Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kafa koparan bilgi notu

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Kafa koparan bilgi notu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 06:00

Kafa koparan bilgi notu

Peki, Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırlanan ve Sabri Uzun'un imzasını taşıdığı spekülasyonu ortaya atılan bilgi notunda neler vardı?

Altı sayfadan oluşan ve Emniyet istihbaratınca yazılarak Başbakan'a ulaştırıldığı söylenen imzasız bilgi notu, Şemdinli olaylarını konu alıyor ve Büyükanıt dâhil askerleri suçluyordu. Daha sonra olayla ilgili Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından yazılan iddianamede tıpkı bu bilgi notunu andırıyordu. Hatta Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile öteki komutanlar hakkında suç duyurusunda bulunulan iddianameye de bu bilgi notunun temel oluşturduğu söyleniyordu. İddianame ortaya çıktıktan hemen sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ve Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'yı hedef alan "sert" açıklamada da sözkonusu bilgi notundan duyulan rahatsızlığın izleri vardı. Açıklamada yer alan, "Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılan bu haksız ve maksatlı suçlamalar karşısında öncelikle anayasal sorumluluğu olanların tavır almaları, bu saldırıyı bütün yönleriyle ortaya çıkarmaları ve arkasındaki çarpık zihniyetin temsilcilerini makam, statü ve konumları ne olursa olsun kamuoyuna açıklamaları ve haklarında işlem yapmaları gerekmektedir" cümlesi askerlerin 'bilgi notu'nun faillerinin cezalandırılmasını istedikleri şeklinde yorumlanacaktı. Zaten Uzun görevinden alınarak, Sarıkaya da HSYK tarafından meslekten çıkarılarak cezalandırılacaktı.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron