Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Herkese Merhabalar...

...

Herkese Merhabalar...

Mesajgönderen ahmetturanozturk » 23 Haz 2011, 19:00

Arkadaşlar ben Sivas'tan Ahmet Turan. Siteye Ömer Gün arkadaşın facebook'tan bana bilgi vermesi ile üye oldum. Değerli paylaşımlar yapacağıma ve paylaşımlara değer vereceğime söz veriyorum. İyi forumlar...
ahmetturanozturk
Kısa Dönem Er

Re: Herkese Merhabalar...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Haz 2011, 19:36

Merhaba Ahmet Turan Kardeş,

Sitemize hoşgeldin. TurkToresi.com olarak hedefimiz bütün insanlarımızı aydınlatmaktır, bunun için sizin gibi duyarlı insanların katılımlarına ihtiyacımız var. Büyük bir kitleye ulaşmayı istiyoruz, bunuda 1-2 sene içinde başaracağımıza inanıyoruz.

İyi Akşamlar
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen turkmengelin » 10 Ağu 2011, 23:46

Merhabalar! Irandan,Turkmensahradan bu site uye oldum. Chok chok begendim. Googleden Turkmen asiretleri hakkinda ariyordum. Buradan buldum.
turkmengelin
Kısa Dönem Er

Mesajgönderen turkmengelin » 10 Ağu 2011, 23:55

Iranda Turkmensahrada 3 mln yakin turkmen yashiyor. Kayi,bekdili,bayat,bayindir,chariklu,tekke,salur,karamanli , kynyk ashiretleri yashiyor. Eskiden Osmanlilarin dogduk mekanlarinda yashiyorus. Kendim turkce,turkmence,rusca,farsca,uzbekce,kazakca,azerice konushyorum. Filolog ve yazarim.
turkmengelin
Kısa Dönem Er

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Ağu 2011, 00:34

Merhaba Türkmen Soydaşım,

Sitemize hoşgeldiniz. Sizi tanımak beni çok mutlu etti. Türkiye, İran, Azerbaycan ve Türkmenistan ülkeleri, Oğuz Türkleri'nin büyük çoğunlukta olduğu ülkelerdir. Türkiye Türküyle(Türkmeniyle), İran Türkü(Türkmeni) arasında hiçbir fark yoktur. Yani biz aynıyız, herşeyimiz aynıdır, atalarımız aynıdır.

İran ve Azerbaycan'daki Türkmenlerin önemli bir bölümü 15-16. Yüzyıllarda Anadolu'dan(Osmanlı İmparatorluğu Toprakları) Safevi İmparatorluğuna katılmak üzere İran-Azerbaycan'a göç etmiş olan aşiretlerdendir. Ayrıca Selçuklu İmparatorluğu döneminde Türkmen atalarımız zaten Türkmenistan'dan İran Horasan bölgelerine yoğunlukla yerleşmişlerdir. Ordanda Anadolu'ya yerleşilmiştir.

Aynı aşiretler bizdede var. Örneğin Osmanlı hanedanı Kayı Boyundandır(Karakeçili Aşireti). Websitemizde bu aşiretler hakkında çok bilgi bulabilirsiniz, keyifle zaman geçirirsiniz umarım. Siz hangi aşirettensiniz?

Saygı ve Sevgiler
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen turkmengelin » 11 Ağu 2011, 00:54

Merhabalar! Biz Iranda Anadoludan goch eden sefevi turkmenlerinden degiliz. Biz onceden yashan turkmen boylarindan ve babam Dodurga annem hem Kayi boyundandiris. Eshim ise Kayi beyidir. Kendimiz Iranda 3 mln sunni turkmenleri olup Horasan serhedinde Gulistan eyaletinde Hazar yakasinda yashiyorus. Sizin sitenizdeki mekaleleri sabahtan beri okuyorum. Chok chok sag olun! Size turkmen selamini gonderyorum.
turkmengelin
Kısa Dönem Er

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Ağu 2011, 01:03

Aleyküm selam, Türkmen soydaşlarımızla gurur duyuyoruz, İNŞALLAH yakın gelecekte Türk Birliğini kurarız.

Anladım, ozaman siz Selçuklu İmparatorluğu döneminde İran'a yerleşip, buralarda kalanlardansınız. Ve Türkmensahra bölgesinin İran-Türkmenistan sınırında olduğunu görüyorum.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen turkmengelin » 11 Ağu 2011, 01:29

Hurmetli TurkmenCopur bey! Aslinda Seljuklar zamanindan hem onceden Turkmensahrasi turkmenlerinana vatani olmushdyr diye fikir edyorum. Shu an Iran turkmenlerinin oturumlu yerleri hakkinda toponomik sozluk yazyorum. Bu sozlugi yazarken ,bildimki bu toprakda turkmenler belki-de 2000 yyla yakin mekan tutmushlardir. Buradaki yer yurt(toponomik ) adlari buna shayetdir. Suwar ( Ogurjyk alpyn yani Koroglunun prototipi ) abisidir. Burada Suwar diye 3koy vardir. Ondan bashga-da Yasaglik 9eski turkmencede birleshik yani turkmen birleshigi) , Gorkut dagi diye yurt koy adlari bizi chok chok uzak yylara goteryor. Turkmensahra turkmenleri eskiden Horasan turkmenleri diye taninmish turkmenler shu an Iran devleti ichin mohajer sayilsada,burasi bizin vatanimizdir ve inshallah sozlugi tamamladigimizda her kes bize taraf bakacaklardir.
turkmengelin
Kısa Dönem Er

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Ağu 2011, 16:22

Zaten Proto Türklerin İran ve Orta Asya'da varolduğu bilinmektedir. Sizin çalışmanızdan çıkardığınız sonuç 2000 sene olduğu için, herhalde Hun İmparatorluğu dönemlerinde İran'a yerleşmiş olan Oğuz Boylarından bahsediyorsunuz. İNŞALLAH çalışmanızda başarılı olursunuz, size güveniyorum. Siz İran devletinin veya başka devletlerin dediklerine itibar etmeyiniz. Ki zaten itibar edecek olursak, mesela emperyalist amaçları olan Amerikanın "Anadolu'daki insanlar Türk(Türkmen) kökenli değildir" yalanına inanmak zorunda kalırız, ki bu çok büyük bir yalandır. Yada başka bir yalanda Türklerin Anadolu'ya ilk Selçuklu döneminde yerleştiği söylemleridir. Kazım Mirşan, Haluk Tarcan gibi değerli tarihçiler binlerce yıl önce Anadolu'da Türk varlığını kanıtlamışlardır.

Gorkut Dağı, herhalde Dede Korkut'u ifade ediyor olmalı? Buda, 9-11. yüzyıllardaki Oğuz Devletindeki Türkmenlerin İran'a yerleştiğini gösterebilir. Ogur kelimesi de Bulgar Türkleri, yani Avrupa Hun İmparatorluğu'ndan(5. yüzyıl) kalan bir Türk Boyunu ifade etmektedir.

Eğer çalışmalarınızı sonuçlandırırsanız sizin için sitemizde ayrı bir bölüm açabilirim, burada İran'daki 2000 yıllık Türkmen varlığının kanıtlarını yayınlayabilirsiniz. Tabi eğer siz bunu kabul ederseniz.

Ayrıca Ön Türk Tarihi bölümümüzde, Sümer-Türkmen ilişkisi hakkında araştırmalar yayınlamıştık. viewtopic.php?f=2&t=610 sayfasında, Türkmensahraya yerleşen Küngür (Künür) Türkmen Obasının Sümerlerle bağlantısı(dil-etimoloji bakımından) hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen turkmengelin » 11 Ağu 2011, 21:13

merhabalar! Sizin sitenizde yayinlansa mutlu olurum. Inshallah sitede bizin yazdiklarimiz yer alirsa mutlu olarim.
turkmengelin
Kısa Dönem Er

Sonraki

Dön Tanışalım, Kaynaşalım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir