Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

PKK'nın Yeni Taktiği

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 141

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

PKK'nın Yeni Taktiği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2011, 15:34

PKK'NIN YENİ TAKTİĞİ
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 141


PKK, oluşturduğu sözde "eyaletlerde, silahlı gücünü gösterirken, siyasi çalışmalarında DEHAP'a destek oluyor. Örgütün ana yapısı ve varlık sebebi silahlı güçle gösteriliyor. Siyasi çalışmaları ise DEHAP gerçekleştiriyor.

PKK, köy korucularını yanma çekmek için onların kaçakçılık yapmalarına göz yumuyor. Bazı korucuları yanma çeken ve onlardan askeri birliklerin sayıları, silah durumları, hareketlilikleri hakkında bilgi almaya çalışan PKK’lılar, mümkün olduğu kadar halkla iyi ilişkiler kurmak istiyor.

Örgütün cephe örgütü, eceliyle, trafik kazasında ya da başka nedenlerle ölen vatandaşların ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuyor. Güvenlik güçleri tarafından öldürülen PKK’lılar için "gösterişli cenaze törenleri" organize ediliyor ve halka "Güvenlik güçleri öldürüyor, biz onlara sahip çıkıyoruz." mesajları verilmeye çalışılıyor. PKK’lıların mezarları da örgüt tarafından yaptırılıyor, vatandaşlara sözde "şehitlikler" oluşturmaları için destek verileceği iletiliyor.

Güvenlik güçlerinin sürekli "taciz edilmesi" ve halktan koparılması için onlara yönelik olarak her fırsatta eylem planlanıyor. Eylemlerde PKK’lıların kayıp vermemesi için daha çok "riski az" olan eylemler tercih edilecek. Bunların başında yollara mayın döşemek, tuzak kurmak, eylemlerden sonra köylere gittiklerini ihbar ettirip, güvenlik güçlerinin köylülere karşı baskı yapmalarını sağlamak da PKK’nın planlarının bir parçası.

Mayın patlaması sonucu, sivil halktan ölenler olması halinde, bunun "güvenlik güçleri tarafından döşendiği" söylentisi yayılacak ve halkın askerlere karşı olumsuz tutum takınmaları sağlanmaya çalışılacak.

"ÖZ SAVUNMA BİRLİKLERİ"

Halkın, askerlere karşı direnmesi, her fırsatta karşı koymasını sağlamak amacıyla PKK’nın cephe örgütü bünyesinde "Öz Savunma Birlikleri" adı altında yeni bir oluşuma gidildi. Bu birlikler, halkın güvenlik güçlerine karşı koymalarını örgütleyecek. Bu amaçla halkı güvenlik güçlerine karşı kışkırtacak, onları yıldırmak, etkinliklerini azaltmak, halkın gözünden düşürmek için onların çocuk ve kadınlara vurmaları için çaba gösterilecek.

"Öz Savunma Birlikleri" tarafından örgütlenecek eylemlerde çocuk ve kadınlar öne sürülecek, böylece güvenlik güçleriyle çocuk ve kadınlar karşı karşıya getirilmeye çalışılacak. Askerlerin çocuk ve kadınlarla karşıya geldiğini gösteren görüntüler de yabancı basma ulaştırılacak, askerin halka ne büyük baskı ve zulüm uyguladığı imajı yaratılacak.

PKK'NIN KAFASI KARIŞIK

PKK içindeki görüş ayrılıkları, Apo'nun gündeme getirdiği "Demokratik konfederasyon" yüzünden teröristlerin kafası karışık. Verilen talimatlar her gün değişiyor. Son kongrede hem PKK hem de Kongra-Gel adını kullanma kararı olan örgütte Murat Karayılan ve Nizamettin Taşin etkinliği giderek artıyor. 11 kişilik "Başkanlık Konseyi" ile 51 kişiden oluşan "Yürütme Kurulu"nda izlenen politikalar konusunda birlik sağlanamıyor.
Örgütte Murat Karayılan ve Nizamettin Taşin etkinliği artıyor.

"Cemal" kod adlı Murat Karayılan ile Nizamettin Taş için Abdullah Öcalanın istihbarat subaylarına verdiği ifadede şunları söylemişti:

"Murat Karayılan eski kaçakçıdır. Becerikliliği, hudutta mayınları sökmedir. Çok cesurdur. Halkla ilişkileri iyidir. Köylü özellikleri hakimdir. 1998'deki operasyonlarda çok sayıda kadronun yitirilmesine sebep oldu. Derin bir askeri anlayışı yoktur, saygınlığı var."

"Nizamettin Taş, 'Botan' kod adını kullanır. Askeri pratiği ve dayanma gücü var. Hareket tarzında laçkalık fazla. Askeri alanda oldukça fazla kayıplara neden oldu. Halkı iyi harekete geçirebilir. Bencilliği yoktur. Onun ihtiyacı, gerçek anlamda askeri formasyona kavuşmaktır."

PKK, son 20 yılda olduğu gibi yine Türkiye gündeminde öne çıkmaya başlıyor. Türkiye'nin huzurunu bozmak, ülkemizi bölmek isteyenler hiç boş durmadı, boş durmuyor. "Barış, kardeşlik" diyen PKK’nın siyasi kanadı ise hiçbir zaman PKK’lıların silahlarıyla birlikte gelip teslim olmasını istemiyorlar. Bu gidişten onlar memnun. Onlar, terörün rantından yararlanmaya, o sayede itibar görmeye devam ediyorlar...

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir