Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

"Orta Asya ve Kafkaslar'daki Okulları Ben Kurdum"

Burada Nurettin Veren'in Onurlu ve Şerefli Çalışmaları hakkında bütün konuları başlıklar halinde bulabilirsiniz. Yıllardır Fethullah Gülen'le beraber çalışmış olan Nurettin Veren Fethullah Gülen Terör Örgütü hakkında bütün gerçekleri açıklıyor.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Kas 2010, 20:00

Merdan YANARDAĞ: Bütün bu okulları siz mi kurdunuz Orta Asya'daki?

Nurettin VEREN: Evet bütün bu Orta Asya'daki okulları, devlet başkanları ile görüşerek, Sayın Özal'ın, Sayın Demirel'in vermiş olduğu resmi mektuplarla kurduk. Ondan önce de ben, beş resmi parlamentoda konuşma yaptım. Rahmetli Özal dedi ki "Çık bu parlamentolarda yaptığın işleri anlat." Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan. Bu beş ülkenin parlamentosunda konuşma yaptım. ,

M.Y: Böyle bir seremoni genelde devler"başkanları için uygulanır. Yani siz devlet başkanı muamelesi gördünüz öyle mi?

N.V: Öyle bir muamele gördük. Çünkü, Turgut Özal Türkiye'nin ileride bu okullardan fayda göreceğini düşünerek bu okulları açtı. Ve o ülkelerdeki insanlar da Türkiye'ye duydukları bu özlemden dolayı tereddütsüz kapılarını açtılar. Bakın Özbekistan'dan bir hatıra anlatayım belki eğlendirici olur. Özbekistan Cumhurbaşkanına ben orada bir mektup sundum. "Biz oralarda okullar açarak Özbek kardeşlerimizle, Türki Cumhuriyetlerle ilişkiye girmek istiyoruz" diye. Beni bir saat sonra Başbakan Karabayev otelden çağırttı. Ben çok telaşlandım. Onlar President deyince Cumhurbaşkanı anlıyoruz biz. Onlar başbakana da President diyor. Halbuki o esnada Özal ve Kerimov Taşkent'den başka bir yere gitmişlerdi. Bana "Cumhurbaşkanı seni çağırıyor" denilince polislerle ve resmi görevlilerle gitmek istemedim. Bir endişem oldu. Yanıma Naci Tosun ve Şerif Ali Bey'i de aldım. Bu arkadaşlar hâlâ Fethullah Gülen'in sadık hizmetkârlığını, imamlığını, kuryeliğini yapan şahıslardır. Beraber gittik ve biz gerçekten başbakanlıkta hiç alışılmadık bir ziyafetle karşılaştık. Özbekistan Başbakan'ı; "Kerimov cenapları bize sizin burada okul açmak için getirdiğiniz dosyaları iletti. Ve ne gerekiyorsa hemen yapın" dedi. Oralarda demokrasi henüz yeni başladığı için liderler kurallardan daha güçlü konumda. Alt kademede olanlar böyle bir şeyi anında yerine getirmek durumunda. "Bizde 8000 tane okul var. Hemen bunlar nasıl organize edilecekse, sizin talimatlarınızla burada bizim bünyemizde, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okulları diye hepsini rehabilite edin. Hepsini size teslim etmemiz söylendi." Arkadaşlar şahittir. Ve biz şaşırdık tabii. Bizim orada bir-iki okul açma niyetimize karşılık, böyle bir talimatın, bu kadar kesinlikle verilmesi, Türkiye'ye olan sevgi, sempati ve güvenin bir işareti. Ve biz de bu durum karşısında henüz o kapasitede olmadığımızı belirttik arkadaşlarla ve bize beş-on okul teslim edildi. Binaları verildi. Elektriğin, suyun parası alınmadı. Gıda yardımı yaptılar ve aynı sempatiyi bütün Türki Cumhuriyetlerde gördük. Bu anayurt ve atayurt arasındaki sevgiden kaynaklanan bir itibardı. Bunu iyiye kullandığımız kanaatinde değilim. Onları da hayal kırıklığına uğrattık.

M.Y: Yani bu okullarda Islami bir eğitim verdiniz öyle mi?

N.V: Hayır, buralarda ön planda laik ve Türkiye eğitim müfredatına yakın bir eğitim uygulandı. Türkiye'de de aynı metod uygulanıyor. Fakat burada esas olarak cemaate adam kazandırmak üzere gece eğitimleri yapılır. Önemli olan da budur . Yani mesele ülkeye faydalı bir, insan, vatana-bayrağa faydalı bir insan, anne babaya saygılı bir insan değil, Fethullah Gülen'e tam anlamıyla güvenen, kayıtsız şartsız bağımlı robotlar yetiştirmek amacı var. Zaten bizim ayrılma kararımız, bunu sezdiğimiz zaman ortaya çıkmıştır. Ben bugün bu cemaatin bağımlıları için şu sözleri söylemek istiyorum: Ben de aynı halet-i ruhiyeyi yaşadım. İnsanlar neden diyorlarsa, ben 35 sene hasırın üzerinde oturdum. İkinci, üçüncü nesil bu okulları Fethullah Gülen'in gidip açtığını sanıyor. Oysa, Fethullah hiçbir Asya ülkesine gitmemiştir. Adresini bile bilmez. Savunma olarak da oralara zarar veririm diye gitmedim diyor. Amerika'ya gitmekle Türkiye'ye ve Müslümanlara öyle bir zarar verdi ki, Vatikan'a gidip Papa'nın elini öpmekle, sadakatini arz etmekle dinine öyle bir ihanet etti ki; Keşke Azerbaycan'a gitseydi, keşke Nahçivan'a gitseydi. Oralarda kendi kardeşlerimizin içinde olsaydı ve ölseydi.

M.Y: Türkiye'deki okullarda, üniversitelerde, yurt dışındaki okullarda ve üniversitelerde de esas olarak cemaatin gizli bir örgütlenmesinin gerçekleştirildiğini söylüyorsunuz.

N.V: Okullar vitrin olarak kullanılıyor. Şunu da hemen söyleyeyim. Son günlerde, sanıyorum bir gösteri merkezinde, on bin kişinin katılımıyla bir toplantı yapıldı ve 84 ülkeden Türkçe konuşanlarla bir seremoni (Türkçe Konuşanlar Kurultayı) gerçekleştirildi. Halbuki kendi saltanatı ve ütopyası için, insanın gözünün içine baka baka paravan olarak kullanmak, bir din adamına, hele hele bir Müslüman kimliğine hiç yakışmaz. O okulların hepsinde eğitim dili İngilizcedir. Yurtdışındaki Fethullah'ın okullarında öğrenciler haftada en az 20 saat İngilizce görürler. Türkçe seçmelidir. Zaten Orta Asya'daki Türkler genelde Türkçeyi rahat öğrenirler. Siz de gitseniz iki ay içerisinde Kazakça ve Özbekçeyi rahatlıkla konuşursunuz. Aynı kök birliğinde olan dillerdir. Aynca bir öğretime gerek yok. Bizim iş adamlarından çoğu gider. Özbekistan'da, Kazakistan'da, Kırgızistan'da çok rahatlıkla o dilleri anlar ve konuşurlar. Eğitim dili İngilizcedir. Bende de anlaşmaları var. Türkçe seçmelidir. Ama burada öyle bir seremoni yapıldı ki, Türkiye'deki bütün siyasiler kullanıldı.

Kaynakça
Kitap: Türkiye Nasıl Kuşatıldı? Fethullah Gülen Hareketinin Perde Arkası
Yazar: Merdan Yanardağ, Nurettin Veren, Adil Serdar Saçan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Nurettin Veren Bütün Gerçekleri Açıkladı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir