Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cihaner'in dediği çıktı

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Cihaner'in dediği çıktı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:36

Cihaner'in dediği çıktı

"Ergenekon terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla cezaevine konulan ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Cihaner'in davası, "görevi kötüye kullanma, evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmak" suçlamasıyla yargılandığı davalar hakkında Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından birleştirme kararı verilince savcı özgürlüğüne de kavuştu. Yargıtay, Cihaner'le birlikte tutuklu 10 sanığın "koşulsuz" olarak tahliyesine ve "derhal" salıverilmelerine de oybirliği ile karar verınca Cihaner tahliye edildi. Kararda sanıklar hakkında "isnat edilen suçlamaların tutuklama için tek başına yeterli olup olmayacağı gözetilmeden" tutuklama kararı verildiğini belirtilerek, "dosyadaki hukuki bulgu ve belgeler gereği koşulları oluşmayan tutuklama kararının kaldırıldığı" belirtiliyordu. Görevine de dönen Cihaner ilk HSYK kaarnamesiyle birlikte Adana'ya düz savcı olarak atanırken Yargıtay'daki davası ise bu satırlar yazıldığı sırada Yargıtay'daki davası halen bitmemişti.

İsmailağa Tarikatı'na ilişkin soruşturmayı, bu grubun 'silahlı örgüt' olduğunu ileri süren eski Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'a göndermediği için "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla hakkında dava açılmasından 1 yıl sonra görevden alınan Şanal'ın halefi olan Savcı Ender Karadeniz, mütalaasinda "İsmailağa, terör örgütü değil" diyerek Cihaner ile aynı noktada buluştu. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ender Karadeniz, davanın görüldüğü Erzurum Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği mütalaada, cemaatle ilgili olarak yakalananların cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni değiştirmeye yönelik inandırıcı delil bulunamadığını belirtti. Karadeniz, İsmail Ağa Cemaatiyle ilgili olarak yargılanan 11 sanığın, izinsiz eğitim kurumu açmak suçuyla cezalandırılmaları yolunda görüş bildirdi.

Erzurum Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen İsmail Ağa Cemaati ile ilgili davada, Cumhuriyet Savcısı Ender Karadeniz, 26 Ekim 2010'da verdiği mütalaada, sanıklar hakkında TCK'nın 309/1'inci maddesine muhalefet eylemleri bakımından cezalandırılması için kamu davası açıldığını hatırlattı. Sanıkların "cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüs ettiklerine dair yapılan yargılama neticesinde cezalandırılmaları için yeterli her türlü şüpheden uzak kesin inandırıcı deliller elde edilemediğine" dikkati çeken savcı Karadeniz, bu nedenle sanıkların sabit olmaya atılı suç yönünden ayrı ayrı beraatlerini uygun gördü. Sanıkların Erzincan'da Medine ve Vuslat vakıfları adı altında açtıkları kurslarda yasalara aykırı öğrenci eğitimi yaptıkları anlaşıldığına işaret eden Ender Karadeniz, sanıkların eylemlerine uyan TCK'nın 263/1'inci maddesi uyarınca 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Karadeniz, aralarında kadınların da bulunduğu 5 kişinin ise yeterli delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verilmesini talep etti. Böylece, Erzincan'daki İsmail Ağa Cemaati soruşturmasının dönemin Başsavcısı İlhan Cihaner'in elinden alınmasındaki "silahlı terör örgütü" gerekçesi de geçersiz olarak Cihaner'in haklılığını ortaya koymuş oluyordu. Cihaner, HSYK kararıyla Adana'ya düz savcı olarak atandıktan birkaç ay sonra da 12 Haziran 2011 seçimlerinde milletvekili adayı olmak için istifa etti. Cihaner, yaptığı açıklamada "Artık hukukun işlemediği bir ülkede işimi yapabileceğimi düşünmüyorum" diyecekti.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Cihaner'in dediği çıktı

Mesajgönderen SaNaL_KraL » 09 Haz 2011, 00:58

AKP Cemaatlerime Dokunanı Yakarım Diyor..
SaNaL_KraL
Kısa Dönem Er
 
Mesajlar: 9
Kayıt: 12 Nis 2011, 01:58


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir