Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tanıdık bir müfettiş: Mehmet Ali Özkılıç

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Tanıdık bir müfettiş: Mehmet Ali Özkılıç

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:11

Tanıdık bir müfettiş: Mehmet Ali Özkılıç

Bu soruşturmada görev alan müfettişlerden birisi tanıdık bir isimdi. Yaklaşık 160 mülkiye müfettişi içinden soruşturma için görevlendirilen kişi, Sabri Uzun hakkında mal varlığı soruşturması yürüten Mehmet Ali Özkılıç'tı. Uzun'un tek kelime dahi ifadesini almadan yürüttüğü soruşturmada Müfettiş Özkılıç, banka hesaplarındaki paraları olduğundan fazla gösteren bir rapora imza atmıştı. Görevlendirilen müfettişlerin Dink suikastında İDB'nin, Trabzon ve İstanbul polisinden daha fazla olan kusurunu örtbas etme gayreti içinde olduğunu öne süren Avcı, olayın taraflarının İstanbul'da Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile Ahmet İlhan Güler, diğer tarafının da İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek olmasına rağmen soruşturmanın bilirkişilerinin İstihbarat Dairesi personelinden atandığını vurguladı. Avcı'nın yanlı bulduğu bilirkişilerin raporlarına dayararak Cerrah ve Güler'in yargılanması gerektiği yolunda fezleke düzenlenmişti. Ancak İstanbul Valiliği, Güler'in, "görevi ihmalden" yargılanmasını onaylarken Cerrah için yargılama izni vermemişti. Güler'in İstanbul İdare Mahkemesi'nde açtığı yürütmenin durdurulması istemli davada mahkeme iki kez, "Taraflardan biri olan İstihbarat Daire Başkanı Akyürek'in astları olan kişilerin tarafsız bilirkişi olamayacağı" gerekçesiyle bozunca yeniden soruşturma yürütüldü.

Müfettiş değişti gerçek ortaya çıktı

Bu soruşturma ise Müfetiş Özkılıç'ın "gayretli" çalışmaları nedeniyle Devlet Denetleme Kurulu üyeliğine atanması nedeniyle farklı müfettişler görevlendirildi. Yapılan yeni soruşturmada ise ilk müfettiş raporunun aksine İstanbul'da bulunduğu ihbarı yapılan Yasin Hayal ve ağabeyinin telefon sorgulamalarının bilgisayarda yapıldığı ancak silindiğini tespit etti. Yani devletin memuru olan İstanbul İstihbarat Ş ubesi polisleri bir şüpheli grubuyla ilgili çalışma yapıp, bu çalışmasını devletin arşivi olan bilgisayarına kaydetmişti. Ancak silinerek müfettişlerden gizlenen bu kayıtlar başka bir müfettiş tarafından silindiği yerden bulunup ortaya çıkartılıyordu. Gerçekleri ortaya çıkart(a)mayan Mülkiye Müfettişi Mehmet Ali Özkılıç, bir üst göreve Devlet Denetleme Kurulu üyeliğine terfi ederken; komployu ortaya çıkartma becerisi gösteren Mülkiye Müfettişi Akif İkbal ise her nedense bir üst göreve terfi edemeyip halen İçişleri Bakanlığı'ndaki görevine devam ediyordu. Hal böyle olunca da akıllara, "Akif İkbal, cemaatçi olmadığı için mi terfi ettirilmedi?" sorusu geliyordu. Öte yandan yine müfettiş Mehmet Ali Özkılıç tarafından Sabri Uzun'un banka hesaplarının, "yanlışlıkla" 10 kat fazla gösterilmesi, İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in, Dink Cinayeti öncesi yaptırdığı ve İstihbarat Şubesi'nin bilgisayarına kaydettirdiği çalışmalar, silinerek veya Müfettiş Özkılıç tarafından ortaya çıkartılmayarak, Güler'in görevden aldırılması, Ergenekon operasyonları için emniyette altyapı hazırlandığı kuşkusunu yaratıyordu. Yoksa Ergenekon operasyonları, soruşturması ve davası da bir kurgu ya da düzmece miydi?

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir