Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Merhaba

İncearaplar

Re: Merhaba

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 May 2012, 00:19

bileno yazdı:Herkese merhaba, ben de seceresini araştıranlardanım:) Bizim aile lakabımız ' İncearapoğlu' aslen Yozgatlıyız. Ancak büyük dedelerimiz Kayseri Felahiyeden gelmişler. 1800'lü yıllarda felahiye (rumdiğin) nin Akdağ kazasına bağlı olduğunu biliyorum. İlgili döneme ait temettat defterlerine, tahrirlere ve nüfus kayıtlarına nasıl ulaşabilirm. Elinizde bu konuyla ilgili herhangi bir belge veya döküman varmıdır?
İncearaplar ailesi mensupları çeşitli illerde var. ancak kimse fikir ve belge sahibi değil. Bana yardımcı olmanız mümkünmü. Ankara da yaşıyorum. Başbakanlık osmanlı arşivlerine gitmek istiyorum ama hem zamanım kısıtlı hemde hangi belgeyi talep etmeliyim bilmiyorum.
Bildiğim kadarıyla Felahiyeden önce de emlak nahiyesi(ırmak kenarı) bölgesinde yaşıyorlarmış.
Kısacası elinizde belge ya da bilgi varsa yardımlarınızı rica ediyorum.

Merhaba, sitemize hoşgeldiniz.

Bütün arşivlerimizi taradım ama maalesef "İncearap" olarak bir sonuç bulamadım.

Cevdet Türkay'ın belgelerinde "Arablar" isimli Cemaatten bahsediliyor. Bu Cemaat Bozok Sancağındada(Yozgat ve Çevresi) vardır ve baya büyüktür(Anadolunun her yerinde var neredeyse). "Arablar" isimli Cemaat ayrıca Arab ve Arablı(Arablu) isimleriylede anılıyorlar. Arablar Yörükan ve Konar Göçer Türkman Yörükanı Taifesindendirler. Arablar isimli Cemaatin Oğuz Boyu ise Beğdili'dir ve Beğdili isimli Aşirettendirler. Not olarak İçel Sancağına iskan oldukları yazılıyor.

Yusuf Halaçoğlu'nun belgelerindede, Arablar, Arab ve Arablu Cemaatinden bahsediliyor.

1.
Erkilet Nahiyesinde Arab isimli Cemaatler var, bunlar Beğdili Boyundandırlar.
Osmanlı Arşiv Kaynağı:
-BOA, TD, nr. 2, s. 210, sene 859(1454-55)
-BOA, TD, nr. 2, s. 217, sene 859(1454-55)

2.
Bozok Sancağında(Yozgat) ve Sorkun Nahiyesinde Arablu isimli Cemaatler var, bunlar Varsak Boyundandırlar.
Osmanlı Arşiv Kaynağı:
-BOA, TD, nr. 155, s. 57, sene 859(1529-30)
-BOA, TD, nr. 448, s. 20-21, tarihsiz
-BOA, TD, nr. 218, s. 159, sene 949(1542-43)
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 May 2012, 12:22

Çok sağolun ve araştırmalarınızda başarılar dilerim.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen fserrrhat » 29 Haz 2015, 04:23

Merhabalar,
Memleketim olan Felahiye'nin eski adını google da arattığımda mesajınızla karşılaştım. Bizler Felahiye'de büyük bir sülaleyiz. Dedelerimizden dip dedemizin isminin İncearap olduğunu biliyorum. Kardeşlerinden birinin Boğazlıyan yakınlarında Babayağmur'a yerleştiğini söylemişlerdi. Sizin o atamızın soyundan gelmiş olabileceğinizi düşünüyorum. İrtibata geçip tanışmak isterim.
Saygılarımla..
fserrrhat
Kısa Dönem Er

Dön Tanışalım, Kaynaşalım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir