Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Askeri suçlayan tespitler

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Askeri suçlayan tespitler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:01

Askeri suçlayan tespitler

"Şemdinli Olayları Hakkında Bilgi Notu" başlığını taşıyan 6 sayfalık belgede çarpıcı ifadelere yer veriliyordu. Belgenin ilk 2 sayfasında Şemdinli'deki olayların ardından askerlerin soruşturmayı engellemeye çalıştıklarını anlatan maddeler bulunuyordu:
"Hakkâri İl Jandarma istihbarat görevlilerince kullanılan 30 AK 933 plakalı araç savcının tespiti sonrasında polis tarafından ilçe emniyet müdürlüğü binasına çekilmiş, aracın içerisinde bulunan 2 adet el bombası askeri birimlerin talebi üzerine ilçenin Cumhuriyet Savcısı Harun Ayık tarafından askerlere teslim edilmiştir. Ancak aracın bagajındaki 3 Kaleşnikof hemen teslim alınmamıştır.

Askerler Kalaşnikof silahlar da kendi personelinin aracından çıktığı halde onları neden teslim almamıştır da, aracın bagajındaki 2 el bombasını araç emniyete çekilir çekilmez teslim almıştır.
İlçe Cumhuriyet Savcısı Harun Ayık soruşturmayı yürütmede yetersiz kalmıştır. Olayın cereyan ettiği yer polis bölgesi olmasına ve askeri bir tahkikat olmamasına rağmen Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in tahkikatları Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı 'nca yürütülmüş, Veysel Ateş ile birlikte olmalarına rağmen her ne hikmetse Veysel Ateş tutuklanmış, Ali Kaya ve Özcan İldeniz serbest bırakılmışlardır. Yine savcı tarafından ifadeleri alınmak üzere adliyeye getirilen Veysel Ateş, Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in ifadeleri alınmadan önce beraber oturup saatlerce konuşmalarına imkân tanınmış, bu şekilde çelişkili ifade vermemeleri sağlanmıştır.

Olay sonrasında ismi açığa çıkan askeri personel hakkında Sayın Genelkurmay Başkanımız 'Yargı süreci sonuçlanmadan onları ne korurum ne de suçlarım' derken Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt'ın, 'Ali Kaya'yı tanırım, benim askerimdi o böyle bir şey yapmaz, İyi çocuktur' demesi yargılama sürecinde adli makamları nasıl etkilemiştir? Yaşar Büyükanıt Diyarbakır'da 7. Kolordu Komutanlığı yaparken o tarihte Diyarbakır'da uzman çavuş olarak görev yapan Ali Kaya gibi kaç tane uzman çavuşu hatırlamaktadır.

Şemdinli olayı ile ortaya çıkan devlet içerisindeki illegal yapılanmanın izleri iyi takip edilirse Jandarma General Komutanı Fevzi Türkeri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'a kadar uzandığı görülecektir. 28.10.2005'te Yüksekova'da bir iş merkezi saldırıya uğradı. Roketli saldırıya uğrayan yerde Fethullah Gülen yakın kişilerce üniversite hazırlık kursu açılması için girişimde bulunulduğu öğrenilmiştir."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Askeri suçlayan tespitler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:01

Askerin etki alanı daraltılsın

Bilgi notunda ayrıca jandarmanın bölgedeki çalışmasıyla ilgili tespit ve öneriler de yer alıyordu:

"Jandarmayı polis bölgesi dışındaki asıl görev alanı olan kırsal kesime döndürmek için gerekli mevzuat değişiklikleri yapılmalı.
Jandarma bölgesinde polis operasyon düzenleyemezken, jandarma istihbarat görevlilerinin polis bölgelerinde yaptıkları operasyonlar devam etmektedir. Jandarma teşkilatına verilen ödeneklerle kanunsuz olarak dinleme yapılmasına imkân tanıyan birçok araç satın alınmıştır. Jandarmanın kimleri ne amaçla dinlediği bilinmemekte, denetimi de yapılmamaktadır.
Jandarmanın envanterinde hangi dinleme aletleri bulunmakta, örtülü ödeneği nerelerde kullanılmaktadır? Bu hususlar aydınlatılmadığı takdirde ülkemizde hukuk düzeni oturtulamayacaktır.
Temmuz 2005'te yasayla jandarmaya da önleyici dinleme yetkisi getirilmiş, ancak yasa koyucu bunu jandarmanın kendi sorumluluk sahasıyla sınırlandırmıştır. Ancak bu da denetlenmemekte ve JİT, polis-jandarma sorumluluk sahası ayrımı yapmaksızın illegal dinlenmelerini sürdürmektedir. 5397 sayılı kanun çıktığından bu yana jandarma birimlerince kaç dinleme kararı alınmış, bunun da soruşturulması gerekmektedir.
TBMM Jandarma İstihbarat (JİT)'in çalışmalarıyla ilgili bir araştırma komisyonu kurmak suretiyle konuyu detayları ile öğrenmeli, devletin güvenlik gücünü kendi emelleri için kullanan art niyetli kişiler ortaya çıkarılmalı ve bunlardan hesap sorulmalıdır.
Sayın Başbakan olayın soğumasına fırsat vermeden iradesini ortaya koymalı, Sayın Genel Kurmay Başkanı 'nın yardımıyla Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeteleşme eğilimindeki kişilerin ayıklanmasını sağlamalı ve yöre halkını da rahatlatmalıdır. Zaman geçirilmeden olayın üzerine gidildiği takdirde vatandaşın devletimize olan güveni kesinlikle artacaktır."
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Askeri suçlayan tespitler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:02

Meclis komisyonuna da konuştu

Sabri Uzun'u askerlerin hedefine koyan elbette bu bilgi notuyla sınırlı değildi. Şemdinli olaylarıyla ilgili kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadede Uzun, "hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz" diyerek olaylardan askerleri sorumlu tutmuştu. 2 Şubat 2006 günü verdiği ifadede Uzun, "Şemdinli 'ye patlayıcıların nasıl girdiği sorusu üzerine... Şimdi efendim, bu buraya girer. Yani, kilit bozulmuş efendim. Evin içinden olursa her şey girer... Örgütün amacı güvenlik kuvvetlerine zarar vermek. Eğer halka zarar vermişse ve örgüt bunu üstlenmemişse işte o zaman şüpheli bir durum vardır. Yani başka bir güç, bu anormalliği yapıyor demektir" demişti. Uzun komisyonda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri döneminde çeteleşme faaliyetlerinin tamamen durduğunu da söylemişti. Komisyona verdiği ifadelerin basına yansımasından sonra dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sabri Uzun'u sert dille eleştirmişti. Çiçek, Uzun hakkında, "Açıklama yapacaksa bağlı olduğu birime ya da bakana yapması lazım. TBMM'ye giden kişi bilgi vermeye gider, yorum yapmaya değil" diye konuşmuştu.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir