Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cemaatçi bilinirken cemaatin kurbanı oldu

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Cemaatçi bilinirken cemaatin kurbanı oldu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:03

Cemaatçi bilinirken cemaatin kurbanı oldu

Uzun, Büyükanıt'ın şikâyeti ile görevinden alınmış gibi göründüğü için o dönem medyanın liberal demokrat görünümlü kalemleri tarafından AKP iktidarı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan askerin sözünden çıkamadığı için eleştirilmişti. Asker nezdinde de "sakıncalı bir dindar" ve hatta Fethullahçı olarak bilinen Sabri Uzun, dönemin kudretli Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt'ın girişimleriyle görevinden alınmış gibi görünse de işin aslı öyle değildi. Daha önce Uzun ve arkadaşlarının sohbet konusu olan bu görevden el çektirilme Hanefi Avcı'nın Eskişehir Emniyet Müdürü iken yazıp yayımlattığı kitapla kamuoyu tarafından öğrenildi. Avcı'nın garip iddialarla tutuklanarak cezaevine girmesi sürecini de başlatan "Haliç'te Yaşayan Simonlar. Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitabına göre Büyükanıt, bizzat karşı çıktığı cemaat mensuplarınca kullanılmıştı.

Avcı'nın kitabında bu iddiaları şöyle anlatıyordu:

"Sabri ağabey zaman zaman askerlerin toplumsal olaylara ve güvenlik işlerine fazla karışmalarına karşı tepki gösteriyor ve bunu her yerde alenen söylüyor, bu nedenle de askeri cephede tepki çekiyordu. Türkiye'de gerçekleştirilmiş tüm darbe ve müdahalelerle ilgili bilgileri ortaya çıkarıyor, demokrasimizin sürekli asker gölgesinde kalmasını ve bu tür girişimleri eleştiriyordu. İki astsubay ve bir itirafçının bir kitapçı dükkânına bomba attıklarının anlaşıldığı Şemdinli olayında, bu olayı araştıran TBMM Komisyonuna tanık olarak çağrıldığında söylediği "Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz" sözü literatüre girmişti. Ancak konuşmaları nedeniyle Sabri ağabey hakkında askeri cephede olumsuzluk hep vardı ama onun fark edemediği, kendi cephesinde de olumsuzlukların bu tarihte başlamış olmasıydı.

Şemdinli olayları hakkında 5 sayfalık rapor hazırlayıp Başbakana verdiği söylenmiş ve bu rapor Sabah gazetesinde çıkmıştı. Herkes bu raporu Sabri ağabeyin yazdığını, söylüyordu ama onun bu rapordan haberi yoktu. Zaten Sabri ağabey eldeki bilgiler ne ise onları veri kabul eder, askeri kişi ve faaliyetleri eleştirir, asla ekleme çıkarma yapmazdı. Sabah gazetesi bu bilgileri Başbakan İn yakın çevresinde bulunan bir danışmandan aldığını söylüyordu. İşin aslı bir süre sonra anlaşıldı. İDBnda birileri beş sayfalık bir rapor hazırlamış. Bu raporu Başbakanlığı ya da Başbakana vermişti ama bu rapordan Daire Başkanının haberi yoktu. Bu görülmüş veya alışılmış bir durum değildi.

Yaşar Büyükanıt Paşa emekli olduktan sonra yaptığı bir açıklamada Sabri ağabeyi (İstihbarat Daire Başkanını) Başbakan 'a söyleyerek aldırttığını açıklamıştı. Bence o zaman Yaşar Paşa'ya Sabri ağabey hakkında en ciddi bilgileri getirenler aslında en ciddi iğfal edicilerdi ama ne Yaşar Paşa ne de TSK bunları, bu yöntemleri asla anlayamadı. Yaşar Büyükanıt, Sabri Uzun'u görevden kendisinin aldırttığını zannetti ama aslında o sadece gerçek alınma sebebine bir perde olmuştu, hem de kendisinin en fazla karşı çıktığı gruplara hizmet eder tarzda."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Cemaatçi bilinirken cemaatin kurbanı oldu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:03

Cemaatçileri şarka gönderdi diye

Avcı'nın kitabında anlattığına göre Uzun'un görevden aldırılmasının tek nedeni ise başkanlığını yürüttüğü İDB'de şark görevini yapmamış elemanlarını bakanın ricasına rağmen şarka göndermesiydi. Çünkü iddiaya göre şark hizmetini yapmayan bu polisler cemaatçiydi ve cemaat, İDB içindeki yapılanmasını bilmeden şark görevi için doğu ve güneydoğuya gönderen Uzun'dan kendisini deşifre etmeden bu şekilde intikam almıştı. Bir başka deyişle Emniyet İDB'de örgütlenmiş cemaat elemanları el altından Büyükanıt'a aktardığı bilgilerle, Büyükanıt'ı Başbakan'a şikâyet ettirmiş, Erdoğan da Sabri Uzun'u görevden almıştı. Bu iddiayı da kitabında Avcı şöyle dile getiriyordu: "Peki, tüm bunları neden yapıyorlar diye sorguladığımda tek sebep şu gibi gözüküyordu: Sabri Bey, istihbarat dairesinde şark görevini henüz yapmamış olan personeli, bazı arkadaşların hatta Bakan in isteğine rağmen zorla şarka tayin etmişti. İstihbarat Daire Başkanlığında yıllarca çalışan bu kişilerin hiç şark illerine gitmemiş olması dışarıdan garip gözüküyordu ve teşkilatta hak ve adaleti gözetmek adına Sabri ağabey bu tayini yapmıştı. Fakat birileri bu işten son derece rahatsız olmuştu. Nasıl olur da bu kişiler başka illere tayin edilirdi? Bu kişiler onlara lazımdı, belki de onlar cemaatin önemli elamanlarıydı. îşte tüm yapılanların arka planında aslında bu mesele vardı, ama sanıyorum askerler fırsat olarak çıkmış ve kullanılmıştı."
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir