1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

EGM'deki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2011, 05:37
gönderen TurkmenCopur
"EGM'deki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları"

Emniyet içinde Fethullahçı örgütlenmeyle ilgili açılan her soruşturmanın önü öyle ya da böyle kesilse ve hatta bu işle uğraşanlar deyim yerindeyse "sürünse" de kavga ya da mücadele hiç bitmedi. En azından 2007'ye kadar bitmemişti. Ergenekon soruşturmalarıyla birlikte askerin olması gereken yere, siyaset sahnesinin biraz daha dışına itilmesi, AKP'nin hükümet olmasının yanı sıra iktidar da olmasını sağlamış, bu da bürokrasinin tüm kurumlarında yaşanan İslami kadrolaşmanın önünde hiçbir engel bırakmamıştı. Emniyet teşkilatının içinde de artık en tepeden en aşağıya kadar bu zihniyet iktidardı. Fethullahçı kadrolarla uğraşan şimdilik son örnek olan Hanefi Avcı'ydı. O da şikâyet dilekçeleri, soruşturma açma talepleri gibi resmi yollar ve kişisel ilişkilerini kullanarak bir şey yapamayacağını anlayınca çok tartışılan kitabını yayımlattı. İlerleyen bölümlerde işleyeceğimiz bu konuda Avcı'nın başına ne geldiği malum, bir dönemin işkenceye da karışmış milliyetçi polisi, Stalinist bir örgüte yardım yataklık etmekten cezaevinde.

Hanefi Avcı'nın 2010 yılında giriştiği bu mücadeleden birkaç yıl önce 9 Kasım 2005'te Şemdinli'de88 yaşanan olayların ardından hazırlanan ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın da suçlandığı iddianameden sonra da emniyet ve yargı içinde örgütlü Fethulahçıların parmağı aranmış ve hükümetle ordu arasındaki ilişkilerde hayli sıkıntı yaşanmıştı. Orgeneral Yaşar Büyükanıt, iddianamede adının geçmesinin müsebbibi gördüğü dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'u da, Başbakan Erdoğan tarafından görevinden aldırtmıştı. İşte o dönemde 2006'da Emniyet içinde, Fethulahçı örgütlenmeye karşı bu kez el altından bir mücadele vardı. Bu mücadelenin kokusu ancak 2 yıl sonra ortaya çıktı. Bu kez basına sızdırılan, Aydınlık dergisinin tedavüle soktuğu bir deyimle artık "F Tipi Yapılanma" denilen Fethullahçı örgütlenmeye ilişkin bir başka belgeydi. Hürriyet Gazetesi'nde Saygı Öztürk imzasıyla çıkan "Emniyette Fethullahçı liste krizi" başlıklı haberde89 üst düzey emniyetçilerin bir Fethullahçı oldukları öne sürülen polislerle ilgili bir liste hazırlayıp değişik makamlara gönderdiği gerekçesiyle haklarında Cumhuriyet Savcılığı'na şikâyette bulunulduğu belirtiliyordu. İddiaya göre 2006'da dönemin Personelden Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı N.A., Personel Dairesi Başkanı İ.S., şube müdürleri M.D. ve M. A., ortaya çıkmasından iki yıl önce 2006'da "EGM'deki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları" adlı bir liste hazırlamışlardı. (Ahmet Şık'ın notu: Bu konuyla ilgili (bu kısımlar fotokopide çıkmamış) yapılan kişilerden biri açtığı tazminat davasını kazanmış. Aynı konuyu biz işlersek muhtemelen başımıza aynı şey gelecek. Bu yüzden kitaptan çıkaracaktım bub bölümü. Ama orada yazanların doğru olduğunu biliyorum. Ancak, dava açılmasını önlemek adına buraya yazdığım açıklamaları uygun bir dille belirttikten sonra isimleri rumuz halinde bile vermeden-çünkü rumuza rağmen davayı kazanmışlar- ve yorumları da yazmadan istihbarat dairede 16 üst düzey polis vs. gibi mi anlasak. Benim aklıma başka bir şey gelmedi. Fikret ağabey ne der? Yorumlarda isim vermeden kimi önemli cümleleri versek. Ben öyle yaptım, öyle girsin) Altuntaş ve arkadaşlarının bu listeden 10 kopya fotokopi çektirerek, savcılık dâhil bazı makamlara, "Okunduktan sonra mutlaka imha ediniz" notunun da yer aldığı bir üst yazıyla gönderildiği de iddia ediliyordu.

"Emniyetteki F Tipi Örgütlenmenin Etkin Elemanları" başlıklı listeye isimler yazılmakla yetinilmemiş ve bir takım değerlendirmelerde de bulunulmuştu. İlginç olan ise isimlerin daktilo ile yazıldığı anlaşılan listedeki değerlendirmeler el yazısıyla yapılmıştı. Hürriyet gazetesindeki habere göre üst yazıdaki imza, paraf ve listede kalemle yapılan düzeltmelerin kime ait olduğun bilirkişi aracılığıyla belirlenmiş ve haklarında suç duyurusunda bulunulmuştu. Sözkonusu haber şöyleydi: "Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, bir daire başkanı ve iki şube müdürü tarafından hazırlandığı öne sürülen ve değişik makamlara gönderilen listede 'Fethullahçı oldukları' belirtilen Emniyet mensuplarından ikisi, listeye haksız yere yazıldıklarını öne sürüp, bu listeyi hazırladıklarını öne sürdüğü 4 kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular. Aralarında 4 daire başkanı, 11 daire başkan yardımcısı, 32 şube müdürü, 3 başkomiser, 3 öğretim üyesinin de bulunduğu 57 kişinin 'Fethullahçı 'olduğu öne sürüldü ve hazırlanan listenin bir örneği de üst yazının okunduktan sonra imha edilmesi notu düşüldükten sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 'na da gönderildi. Hazırlanan listede kalemle bazı düzeltmeler de yapıldı.

Emniyet'in liste ile ilgili İşçi Partisi'nin şikâyetini işleme almamasından sonra böyle bir listenin varlığı anlaşıldı. Listede adı bulunan 57 Emniyet mensubu durumdan haberdar oldu. Bunlardan ikisi, listede kalemle yapılan düzeltmeler, imza ve paragrafların kendilerini şikâyet eden kişilere ait olup olmadığını bilirkişiye incelettirdi. İnceleme sonucu, listedeki imza, paraf ve elle yapılan düzeltmeler genel müdür yardımcısı, daire başkanı ile iki şube müdürüne ait olduğu ortaya çıkarıldı. Listede ismi bulunan iki emniyet mensubu 'Birlikte hareket etmek suretiyle; sahte belge tanzim etmek, suç tasniinde bulunmak, görevi kötüye kullanmak, iftira ve hakaret etmek, kamu kurum ve görevlilerini kamuyu nezdinde küçük düşürmek ve kamu görevlisine güveni sarsmak' suçlamasıyla amirleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 'na suç duyurusunda bulundular. Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan İşçi Partisi İşçi Partisi Genel Sekreteri Avukat Nusret Senem, Savcılığa yaptığı suç duyurusunda, Emniyet yetkilileri tarafından hazırlandığını öne sürdüğü, 'Emniyet'te Fethullahçı Örgütlenmenin Etkin Elemanları' başlıklı 4 sayfalık liste sunmuş, Emniyet içinde yasadışı örgütlenme olduğuna dikkat çekmişti. Suçlamaya dayanak olarak sunulan 4 sayfalık listede Emniyet Genel Müdürlüğünde çeşitli kademelerde göreve yapan 57 personelin bu örgütün üyesi olduğu öne sürülmüştü.

Listeye haksız yere alındığını iddia eden iki emniyet mensubu, savcılık dosyasında bulunan 4 sayfalık isim listesi ve bu kişilerle ilgili bilgiler ve belgeler üzerindeki imza, paraf, kalemle yapılan düzeltmelerle ilgili bilirkişi incelemesi istedi. Yazı, imza ve sahtecilik uzmanı Mustafa Kariptaş tarafından yapılan inceleme sonucunda düzenlenen Özel Bilirkişi Raporu, 4 sayfalık listede, isimler üzerindeki düzeltmelerin M.D. ve İ.S. tarafından yapıldığı, 'bilgi notu' başlıklı yazıda yer alan imzanın Genel Müdür Yardımcısı N.A., parafların da İ.S ve M.A. 'ya ait olduğu sonucuna varıldı. Bunun üzerine şikâyetçi Emniyet mensupları, söz konusu listenin ve üst yazısının organize bir şekilde hazırlandığını öne sürdü ve 4 emniyet mensubundan şikâyetçi oldu."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık