Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İlk JİTEM soruşturmasını açmıştı

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:35

Yürüttüğü soruşturmayla ilgili yetki kavgasına girdiği Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcısı Osman Şanal'ın öncülüğünde, polisler ve savcı denetiminde adliyedeki odasında ve evinde arama yapılıp gözaltına alınan ardından tutuklanan Cihaner, "Ergenekon Örgütü üyesi" olmakla suçlanıyordu. Ancak Cihaner'in daha önce yürüttüğü ve özellikle Ergenekon soruşturmasından yana taraf alan medya organları için önem arzeden bir soruşturma ise es geçilmişti. Cihaner, Şırnak'ın İdil ilçesinde görev yaptığı 1999'da kamuoyunda ilk JİTEM davası olarak bilinen ve Ergenekon'un asker kökenli ünlü isimlerinin de geçtiği soruşturmayı yürüten isimdi. JİTEM görevlisi itirafçı İbrahim Babat'ın Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hazırladığı Susurluk Raporu'nda yer verilen, 16 Eylül 1989'da kaçırılarak infaz edilen Tahsin Sevim, Hasan Utanç ve Hasan Caner adlı üç köylünün öldürülmeleriyle ilgili anlatımları üzerine Cihaner aralarında Arif Doğan'ın da bulunduğu bazı şüphelilerle ilgili yeniden soruşturma açmıştı. Türlü engellerle karşılaşan Cihaner bu soruşturma dosyasını sonlandıramadan da tayin edilmişti. Başsavcı İlhan Cihaner, tutuklanmasına yol açan gelişmeleri 3 ay önce Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) verdiği "yazılı savunma" metninde soruşturmanın nasıl başladığını anlatarak, iletişim tespit tutanakları çerçevesinde Fethullah Gülen, Süleymancılar ve Menzil grubunun da soruşturmaya dahil edildiğini belirtmişti. Aramaların yapılacağı sırada Erzurum yetkili savcılığının dosyayı kendisinden istediğini belirten Cihaner savunmasında, bazı Adalet Bakanlığı müfettişlerinin de dosyayı Erzurum'a göndermesi yönünde telkinde bulunduklarını öne sürüyordu. Soruşturmanın kendisinden alınmasına anlam veremediği için Erzurum Başsavcı'sını aradığını belirten Cihaner, "Bana, 'Böyle bir soruşturma yapılıyor, benim niye haberim yok' diye çıkıştı. Ben de böyle bir yükümlülüğüm olmadığını belirttim. Soruşturmayı sürdürmem halinde 'gizliliğin ortadan kalkacağı, bu tartışmanın duyulmasıyla yargının yıpranacağı ve en önemlisi de delilerin karartılacağı' endişesiyle dosyayı göndermeye karar verdim. Bu arada adliyemize teftişe gelen başmüfettiş de dosyayı göndermemin iyi olacağını ima etti" dedi. Cihaner, Erzincan jandarmasının kendisini cemaat soruşturması nedeniyle iftira ve komplo ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardığını da anlattığı savunmasında, dosya Erzurum'a gittikten sonra cemaat üyelerinin deliller toplanmadan salıverildiğini belirterek, "İsmailağa cemaati soruşturmasında tutuklanan kişiler haklarında anayasal düzenil zorla değiştirmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği halde birkaç ay sonra salıverildiler. Deliller toplanmadı, soruşturma çok sınırlı tutuldu" iddialarında bulunuyordu.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir