaklaşık 10 gün haber alınamayan Amerikalı Yarbayın aranması olayı, o günlerde basında zaman zaman manşetlere kadar tırmandı. Kimi gazetelerde Yarbay Couillard'ın gerçekte kaybolmadığı öne sürüldü. Yarbayın, kaybolma numarasıyla, Kuzey Irak'a yönelik harekatlarda önemli rol oynayan ve NATO manevralarında üstün başarı gösteren, karargahı Bolu'daki komando birliği hakkında istihbarat çalışması yaptığı iddia edildi.

Amerikalı bir ekibin yanı sıra TSK'ya bağlı komandolar da Yarbay Couillard ve oğlunu aramaya katıldı. 24 Ocak'ta Yarbay ve oğlunun köylüler tarafından bulunduğu açıklandı. Basın, Yarbayı "Rambo" diye göklere çıkardı. Yarbayı bulduğu belirtilen köylülere Bolu'da ödüller verildi.

İncirlik'e götürülen Yarbay Couillard ve oğlu iki hafta hastanede tedavi gördükten sonra 14 Şubat'ta Ankara'ya getirildiler. Üç gün sonra 17 Şubat'ta, Yarbay ile eşi ve çocukları, ABD Büyükelçisi Marc Grossman'ın eşliğinde, dönemin Başbakanı Tansu Çiller'e Başbakanlık Konutunda bir teşekkür ziyaretinde bulundular. Ziyaret sırasında, Yarbay ve oğlunu arama çalışmasına katılan Türk komandolara birer şilt verildi. Kıdemli Piyade Yüzbaşı Hüseyin Pepekal da şilt alanlar arasındaydı. Yüzbaşı Pepekal, Show TV'nin şilt töreniyle ilgili görüntülü haberinde görüldü. Aynı haberle ilgili olarak basında çıkan fotoğraflarda ise yer almadı.
Basında kullanılmayan fotoğrafta, en solda ABD Büyükelçisi Grossman, sağ başta yakın planda ise Kıdemli Piyade Yüzbaşı Hüseyin Pepe-kal görülüyor.

Resim

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir