Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gülen'e ceza isteyen savcının başına gelenler

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:13

Şimdi benzer bir olayı daha aktarmakta fayda var. Olayın taraflarından birisi haliyle yine Gülen cemaati, diğer tarafında ise yine bir yargı mensubu, Savcı Salim Demirci var. Fethullah Gülen'in ilkin 1990'daki af kapsamına alınan daha sonra da AB uyum sürecinde TMK'de yapılan yasal değişikliklerden sonra avukatların "beraat kararı verilmesi gerektiği" talebiyle yeniden yargılandığı davanın savcısıydı Salim Demirci. Aynı zamanda Atabeyler Soruşturması'nda da tüm sanıkların delil yetersizliğinden beraatlerine karar verilmesini talep etmişti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Gülen davasının 5 Mayıs 2006'daki karar duruşmasında mahkeme heyeti beraat kararı verirken Savcı Salim Demirci ise Fethullah Gülen'in "Şeriat devleti kurmak amacıyla terör örgütü oluşturmak" suçundan cezalandırılmasını istemişti. Bunun üzerine Savcı Demirci, ceza verilmesinden ısrar ederek mahkemenin verdiği beraat kararını temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Demirci, temyiz dilekçesinde Gülen'in savunması alınmadan hüküm kurulmasının usül ve yasalara aykırı olduğunu söylüyor, Emniyetin son raporunun ise daha önce sunulan bilgilerle çelişkili olduğunu vurguluyordu. Derken 6 Mart 2008 günü, Savcı Salim Demirci'ye ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı önce internette sonra da başta cemaat bağlantılı olanlar başta olmak üzere İslamcı cenahın yayın organlarında yayınlandı.

Ses kayıtlarında Demirci olduğu öne sürülen kişi Emniyet güçlerinin Diyarbakır'da valilik binasını dahi koruyamadıklarını söyleyip Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya küfürler ediyordu. Bu yasadışı dinleme de, yine ilginç bir tesadüf Fethullah Gülen'in yeniden yargılandığı dönemde 2006 yılının Nisan ve Mayıs aylarında kaydedilmiş, 2 yıl sonra da tedavüle sürülmüştü.

Youtube'da yayınlanan ve "Demirci'nin 2006 Mart, Nisan ve Mayıs aylarında önemli bir devlet kurumunda yaptığı konuşmalar" başlığıyla verilen Savcı Salim Demirci'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki ifadeler şöyleydi:

"Diyarbakır'da ne oluyor? Siirt'te güzel oluyor ama. Başbakanın memleketi. Salak anlamıyor ya halen daha anlamıyor. Ama en sonunda tövbeye geldi. Ulusa sesleniş mi nedir, tek millet tek devlet, ulan ... Bundan iki ay önce Türkiyelilik ha. TC vatandaşlığı ha. Hayır olacağı belliydi. Askerin dur demesiyle, müdahalesiyle duruyordu. Asker çekildi şimdi kenara.
Emniyet güçleri Diyarbakır'da valilik binasını dahi koruyamıyor. Az bile vallahi. Şimdi polis de insan evladı da, şöyle beş on tane gitse abi. Sadece sapan kullanabiliyormuş, bizim DHKP-C'li çocuklar gibi ha. Ben tavan yaptırmazsam bu olayları. Ha onu söylüyorum ukalalık değil, beni üç aşağı beş yukarı tanıyorsunuz.

Diyarbakır'a Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hasan Şatır tayin edilse, üç ayda Diyarbakır'ı mum gibi yapar. Asker, Diyarbakır'daki olayları kenara çekilerek izliyor. Şemdinli'de terör örgütü üyesinin cenazesindeki gibi Hava Kuvvetleri, olaylar sırasında alçaktan uçuş yaparak gözdağı verebilir. Asker göz yumuyordur yaptırmıyordur. Yaptırabilse ne ala, göz yumuyor. Ne yapıyor, bir tek valiliğin Diyarbakır etrafını bir tabur asker sarıyor. Çünkü bir ilde vilayet düşerse o il düşmüş demektir abi. O il işgalcilerin, isyancıların eline geçmiş demektir. Ben valiliği korurum çekilirim kenara.

YÖK'ü harcadılar. Tek tek bitti... Yargıyı bitirdiler. Yargıyı sağ olsun bizim Ömer Süha Aldan Neşter 2 operasyonunda. Şimdi bizim HSYK üyeleri yeğenlerinin çocuklarının işlerini bitirdiler, yeğenlerinin kuzenlerinin işleri ile filan uğraşıyorlar. Onları iyi etkin aktif yerlere getirmeye uğraşıyorlar. Nasıl TBMM'ye her gelen Meclis başkanı der ki Meclisi dağıtacağım tasfiye edeceğim diye. Şimdi bu mantıkla bakınca HSYKbu işlerle uğraşıyor, tayin döneminde abi... Yargı çok başlı. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay başkanları bir tek maaş zammı için bir araya geliyor. 85 yıllık Cumhuriyet tarihinde abi ilk defa Yargıtay 'ın başında bir tane İslamcı var. Bu kadar basit. Vatandaş Salim ve bir asker çocuğu olarak bu konulardan onları haberdar ederek görevimi yapıyorum. Ben karşımda devlet göremiyorum. Devlet bir sizi biliyorum biraz MİT'i biliyorum biraz jandarmayı biliyorum işinize gelirse."

Hürriyet Gazetesi'nde 8 Mart 2008 günü yayımlanan konuyla ilgili bir haberde Salim Demirci, "O kişi ben değilim. Başbakana küfredecek kadar aklımı peynir ekmekle yemedim. Bu senaryolar yakın dönemde sıkça oldu, olacaktır. Adımın karıştırılmasına şaşırmadım. Bir cemaat lideri için mahkemenin kararını temyize gönderdim. Ancak bunlar ben de yılgınlık yaratmaz" diyordu. Demirci'nin ses kaydı, yasal yollardan elde edilmediği için hukuki bir değer taşımamasına rağmen Adalet Bakanlığı, bu illegal ses kaydına dayanarak savcı Demirci hakkında soruşturma başlattı. Hatta hakkında iddianame hazırlanarak dava açılması istendi. İddianame, Başbakan Erdoğan'ın ölen askerlere "kelle" ve Abdullah Öcalan'a da "sayın" demesi sebebiyle yargılanmasına karar verdiği Osman Kaçmaz'ın başkanı olduğu Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geldi. "Şüpheli" sıfatını kullanarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de kayıp trilyon davasından yargılanması gerektiği yönünde karar veren Kaçmaz hakkında "yandaş/candaş" basın organlarında çıkan haberlerle hakkında inceleme başlatılarak Ergenekon soruşturmasına dâhil edilmişti. Demirci, kendine ait olduğu öne sürülen ses kaydının yanı sıra, "Zincirleme şekilde görevi ihmal, kül halinde görevi kötüye kullanmak" iddialarıyla da suçlandı ve Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu hakkında soruşturma başlattı. Demirci, 2004-2007 yılları arasında toplam 64 dosyayı 3 aydan 4 yıla kadar, bir kısmını ise zamanaşımı süreleri dolana kadar sürüncemede bırakmakla suçlandı. Demirci hakkındaki ihmal suçlamalarından biri de bir uyuşturucu davası içindi. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Salim Demirci hakkında "soruşturma açılması için yeterli delil bulunduğu" kararına varınca Demirci hakkında Yargıtay'da yargılanma yolu da açıldı. Mahkemenin kararına Başkan Osman Kaçmaz muhalefet şerhi düşmüştü. Muhalefet şerhinde Demirci'ye yönelik hakaret suçlamasının tek delilinin illegal bir ses kaydı olduğunu belirten Kaçmaz, görevi kötüye kullanma ve ihmal konusunda da yasada "kişinin mağduriyeti veya kamu zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlilerinin cezalandırılacağını" hatırlatarak sözkonusu dosyada bu koşulların olmadığını belirtti. Demirci kitap yazılırken Yargıtay'da yargılanmayı bekliyordu.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir