Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ersöz görevden alınmasını istedi

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Ersöz görevden alınmasını istedi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:59

Ersöz görevden alınmasını istedi

Berberoğlu'nun yazısında da anılan Levent Ersöz ile Gökhan Aydıner arasında geçen konuşma kayıtları Ergenekon soruşturmaları sırasında Şener Eruygur'un ofisinde ele geçirilmişti. 5 Aralık 2003 tarihini taşıyan ses kaydının çözümleri Ergenekon'un 2. İddianamesinin 41 nolu ek klasörlerinin içinde yer alıyordu. Görüşmede dönemin Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz, o zaman Emniyet Genel Müdürü olan Gökhan Aydıner'den İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un görevden alınmasını istiyordu. Ersöz, terörle ilgili görüşmenin bir bölümünde konuyu Sabri Uzun'a getirdikten sonra açık açık Sabri Uzun'dan şikâyetçi olduklarını ve onun görevden alınmasını istiyordu. Uzun'un jandarma hakkında çeşitli ortamlarda ileri geri konuştuğunu savunan Ersöz, Uzun'la ilgili söylentileri kendisine Ankara'da çalışan bazı gazetecilerin ilettiğini de söylüyordu.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Ersöz görevden alınmasını istedi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:59

AKP getirdi AKP aldı

Emniyetle jandarma arasındaki kopuk ilişkileri düzeltmesi, gidermesi için çaba göstermesi gerekenlerin başında gelmesi gereken Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner her zaman "aman beni bu işlere bulaştırmayın" deyip kenarda durmayı daha uygun buldu. Haliyle Uzun'u da görevden almadı. AKP iktidarıyla İDB koltuğuna oturan Uzun, 9 Kasım 2005 dünü yaşanan Şemdinli olaylarından sonra kopan emniyet-jandarma ilişkilerinin kurbanı olarak yine AKP eliyle görevinden alınacaktı. Uzun, söylemediği sözler söylenmiş, yazmadığı raporlar yazılmış gibi askerlere iletilerek dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı olan müstakbel Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın Başbakan'a şikâyeti ile görevden alınması sağlanmıştı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir