Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sen misin cemaati soruşturan?

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Sen misin cemaati soruşturan?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:16

Sen misin cemaati soruşturan?

Gülen cemaatine yönelik soruşturma yapan ve bunun bedelini ödeyenlerden biri de Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'di. İsmailağa Cemaatine yönelik başlattığı soruşturma dalavereyle elinden alınan Cihaner, bunun hemen ardınan başlattığı Gülen Cemaatine yönelik soruşturma nedeniyle de kendini demir parmaklıkların arkasında buldu. Suçu ise, cemaate dokunan herkese yöneltildiği gibi Ergenekon'cu olmaktı. Tüm Türkiye'yi örümcek ağı gibi kuşatan Ergenekon adı verilen soruşturma, Temmuz 2007'de Ümraniye'de bir gecekondunun çatı katında bulunan el bombalarıyla başlamıştı. Dalga dalga yayılan operasyonlarda insana, "Hadi canım sende" dedirtecek birbirinden farklı kutuplarda birçok isim gözaltına alınıyor, darbe ve suikast planlarının içinde oldukları öne sürülüyordu. Ardıardına iddianameler yazıldı, davalar açıldı. Soruşturma ise halen sürüyor. Ergenekon soruşturmasının başladığı ve daha adının dahi konmadığı günlerde Erzincan'da göreve henüz başlamış Başsavcı İlhan Cihaner, İsmailağa cemaatine ilişkin 2 Kasım 2007'de başlattığı bir soruşturmayı yürütüyordu. Soruşturma, Cihaner'in katıldığı il güvenlik toplantılarında asker ve polis yetkililerinin, "İsmailağa cemaatinin ilimizde yürüttüğü irticai faaliyetler izlenmeye devam edilmektedir" şeklindeki değerlendirmeleri nedeniyle başlatılmıştı. Kendisi dışında Vali, İl Emniyet Müdürü ile İl Jandarma Alay Komutanı'nın da bulunduğu ikinci toplantıda da, "İlimizdeki İsmailağa cemaatinin irtticai faaliyetleri sürmektedir. Evlerde medrese eğitimi verilmekte, kız çocukları okula gönderilmemektedir" şeklinde bir istihbarat dile getirilmiş, iddialara konu bazı evlerin adresleri de konuşulmuştu. Toplantı sonrasında Cihaner, Erzincan polisinden söz konusu adreslerle ilgili çalışma yapıp rapor vermesini istedi. Birkaç gün sonra raporda, belirlenen adreslerde iddia konusu olayın geçmediği yazıyordu. Bunun üzerine Başsavcı, aynı araştırmayı İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndan istedi. Jandarmadan gelen rapor ise emniyeti yalanlıyordu; medrese eğitimi verilen evlerin tespit edildiği yönündeydi.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Sen misin cemaati soruşturan?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:26

Bakanlar, milletvekilleri, işadamları dinlemelerde

İki kurumun farklı raporlar vermesi üzerine Cihaner, Jandarma'dan konuyu takip etmesini talep etti. Jandarma'nın yaptığı çalışmalar bir süre sonra detaylı bir araştırma raporu olarak Cihaner'in önüne geldi. Raporda, İsmailağa cemaatinin Erzincan içindeki örgütlenmesi, cemaat içinde kimin ne tür görevlerle bulunduğu, cemaatin hangi vakıf ve derneklerle ilişkisi olduğu, mali yapısı, 4-6 yaş arası çocuklara medrese eğitimi verilen ev adresleri gibi konular birer birer anlatılmıştı. Bu rapor üzerine konuyla ilgili soruşturma açan İlhan Cihaner, mahkemeden de dinleme kararı aldırdı. Telefon dinlemelerine takılan konuşmalardan, cemaatin Erzurum ve İstanbul'daki yöneticilerine ulaşıldı. Sonraki süreçte tam bir kaos yaratan olaylar dizisinin fitili de tam o günlerde ateşlendi. Kapsamı genişletilen dinlemelere, isimlerini zikretmeyeceğimiz hükümet partisi AKP'ye mensup bakanlar, milletvekililleri, belediye başkanları, partiyle ilişkili işadamları ya da bürokratlar da takılmıştı. İddialara göre konuşmalarda cemaat faaliyetlerinin yanı sıra rüşvet pazarlıkları, ihaleler, komisyonlar, usulsüzlükler ve tehditler dile getiriliyordu.

Polisin ilginç zamanlaması

Soruşturma operasyon aşamasına gelince savcılık, jandarmayla birlikte düğmeye basma kararı alıp tarih belirledi. İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yaşadığı İstanbul başta olmak üzere Erzurum, Gümüşhane, Kars, Bayburt, Kayseri, Van, Trabzon, Bursa, Çankırı, Sakarya, Konya, Ağrı, Iğdır, Tokat ve Ordu'da operasyon yapılması için hazırlığa başlansa da operasyondan bir gün önce, yürütülen soruşturmanın gizlendiği Erzincan ve Erzurum emniyeti ilginç bir şekilde, kendi illerinde İsmailağa cemaatine operasyon düzenledi. Erzincan'da arama ve gözaltı işlemleri için hazırlık yapılırken gerçekleşen bu operasyonda bazı şüpheliler gözaltına alındıysa da ertesi gün salıverildi. Bu aramalardan önce, cemaat mensuplarına hazırlıklı olabilmeleri için haber verildiği iddia edildi ve bir emniyet müdürü tarafından ekiplere "Ayrıntıya girmeyin, üstünkörü bakıp çıkın" talimatı verdiği tutanakla tespit edildi. Bu gelişmeler üzerine savcı Cihaner'in planladığı operasyon mecburen ertelendi ve bir süre sonra yeni bir tarih belirlendi. Ancak iki ilin emniyeti, bu ikinci operasyondan yine bir gün önce Erzincan Savcılığı'nın belirlediği adreslere "şok" baskınlar yapıverdi. Bu gelişmeler üzerine "Acaba köstebek mi var?" sorularının yanıtı kısa zamanda ortaya çıktı; Başsavcı Cihaner'in telefonu dinleniyordu.

Polisten gizlenen operasyon

Emniyetin yaptığı operasyonlar iddiaya göre Erzincan Başsavcılığı'nın, jandarma ile birlikte yürüttüğü soruşturmayı baltalamak için yapılmıştı. Bu iddianın delili de, dinlemelere takılan telefon kayıtlarında cemaat üyesi bir kadının baskın yapılacağını önceden haber vermesiydi. Bir başka telefon dinleme kaydında ise cemaat üyeleri, "Bizim soruşturma dosyası Erzurum'a alınacak" bile diyordu. Nihayetinde, telefon kullanılmadan, polisten gizlenerek yüzyüze yapılan haberleşmeler sonucunda, 23 Şubat 2009 tarihinde İsmailağa Cemaatine yönelik operasyon gerçekleştirilebildi. Cemaate bağlı vakıfların Erzincan ve bazı ilçelerinde 4 ila 6 yaşındaki çocuklara yatılı dini eğitim verdiği tespit edilmişti. "Bir şekilde engellenmeye çalışıldığının" hissedilmesi nedeniyle sadece Erzincan'la sınırlı tutulan operasyonda ilk aşamada 30'a yakın kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 9'u "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "örgüte üye olmak" suçlamalarıyla tutuklandı. Operasyonda yatılı din eğitimi alan 60'a yakın çocuk tespit edildi. Cihaner'in daha sonra Adalet Bakanlığı'na gönderdiği savunmasında, dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in bu dönemde kendisini arayarak "Seçimler yaklaşıyor, bu soruşturma bizi zora sokuyor' dediği yer aldı. Cihaner savunmasında ayrıca Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Çetin Şen tarafından arandığını ve böyle soruşturmaların insanın başını derde sokacağını, Ankara'da ortalığın toz duman olduğunu, yaptığı soruşturmanın Ergenekon soruşturmasına misilleme olarak algılanacağını söylediğini de belirtti.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir