Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Muhalefet şerhi Arslan'ı hedef yaptı

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Muhalefet şerhi Arslan'ı hedef yaptı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:16

Muhalefet şerhi Arslan'ı hedef yaptı

Karara muhalif kalan Kamil Tecirlioğlu, teşkilat içinde düzgün kişiliğinin yanı sıra sorunlara pratik çözüm üreten ve siyasi dalgalanmalardan etkilenmeyen biri olarak tanınıyordu. Zaten siyasi partilere göre değil göreve ve kanunlara bağlı çizgisi ile tanındığından görevinden alınarak pasif görev olan APK uzmanlığında sadece aybaşlarında maaşını aldığı bir göreve getirilmişti. YDK'ye gelecek olana kişilerin belirlendiği APK uzmanları arasında yapılan gizli bir seçim sonucu terfi toplantılarına katılabiliyordu. Bu yüzden karara muhalif kalması nedeniyle zaten herhangi bir "yaptırıma" gerek kalmayan görevdeydi. Fakat sonraki yıllarda bu tavrının hesabı emniye amiri olan oğluna ödetildi. 2005-2006 yıllarında emniyetin pek çok hassas biriminde örneği görüldüğü gibi, kadrosuzluk ve benzeri gibi görünüşte normal olan bahanelerle başarılı bir personel olan S. Tecirlioğlu istinbarat hizmetlerinden uzaklaştırıldı.

YDK'nin atamalarına muhalefet şerhi koyarak cemaatin hedef listesine giren Emin Arslan'la ilgili planlar ise hemen devreye sokuldu. Çünkü aktif bir görev olan Genel Müdür Yardımcılığı makamında olduğu sürece Emniyette kadrolaşmaya gidecek olanların önünde engel teşkil edecekti. Terfi toplantısının hemen ertesinde Emniyetin yurtdışı misyonlarında görev yapacak personelin sınavı yapılmıştı. Dış İlişkiler Dairesi'nin bağlı olduğu Genel Müdür Yardımcısı da Arslan'dı ve mevzuat gereği sınav komisyonunun da başkanlığını yapıyordu. Arslan dışında komisyonda ilgili dairelerin başkanları ile Dış İşleri Bakanlığı yetkililerinin temsilcileri vardı. Komisyon üyelerinin vereceği oylarla kazananlar belirlenecekti ve kurulda sayısal olarak üstünlük emniyetçilerdeydi. Arslan bu sınavdan önce, dönemin İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı Dış İlişkiler Dairesi'nden üst düzey yönetici pozisyonunda olan R.G. tarafından gönderilen "kazanacaklar listesini" dikkate almayarak objektif bir seçim yapılmasını sağladı. Daha önce 2002 yılında da 5 yurtdışı irtibat görevi için yapılan seçimde de, dönemin bir ara geçici bakanlık da yapmış olan müsteşar Muzaffer Ecemiş'in verdiği isimleri değil hak edenin kazanmasını sağlayan Arslan bu nedenle soruşturma geçirmişti. O sınavı kazanan adaylar ise müsteşarken Ecemiş'in çabalarıyla yurtdışına gönderilmemişti. Bunun üzerine sınavı kazananlar, açtığı davayla idari yargı kararıyla yurdışına gidebilmişti.

Arslan'la ilgili olarak ilk önce, ayrıntılarını geçtiğimiz bölümlerde anlattığımız ve Arslan'ın yanı sıra Sabri Uzun ve İsmail Çalışkan'ı da hedef alan ihbar mektubu gönderildi. Bu üst düzey 3 emniyetçi, Alaattin Çakıcı'nın Türkbank ihalesine yaptığı müdahaleyi ilgililere zamanında haber vermeyip uyarı görevlerini yerine getirmeyerek "görev kusuru" işlemekle suçlanıyordu. Bu soruşturmadan aklansa da Emin Arslan, 12 Temmuz 2005'te emekliliğine iki ay kalmış olan bir genel müdür yardımcısı mahkeme kararı ile görevine döndü gerekçesiyle kızağa alındı. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun bilgisinde gerçekleşen operasyon çerçevesinde Abdullah Bolcu'nun kazandığı idari davada verilen "göreve iade kararı" yürürlüğe konuldu. Bolcu, yeniden genel müdür yardımcısı olurken, Emin Aslan ise APK uzmanı olarak kızağa çekildi. Yaklaşık 10 ay sonra 4 Mayıs 2006'da Emin Arslan, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin oybirliğiyle verdiği kararla görevine iade edildi. Ancak Bakanlık Arslan'ı göreve başlatmak yerine karar itiraz etti. İtirazı görüşen Bölge İdare Mahkemesi de oybirliğiyle Arslan lehine karar verince bu kez de Bakanlık Danıştay nezdinde itiraz etti. Ancak Danıştay 5. Dairesi 2008 Aralık ayında oybirliğiyle yine Emin Arslan lehine karar verdi. Danıştay'ın, "kesin iade" kararıyla görevine iade edilen Arslan'ın artık siyasi etkiyle görevden alınması imkânsız hale gelmişti. Bundan sonra Arslan'ı görevden almak için tek yol kalmıştı tutuklanmasını sağlayacak bir suç bulmak.


Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron