Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Asya Finans / Bank Asya Nasıl Kuruldu?

Burada Nurettin Veren'in Onurlu ve Şerefli Çalışmaları hakkında bütün konuları başlıklar halinde bulabilirsiniz. Yıllardır Fethullah Gülen'le beraber çalışmış olan Nurettin Veren Fethullah Gülen Terör Örgütü hakkında bütün gerçekleri açıklıyor.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Kas 2010, 20:22

Merdan YANARDAĞ: Asya Finans'ı da siz mi kurdunuz?

Nurettin VEREN: Onun kuruluşunda resmi olarak ben görünmedim. Fakat parayı elime alarak, çantaya koyarak Hazine Başkanlığına teminatı yatırıp, Devlet Planlama Teşkilatına ve finans kurumu kurmak için başvurulacak diğer kurumlara gidip bu projeyi gerçekleştirdim. Bütün yetkililerin isimlerini ben gerekli birimlere verebilirim. Fethullah Gülen'in elime parayı vererek Asya Finans'ı nasıl kurdurduğu ve operasyonun nasıl organize edildiğini anlatırım. Kurucuları bulma, onlarla toplantılar yapma ve finans kurumunu organize etme işini ben yürüttüm.

M.Y: Özetle, Asya Finans'ı da siz kurdunuz, öyle mi?

N.V: Evet ben kurdum. Bir trilyona kurdum. Tansu Çiller'in zamanında, onların da teşvikiyle, onların da işi kolaylaştırmasıyla kurduk. Niçin kurduk? Çünkü milletin parası, gayrı resmi şekilde toplanan paralar, onun bunun cebinde, değişik paravan şirketlerin idarecilerine, yöneticilerine verilerek muhafaza ediliyordu. Bu arada dişinden tırnağından artırıp, alyansını bileziğini veren, emekli maaşının yansını veren bu insanların paralan, "himmet" adı altında yapılan Ramazan öncesi toplantılarda toplanan paralar henüz bir müesseseyi idare edemeyecek insanların eline bırakılıyordu. Hayatında beş yüz milyonu bir arada görmemiş bu insanların elinde bu yetkilerle, o paralar harmanlanıp savruluyordu. Fethullah Gülen'in kuryelerinin elinde, ki o isimleri de vereceğim. Tabii ilgili savcılara. Bu paralar kimin elinde toplandı, hangi şirketler aracılığımla aklandı ve saklandı? Bunun önüne geçmek için ben Asya Finans'ı kurmanın, yani bir finans kuruluşu oluşturmanın daha doğru olduğunu düşündüm. Ki daha sonra Fethullah Gülenin kendisi kurumun adını Asya Finans olarak belirledi. Bütün o Işık Sigorta, Zaman Gazetesi... Hepsinin adını o koydu...

M.Y: Işık Sigorta'nın kuruluşunda da siz mi varsınız?

N.V: Işık Sigorta da cemaatin himmetiyle kurulmuştur.

M.Y: Kuruluş operasyonunu kim yürüttü?

N.V: AKP milletvekili Fazıl Kahraman bizzat kurmuştur. Ve kurduktan sonra da cemaat tarafından çok büyük tehdmerfe atılmıştır. Sahiplenmek istedi bahanesiyle hain ilan edilmiştir. Sıkıştırılmıştır ve tehdit edilmiştir. Ayrılmıştır... Işık Sigorta onun elinden alındı. Bugün sahiplerinin isimlerini de veririm. Fethullah Gülen'e yakın olan cemaatin zenginlerinden bazı isimler. Şimdi hukuki bir skandal olmasın diye söylemiyorum. İlgili birimlere veririz.

M.Y: Asya Finans'ın kuruluş operasyonunu siz yürüttünüz ve bir trilyonla işe başladınız. Kurucular buldunuz. Onları göreve getirdiniz. Sonra...

N.V: Banka kurma kredibilitesine sahip adam bulmak kolay değildi. Çünkü biz fakir insanlarız. Bir finans kurumunu kurabilecek kredibiliteye sahip değiliz.

M.Y: Ama büyük ölçekte paraları kontrol ediyorsunuz...

N.V: İşte bir trilyon. O gün için bir trilyon. Bunun yanında bize o günkü siyasal dönemde yardımlar edildi. Refah-Yol hükümeti dönemi... Şimdi Nurettin Veren böyle bir finans kurumunu niye kurdu? Ve niye böyle bir öneride bulundu? Niyetim şuydu; bu çocuk denecek yaştaki okul idarecilerinin elinde bulunan meblağlar orada burada kullanılarak buharlaşıyordu. Yanı Fethullah Gülen'in de kontrolünden çıkmıştı. Ben de kayıt içine alınıp legal bir duruma gelmesi için düşündüm. Bunun mutlaka banka kayıtlarında makbuzlu ve delilli olması lazım dedim. Banka haram olduğu için finans kurumlarıyla bu işin hallolacağını düşündüm. Ve finans kurumu teklifimiz bu niyetle başladı. Ama öyle bir duruma geldik ki; banka karşıtı olarak kurduğumuz bu finans kurumu, zenginler için fakirlerden alınarak kurulan bu kurum, zenginlere gümüş tepside "buyurun" denerek sunuldu. Yani işin tam tersi oldu. Fakir insanlara yardım diye yola çıkıyorsunuz. Zenginlere iş gümüş tepside sunuluyor. Türkiye'nin fakir insanlarına yüksek eğitim vermek için yola çıkıyorsunuz, ama paralar Türkiye ile irtibatı olmayan, hatta Tanzanya ve Kenya'daki devletin politikası olarak yardım yapılacaksa 'Kızılay' vardır, başka kurumlar vardır buralara kaydırılarak, Amerika'daki okullara, Hong Kong'a, Tayvan'a, Vietnam'a, Kuzey Irak'taki okullara kaydırılmıştır. Yani ülkemizin çeşitli yerlerinde okulsuz köylerimiz varken; kendi düşüncelerini, ABD'nin emperyalist düşüncelerini yaymak için güzel bir atlama tahtası olarak kullanılacak zeminler olarak bunları kullanmıştır. Bunu ülkemize bir ihanet olarak yorumluyorum ben.

Kaynakça
Kitap: Türkiye Nasıl Kuşatıldı? Fethullah Gülen Hareketinin Perde Arkası
Yazar: Merdan Yanardağ, Nurettin Veren, Adil Serdar Saçan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Nurettin Veren Bütün Gerçekleri Açıkladı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir