Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hesap Günü: Apo İçin Karar, İdam Gibi

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 24

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Hesap Günü: Apo İçin Karar, İdam Gibi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 09 Kas 2011, 18:06

HESAP GÜNÜ: APO İÇİN KARAR, İDAM GİBİ
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 24


Ve tarihî gün geldi. Yıllarca yurt dışından örgütünü yöneten Abdullah Öcalan, döktüğü kanların hesabını vermeye başlayacak. Şehit yakınları gaziler de hesap sorulması için Mudanya'da toplandı. Saat 10.00'da sıkı güvenlik önlemleri altında başlayacak olan duruşmaya Öcalan, yeni aldırdığı takım elbisesi ve kravatını takarak çıkacak. Apo için alman iç çamaşırların da zehir şırınga kuşkusuyla üç kez yıkandıktan ve kimyasal analizleri yapıldıktan sonra verildiği öğrenildi. Duruşma öncesi son derece heyecanlı olduğu bildirilen, Öcalan’ın savunmasında da barışçı bir tablo çizip, ölüm cezasından kurtulmayı amaçladığı belirtiliyor.

Ankara DGM Savcılığı'nca hazırlanan 139 sayfalık iddianame DGM Başsavcısı Cevdet Volkan ile Savcı Talat Şalk tarafından okunacak. İddianamede Öcalan’ın suçu, "Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin hakimiyetine koymaya veya devletin istimalini tenkise veya birliğini bozmaya veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik hareketlerde bulunmak" olarak belirtildi.

İddianamede Öcalan için istenen ceza ise, "İdam" olarak ifade edildi.

Turgut Okyay, Abdülkadir Davarcıoğlu ve Hüseyin Eken'den oluşan mahkeme heyeti, Apo'yla ilgili 63 klasörden oluşan belgelere dayanarak Öcalan hakkında "İdam" kararı vermesi bekleniyor. Aksi bir kararın sürpriz sayılabileceği hukuk çevrelerince belirtildi. Aynı çevreler, "Öcalan’ın babası bu davaya baksa da verilecek ceza değişmez. Ortada 30 bin kişinin ölümü var. Mahkemenin kararı idam olur." dediler.

Öcalan, tarihi duruşmada 110 sayfadan oluşan savunmasını okuyacak. Savunmasını "Türk-Kürt kardeşliği" üzerine kuran Öcalan, bağımsız bir Kürdistan devleti kurmak için yola çıktığını, ancak bunun hayal olduğunu da savunmasında belirteceği ve akan kanın durması için üzerine düşeni yapmaya hazır olacağını anlatacak. Öcalan, bunun için devletin adım atması halinde PKK'lıları dağlardan indirmeye kendisini de destek vereceğini vurgulayacak.

Öcalan’ın PKK'lılara yönelik af çıkarılmasını isterken, kendisinin de idam edilmesi halinde iç karışıklıkların çıkabileceğini belirtip, idamdan kurtulmayı amaçladığı değerlendiriliyor. PKK'yı 1979 yılından bu yana Suriye'den yöneten ve Türkiye'nin kararlı tutumu karşısında bu ülkeden çıkarılınca barınacak yer bulamayan Öcalan, Türkiye'ye getirildikten sonra örgütüne avukatları aracılığıyla eylem yapmama talimatları vermesine karşın buna uyulmadı. Öcalan’ın örgüt üzerindeki etkisi de giderek azalmaya başladı.

Öcalan ilk olarak 1972 yılında öğrenci boykotuna katıldığı gerekçesiyle mahkeme huzuruna çıkmış ve üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Öcalan, tam 27 yıl 34 gün sonra bu kez 30 bin kişinin katili olarak ve sıkı önlemler altında mahkeme huzuruna çıkartılacak. Öcalan’ın yakınları ve avukatlarına yönelik saldırı olabileceği endişesiyle ayrı bir deniz aracıyla Gemlik Gemport Limanı'ndan İmralı'ya götürülüp getirilecek. Şehit yakınları ve gaziler de Mudanya'da toplandı. Kamu-Sen Mudanya Kaymakamlığına başvurup 3.Haziran'da Öcalan'ı tel'in mitingi düzenleyecek. Dünyanın gözünün çevrili olduğu dava, çok sayıda yabancı gazeteci tarafından da Mudanya'da izlenecek. Güvenlik nedeniyle duruşma salonunda sadece TRT ve AA'nın'çeki yapmasına izin verilecek.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir