Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cemaatçi müdürlerden gayrıresmi tayin isteği

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Cemaatçi müdürlerden gayrıresmi tayin isteği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:10

Cemaatçi müdürlerden gayrıresmi tayin isteği

Karışık gibi görünen bu konu Hanefi Avcı'nın Eskişehir Emniyet müdürü iken kaleme aldığı kitabında da yer almıştı. Kitabın, "Ahmet İlhan Güler'in İstanbul İstihbarat Şubesinden Alınması" başlıklı bölümünde anlatılan olay ilginç iddialarla doluydu. Avcı, "Fethullah Hoca'ya sempati duyan ve o gruba mensup kişilerle dayanışma ve arkadaşlık içinde olan, bununla birlikte görevini çok iyi yapan, siyasi ya da dinsel görüşlerini işine karıştırmayan biri" diye anlattığı Güler'in, dönemin İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un da İstanbul'da takip edilip, fotoğraflanması talebine de itiraz ettiğini iddia etti. Güler'in, Ankara Merkez İDB'deki müdürlerin bu talebine itiraz etmesinden sonra aralarında ilk çatlak yaşandığı da kitapta belirtildi.

Avcı'nın bundan sonraki iddiaları daha garipti:

"İl müdüründen öğrendiğime göre, bir müddet sonra Ahmet'i kış ortasında Ankara 'ya çağırmışlar ve resmi daire dışında bir ortamda muhatap olan aynı arkadaşları, 'İstanbul İstihbarat Şubesi görevinden ayrılman lazım. Biz İstanbul'a İstihbarat Şube Müdürü olarak başka birini atayacağız. Seni istersen İzmir'e verebiliriz' demişler. Ahmet bu teklifi kabul etmeyip istenen dilekçeyi vermemiş. Akabinde Hrant Dink'in öldürülmesi olayı meydana gelince, bu fırsattan istifade Ahmet görevinden alınıp, yerine Ali Fuat Yılmazer Şube Müdürü olarak atandı. Bana göre Hrant Dink'in öldürülmesi olmasaydı, Ahmet şubeden yine de alınacaktı. Çünkü isteneni yapmayacağı ve merkezin İstanbul'daki planlarına uygun davranmayacağı anlaşılmıştı."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Cemaatçi müdürlerden gayrıresmi tayin isteği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:11

Taraflı bilirkişi raporu

Güler'in başarılı bir geçmişi olduğunu ve normal prosedürler içinde İstanbul'dan başka bir ile tayin olmasının sadece isteğiyle olabileceğini ve bu yüzden kendisinin tayin talebinde bulunmasının istendiğini belirten Avcı, "Ahmet bunu kabul etmeyince merkezin planlarını uygulaması gecikecekti. İşte bu sıralarda Hrant Dink öldürüldü. Bu olayın ardından, zaten araları gerilmiş ama bunu belli etmeyen İDB ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bu durumu fırsata çevirme ve bu olayda her hatayı ortaya dökme eğilimi başladı. Merkez her türlü arşiv imkânına sahip olduğunu, Bakanlık ve Genel Müdürlüğün imkânlarını kullanabildiğini ve istenen müfettişi görevlendirme olanağını elinde bulundurduğunu hesaplayarak bu olayda üstün gelmeyi planlıyordu. Mesele o kadar büyük boyutlara varmıştı ki Hrant Dink olayındaki Emniyet mensuplarının kusurlarını araştırmakla görevlendirilen mülkiye müfettişleri Ahmet'i suçlamak, hatta mahkemede cezalandırmak için neredeyse sahte evrak bulmaya kadar her şeyi denemekten geri durmuyorlardı" diye yazdı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir