Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Devletin kayıtlarında sahtekarlık yapmak!

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Devletin kayıtlarında sahtekarlık yapmak!

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:13

Devletin kayıtlarında sahtekarlık yapmak!

Avcı'nın kitabında bu olay, "İDB telefon detaylarını (HTS raporlarını) kimin ne zaman hangi numarayı incelediğinin tutulduğu log kayıtlarını değiştirmişti. Bu çok vahim bir durumdu. Merkez güvenirliliğini yitirmişti. Güvenlik amacıyla tutuları log kayıtları geçmişte kimin hangi numarayı hangi tarihte incelediğini tutuyordu. Herhangi bir olay olursa bu kayıtlar incelenip, görevlilerin sorumluluğu tespit ediliyordu... Bu, sistemin güvenlik supabıydı ama şimdi Daire Başkanlığı bu kayıtları değiştiriyor, kimin hangi telefonu sorguladığı bilgilerinden istediğini çıkarabiliyordu. Bu, istediğini de koyabileceği anlamına geliyordu. İlerde istemediği bir görevli olursa buradaki bilgileri değiştirerek kişilerin sorumluluklarını değiştirebilecekti. Bu işlemi yapmak için bilgisayar sistem operatörü dâhil olmak üzere en az 5-6 kişinin bilgisi ve rızası lazımdı. Demek ki hepsi bu isin içindeydi.

Bu işi anlayanlar için çok vahim bir durumdu:

Daire Başkanlığı güvenlik için konan sistemi istediği an değiştiriyordu" diye yazıyordu. Bu şekilde, devletin elinde bulunan log kayıtlarında yapılan değişiklikleri gerçekleştirenlerin devletin memurları mıydı yoksa cemaatin militanları mıydı? Maalesef bu soruların yanıtını Mülkiye Müfettişlerinin raporlarında bulmak mümkün değildi" diye anlatılmıştı.

Bu olaydan sonra Ahmet İlhan Güler görevinden alınırken yerine atanan ise Avcı'ya göre, "normalde hiçbir zaman bu göreve gelemeyecek, gerekli niteliklere sahip olmayan (sol örgütler konusunda, bilgi ve deneyim ile evveliyatında pratik sokak tecrübesi yeterli olmayan)" olan Ali Fuat Yılmazer oldu. Cemaatçi olduğu öne sürülen Yılmazer'in İstanbul İstihbarat Şube müdürü olması Avcı tarafından, "Belli amaçları olanlar, istedikleri gibi faaliyette bulunmak isteyenler bu konuda kendilerine mani olacak bir engeli daha önlerinden kaldırmış oldular. Danıştay olayında faillerin Ergenekonla ilişkilendirilmesini Ahmet ve Şammaz, yani İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi desteklememiştir. Bunun yanlış olduğunu, eldeki delillerle böyle bir bağlantının kurulamayacağını aksine Alparslan Aslan 'ın her eylemden önce ve sonra İstanbul'daki Şeyh Salih Kurter ile irtibat kurduğunu, Aslan'ın telefon HTS raporları iyi okunursa bu irtibatın daha tutarlı olduğunun görüleceği aşikârdı. Aslında işte o gün Ahmet'in İstanbul'dan alınması gerektiğine karar verildiği kanaatindeyim. Ankara, Danıştay olayı ile Ergenekon bağlantısını kurmak istiyordu. Delilin olup olmaması önemli, değildi, onlar bunu istiyordu o kadar" diye yorumlandı.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron